آمریکا قابل اعتماد نیست/ توافق ایران و عربستان به نفع منطقه است

[ad_1]

به گزارش ورس از ایسنا امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه اعتماد دکتر مصدق به آمریکا موجب راه‌اندازی کودتای ۲۸ مرداد شد، گفت: آمریکا هیچ‌گاه قابل اعتماد نیست.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز جمعه ۲۶ اسفند در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان، با اشاره به توافق بین ایران و عربستان سعودی اظهار کرد:‌امیدوارم این توافق به رفع کل مسائل منطقه و تمامی کشورهای اسلامی کمک کند.

وی با بیان اینکه این توافق در صورت تداوم مثبت، علاوه بر ایران و عربستان سعودی به نفع تمامی کشورهای منطقه خواهد بود، افزود: تا این مرحله نه ذوق‌زده شده و نه با آن مخالفیم بلکه‌امیدواریم این توافق موجب سعادت، خیر و خوبی تمامی کشورهای منطقه باشد.

امام جمعه گرگان به عصبانیت اسرائیل و آمریکا از توافق بین ایران و عربستان سعودی اشاره کرد و یادآور شد: ایران همانطور که در توافق برجان اثبات کرد همیشه پای توافقات خودایستاده اما آمریکا و بعضاً دیگر طرفین توافق به تعهدات خود پایبند نبودند.

نورمفیدی پیمان‌های مشترک بین کشورهای مختلف را مشروط به حصول نتیجه اقدام مثبتی خواند و تأکید کرد: خوب است که کشورهای اسلامی در قالب یک پیمان مشترک با هم و حامی یکدیگر باشند.

وی در ادامه به ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد و توضیح داد: ملی شدن صنعت نفت برای ملت ایران یک درس و عبرت به همراه داشت، در اواخر دولت قاجاریه تقریباً ۴۲ سال از کشف نفت در ایران گذشته بود اما در قالب یک پیمان با انگلیسی‌ها نفت به عنوان سرمایه ملی در اختیار انگلیس قرار گرفت متأسفانه در دوران پهلوی این قراردادها تشدید شد تا جایی که انگلیس و آمریکا همه نفت ایران را غارت می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: در آن دوران مردم به ویژه روحانیت آگاه‌تر شده و مخالفت خود را با انگلیس و آمریکا اعلام می‌کردند، آیت الله کاشانی از جامعه روحانیت و دکتر مصدق در مجلس موضوع ملی شدن صنعت نفت را مطرح کرده و نفت را از حلقوم بیگانگان بیرون کشیدند.

نورمفیدی متذکر شد: ملی شدن صنعت نفت نشان داد اگر ملتی اراده کند، می‌تواند دست به کارهای بزرگی بزند از سویی دیگر این رویداد به ما آموخت که هرگز به استکبار جهانی به ویژه آمریکا اعتماد نکنیم. متأسفانه اعتماد دکتر مصدق به آمریکا موجب اتحاد آن‌ها با انگلیس و راه‌اندازی کودتای ۲۸ مرداد شد.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها هیچ گاه مورد اعتماد نیستند، تصریح کرد: امروز هم نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد، همانطور که امام راحل فرمودند آمریکایی‌ها از ما ایران منهای اسلام و آقایی خود و نوکری ایران را می‌خواهند حال آنکه ایرانی‌ها هرگز زیر بار این خفت نمی‌روند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد:‌امیدوارم کسانی که در غفلت و نادانی هستند از خواب بیدار شوند گرچه امروز در کشورمان مشکلات و چالش‌هایی وجود دارد اما ما به حل مشکلات‌ امیدوار هستیم.

نورمفیدی در ادامه پیشاپیش فرا رسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان را تبریک گفت و بیان کرد: نوروز عید ملی ما است و نگاه ائمه(ع) به عید نوروز همان نگاه به عید قربان، غدیر و فطر است و همانطور که در آن عیدها به دعا، نماز و مناجات تأکید شده در عید نوروز نیز به قرائت دعا و مناجات تأکید کرده‌اند.

وی از مردم خواست در آستانه نوروز و ماه رمضان کمک به محرومان و نیازمندان را فراموش نکنند و گفت: علاوه بر کمک به نیازمندان باید خیرخواه باشیم، گاهی اوقات هنگام عبور از خیابان سنگی را از بین راه بر می‌داریم این همان خدمت به مردم و نگاه خیرخواهانه است که ارزشمند است.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: مسئولان شهری در آستانه نوروز اقدام به گل‌آرایی و نظافت خیابان‌ها و معابر عمومی کنند. زیبایی، نظافت و نظم دستور دین اسلام است و مسئولان امر باید نسبت به این مهم اهتمام داشته باشند.

 

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا