اختتامیه جشنواره قرآن و عترت گیلان برگزار شد

مراسم اختتامیه جشنواره قرآن و عترت استان و جام قرآنی «ضحی» با اعلام برگزیدگان بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه‌ای و تیم‌های شرکت‌کننده در جام قرآنی برگزار و از آنان تجلیل شد.

به گزارش ورس از ایسنا مراسم اختتامیه جشنواره قرآن و عترت استان و جام قرآنی «ضحی» با اعلام برگزیدگان بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه‌ای و تیم‌های شرکت‌کننده در جام قرآنی برگزار و از آنان تجلیل شد.

رضا ثقتی امشب در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فرهنگی ـ هنری هفته قرآن و عترت استان گیلان و جام قرآنی «ضحی» که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، اظهار کرد: هوشمندی متولیان فرهنگی هر جامعه است که با استفاده از ابزار هنر و رسانه بتوانند برخی از فرهنگ‌های معنوی جامعه را ترویج و در جامعه نشر دهند.

وی با بیان اینکه نام‌گذاری هفته قرآن و عترت استان به عنوان یک طرح برجسته به معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ارائه شده که قرار است به عنوان یک طرح ملی در کشور هم اجرا شود، افزود: قرآن زبان مشترک مسلمانان و مرکز ثقل وحدت و اجتماع همه اندیشه‌هاست، با کمک این کتاب آسمانی و الهی می‌توانیم تمام آرا و اندیشه‌ها را زیر یک کتاب جمع کنیم، باور بر این است جامعه ما امروز بیش از هر زمان به تدبر در قرآن نیاز دارد.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به اجرای نهضت قرآن‌آموزی در کشور در بخش حفظ، روخوانی و روانخوانی قرآن، گفت: آنچه که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده ت بحث تدبر در قرآن است که یک راه ترویج تدبر نشر قرآن با ابزار هنر می‌باشد.

ثقتی با بیان اینکه کلام قرآن می‌تواند ما را به جهاد تبیین برساند، تصریح کرد: در مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال ایجاد آرمان‌شهر قرآنی هستیم زیرا قرآن نسخه شفابخشی است که می‌تواند ما را از تمام تاریکی‌ها و یأس‌ها دور کند، این آرمان‌شهر قرآنی ماحصل تلاش فعالین قرآنی است و باید بیشتر از ظرفیت این بزرگواران بهره‌مند شویم.

وی تسهیل در صدور مجوز مؤسسات قرآنی را یکی از اقدامات ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه عنوان کرد و گفت: با حمایت از مؤسسات مردمی، افراد خود متولی آموزش و ترویج فرهنگ قرآنی می‌شوند. همچنین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هم یکی از پایگاه‌های ترویج معارف قرآن هستند که برنامه‌ها و فعالیت‌های‌شان باید احیا و تقویت شود.

مدیرکل ارشاد استان گیلان بیان کرد: با اجرای این جشنواره فضای رقابتی خوبی بین جوانان و نوجوانان ایجاد شد لذا باید سفره قرآن کریم را با روش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای بگسترانیم که همه بتوانند از این خوان پر برکت بهره‌مند شوند.     

امیرحجت مرادی، دبیر اجرایی هفته قرآن و عترت گیلان در ادامه اظهار کرد: در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ ذی‌الحجه(عید غدیر تا روز مباهله) که بیشترین آیات قرآن نازل شده، به همین مناسبت پیشنهاد نامگذاری هفته قرآن و عترت استان با هدف دفاع از مبانی قرآن به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد که به تصویب رسید.

وی در خصوص هدف جشنواره فرهنگی_هنری هفته قرآن و عترت افزود: هدف این جشنواره با بخش‌های هنری، فرهنگی و رسانه‌ای این است که جامعه حرفه‌ای هنری، رسانه‌ای و فرهنگی را دعوت کنیم تا با بهره‌مندی از مبانی قرآن و اهل‌بیت(ع) آثار ماندگاری را خلق کنند.

مرادی نخستین جشنواره قرآن و عترت استان گیلان در ۸ بخش برگزار شد، گفت: اجرا و حمایت از برنامه‌های قرآنی بزرگترین دفاع از موازین انقلاب اسلامی بوده که جشنواره قرآن و عترت با بخش‌های متنوع فرهنگی و برگزاری جام قرآنی و همچنین محافل انس با قرآن در شهرستان‌های مختلف تبلور بارز جهاد تبیین است. جهاد تبیین یعنی جامعه هنری و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بر خلاف تصور عموم، بسیار افراد متدین و همدلی هستند که در برگزاری این جشنواره‌ هم همدلانه همراهی کردند.

وی ادامه داد: در بخش مسابقات این جشنواره برای اولین بار مسابقات قرآن به صورت تیمی با حضور ۶۵ تیم قرآنی از مؤسسات و فعالین قرآنی حضور یافتند و مسابقات به شکل قهرمانی در یک‌روز برگزار شد. با توجه به اینکه مباحثه حلقه مفقوده حفاظ قرآن در استان است لذا این مسابقات باعث تقویت روحیه جمعی شد.

وی با بیان اینکه همه تیم‌های قرآنی به‌نام شهدای قرآنی نامگذاری شد، تصریح کرد: ۱۸۰ شهید قرآنی در استان داریم که با نامگذاری تیم‌ها به نام شهدای قرآنی استان، اقدام خوبی در معرفی این شهدا به جوانان و نوجوانان قرآنی بود که مورد توجه قرار گرفت.

دبیر اجرایی هفته قرآن و عترت استان گیلان با بیان اینکه این آمادگی وجود دارد که میزبان برگزاری جام قرآنی در استان باشیم، افزود: آثار بخش هنری که به دبیرخانه دائمی جشنواره قرآن و عترت استان رسیده با ارزیابی‌های صورت گرفته از نظر محتوایی قابلیت اجرای صحنه یا تبدیل به فیلم شدن را دارد، این امکان وجود دارد که با پشتیبانی از جامعه هنری و حمایت از آثار آنان، در عرصه جهاد تبیین و خلق مبانی فاخر و ماندگار قرآنی تحولی ایجاد کرد.

مرادی برگزاری جشنواره قرآن و عترت را از مصادیق جهاد تبیین عنوان کرد و گفت: با حمایت‌های بیشتر از چنین جشنواره‌هایی، خیلی از اتفاقات و بی‌مهری‌هایی که با حوادث اخیر اتفاق افتاد، شاهد نمی‌بودیم زیرا حافظان و قاریان قرآن سربازان ولایت هستند که همواره پای قرآن و انقلاب و اسلام ایستاده‌اند.

به گزارش ورس از ایسنا، نخستین جشنواره قرآن و عترت استان گیلان به‌منظور تولید آثار ماندگار و ارائه مفاهیم قرآن و عترت با زبان هنر به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان، اداره‌کل اوقاف و امور خیریه، سازمان جهاددانشگاهی استان گیلان، مؤسسه قرآن و عترت تسنیم رشت و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

حمیدرضا مسکنی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان و زهرا یعقوب‌نژاد، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان و  پریسا خیرخواه، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان و حجت‌الاسلام پوریوسفی، دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان و فعالین و پیشکسوتان قرآنی گیلان در این مراسم حضور داشتند.