بالندگی هنر انقلاب نیازمند ارتقای مدیریت فرهنگی است

به گزارش ورس از ایسنا رئیس حوزه هنری گیلان، بالندگی هنر انقلاب را نیازمند ارتقای مدیریت فرهنگی دانست و افزود: هنر یک پدیده دارای تماس با امر اجتماعی است.

سید رسول منفرد عصر امروز، ۲۸ فروردین ماه در سلسله نشست‌های «نامیرا» که با محوریت مسئله شناسی هنر انقلاب اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه گفتمان انقلاب اسلامی به ما هویت بخشیده است، اظهار کرد: ایران در پرتو انقلاب اسلامی به اعتماد به نفس رسید و جسارت مستقل فکر کردن را پیدا کرد.

وی بالندگی هنر انقلاب را نیازمند ارتقای مدیریت فرهنگی دانست و افزود: هنر یک پدیده دارای تماس با امر اجتماعی است و هنرمند از رویدادها و روایت‌ها تاثیر می‌پذیرد.

رئیس حوزه هنری گیلان اهمیت گفت و گو پیرامون هنر انقلاب اسلامی در این استان را مضاعف دانست و یادآور شد: پیشینه حضور گیلان در نهضت‌های انقلابی تاریخ معاصر ایران، جولان دیگری‌های انقلاب و حضور و قوت جریان‌های هنری غیر و بهره مندی از متفکران هنر انقلاب همچون محمد مددپور و غلامرضا رحمدل و هنرمندان بزرگی مانند احمدعلی راغب و کیومرث صابری فومنی از جمله ویژگی‌های گیلان است.

منفرد جامعه ایرانی را دارای مفاخر الهام بخش در حوزه هنر دانست و خاطرنشان کرد: هنر مسئله انقلاب اسلامی بوده و در گفتمان انقلاب اسلامی، هنر محل بحث و گفت و گو قرار داشت.

وی هنر متعهد و متعالی را مد نظر معمار کبیر انقلاب دانست و تاکید کرد: تاسیس دانشکده‌های هنر، گسترش سازمان‌های هنری، تقویت بعد اداری سازمان‌های حوزه فرهنگ و هنر، اشتیاق به جشنواره‌ها و اعزام هنرمندان به جشنواره‌های خارجی و دولتی سازی تولیدات هنری از جمله ایده‌های ناموفق به کار رفته در مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی در ساحت هنر بوده است.

رئیس حوزه هنری گیلان با تاکید بر لزوم بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی، متذکر شد: باید از عناصر موفق هنر انقلاب همچون آوینی‌ها و طالب زاده‌ها و سلحشورها الگو بگیریم و به تقویت مراکز موفق تولیدات هنر انقلاب مانند روایت فتح و اوج و عمار بپردازیم و از ظرفیت و تجربه‌های موفق هنر مردمی نیز بهره‌مند شویم که یکی از جلوه‌های آن گروه‌های سرود است.

وی با اشاره به نقش تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در پرورش هنرمندان انقلابی، اضافه کرد: براساس آیه ۲۲۷ سوره شعرا، قرآن هنر را در مقابل ظلم و در تماس با تحولات مرتبط با آن قرار می دهد.

منفرد، دستیابی به توفیق در هنر انقلاب را منوط به استمرار و تدریج دانست و بیان کرد: بودجه‌های دولتی بدون حساب و کتاب، راهزن مدیریت فرهنگی است.

وی محفل سالانه شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب را به مثابه یک ویترین برای شعر انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: هنر باید عرضه شود تا مخاطب خود را پیدا کند.

رئیس حوزه هنری گیلان، هنر را یک مفهوم انسانی دانست؛ نه یک پدیده قابل مهندسی و گفت: هنر انقلاب اسلامی یک پیکره است و لذا برای تعالی و رونق و غلبه، نیاز به تامین به اندازه عناصر حیات بخش متعدد دارد؛ نه فقط بودجه.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا