زباله هایی که بوی خون می دهد / امحای فاجعه بار زباله های عفونی در شهر شفت

به گزارش ورس  ، خیابان دکتر شریعتی شهر شفت ، به محلی برای امحای غیربهداشتی و فاجعه بار زباله های عفونی و بیمارستانی تبدیل شده است ، جایی که با خانه های مسکونی کمتر از ۱۰۰ متر فاصله دارد .

می سوزد ! آرام ، آرام ؛ آتش از روز گذشته آغاز شده است . زبانه های سرخ رنگ  آتش ، در لابلای باد ،  مستانه می رقصد و باران شبِ گذشته و صبحِِ امروز هم نتوانسته این آتش مشکوک را خاموش کند .

اگرچه بوی نامطبوع این دود سیاه رنگ ،  فضا را غیرقابل تحمل کرده بود ؛ اما این موضوع سبب نمی شد که پیرمرد زباله گرد دست از کارش بکشد  ؛ اینجا در شهر شفت ، زباله ها تفکیک نمی شود و پیرمرد در لابلای زباله ها به دنبال ضایعاتی بود که  آن را به بهایی ناچیز بفروشد  تا روزگار بگذراند ، غافل از اینکه این ضایعات بوی خون می دهد!

پیرمرد  می گفت : این کیسه های سیاه رنگ بدبو را یک کامیون بزرگ سفید رنگ به اینجا آورده است  ؛ دیروز عصر هم عده ای  آمدند و  این کیسه ها را به آتش کشیدند و به سرعت رفتند .

سرنگ های آلوده ، شیشه های آمپول و دارو ، پسماندهای عفونی تزریقات  و هرآنچه که می توان در سطل های زباله بیمارستان و  درمانگاه پیدا کرد ، اینجا به شیوه ای غیربهداشتی در حال سوختن بود .

چند روز پیش تَلی از کیسه های سیاه رنگ زباله ، در روبروی تنها بیمارستان شهرستان شفت و در کنار پیاده رو ،  انباشته شده بود و هر رهگذری را دلگیر می کرد .

شواهد نشان می دهد چه بسا این زباله ها ، همان زباله های مشکوکی است که در خیابان دکتر شریعتی شفت به آتش کشیده شده است تا از چشمان مردم شهر پنهان شود.

خیابان دکتر شریعتی در روبروی اداره آبیاری شفت واقع گردیده است و کلانتری انتظامی و شبکه دامپزشکی این شهرستان درابتدای همین خیابان قرار دارد . فاصله این مراکز تا محل انباشت زباله های عفونی به ترتیب حدود ۴۰۰  و ۲۰۰ متر و تا خانه های مسکونی کمتر از ۱۰۰ متر است !

اگرچه شعله های آتش ، زباله های عفونی را در این خیابان کم تردد و خلوت ، دور از چشم مردم شهرستان شفت و استان گیلان می  سوزاند ؛ اما گازهای سمی ناشی از آن جان هزاران نفر به ویژه کودکان و سالمندان را به خطر می اندازد و خاکستر و شیرابه های آن به کمک باران ، وارد کانال آبرسانی مجاور می شود تا به همین راحتی به شالیزارها راه یابد و مهمان ناخوانده ی سفره بسیاری از خانوار های ایرانی باشد .

هنوز مشخص نیست که امحای زباله های عفونی و بیمارستانی در این نقطه از شهر شفت از چه زمانی آغاز شده است  اما تداوم آن می تواند فاجعه را گسترده تر  و بیماری های عفونی را به سرعت در این شهرستان اشاعه  دهد .

شما چه فکر می کنید ؟ چی کسی با سومدیریت  با سلامت و جان فرزندان ما بازی می کند و چون کبک سرش را در برف پنهان  ؟؟؟ کدام مسوول ؟؟؟ چه کسی به این پرسش ها ، پاسخ می دهد ؟ کسی به کسی هست؟؟؟

 

شهرستان شفت با ۵۴ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع گردیده است و با شهر رشت حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا