فیلم

مراحل نشای برنج در گیلان را ببینید

مراحل نشای برنج در روستای خمیران از توابع بخش مرکزی شهرستان شفت را در قالب یک فیلم کوتاه ببینید.

به گزارش ورس ،سطح زیر کشت برنج در ایران بیش از ۵۳۹ هزار هکتار است . استان گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه نخست کشور را از نظر سطح زیرکشت به خود اختصاص داده است. بیشترین اراضی زیر کشت این محصول دراین استان سرسبز به ارقام بومی اختصاص دارد و از این نظر گیلان مهم‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است.

یکی از مرغوب ترین برنج های ایران در روستای پشت سرا از توابع شهرستان شفت در استان گیلان تولید می شود که رقم دم سیاه آن ، طرفداران ویژه ای دارد اما در بیشتر شالیزارهای این شهرستان رقم های هاشمی و علی کاظمی که زودتر به بار می نشیند و نیاز کمتری به آب دارد ،  کشت می شود.

هرچند کشت برنج در گذشته ای نه چندان دور کاملا به صورت سنتی در جلگه حاصلخیز شفت رواج داشت اما امروز فناوری و دستگاه های نیمه خودکار به کمک کشاورزان آمده است .

هرچند بهای خرید این نوع دستگاه ها بالا است اما کمبود نیروی انسانی و تلاش برای سرعت بخشیدن به کشت برنج ، کشاورزان را ناگزیربه بهره گیری از آنها کرده است .

شهرستان شفت افزون بر ۱۴هزار و ۳۳۶ هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۷۰ درصد آن با کمک دستگاه های نیمه خودکار نشا می شوند.

فیلم زیر مراحل نشای برنج در روستای خمیران از توابع بخش مرکزی شهرستان شفت را نشان می دهد .