تاریخ: جمعه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
دسته‌بندی: یادداشت

4دی به شماره 500 رسید

نویسنده: veres
1394/05/11 - 22:50
کد خبر: 9643
سایز متن / -

500 شماره زیاد است؛ برای کسی که همه یک شنبه های سال را شمرده؛ برای کسی که تعداد صفحه‌ها و گزارش‌هایی که باید بنویسد را یادداشت می‌کند؛ برای کسی که روی یک ‌شنبه‌های گذشته تیک می‌زند؛ برای کسی که پیدا کردن یک عکس کوچک برای صفحه‌اش، نصف روز وقتش را می‌گیرد و برای…

fazelniaصحبت از تولد یک نشریه بود و من نگران و دلهره داشتم . آیا می شود ؟ معمولا در این شهر هر چیزی یک تاریخ مصرفی دارد و آن هم زود می آیند و زود می روند . تاریخ مطبوعات در فومنات این را می گفتند. حدود نیم قرن پیش سه نشریه آمدند و هر کدام هم با انتشار چندین شماره رفتند .. واکنون می خواستیم بعد از نیم قرن  مردم فومنات را صاحب جریده ای نماییم.اگر نگاه کوتاهی بخواهیم به تاریخ نشریات در فومن بیاندازیم در وبلاگ پومن تاریخ متعلق به آقای بیگی می شود تاریخ روزنامه نگاری در فومن را دانست . اولین نشریه به نام« فریاد فومن » توسط اسماعیل برقی در سال 1331منتشر گردید که فقط دو شماره از آن در اذهان همه باقی مانده است گویا بعداز دو شماره تعطیل گشته است . دومین روزنامه در دیار فومن را یک فومنی فرهنگ دوست به نام محمدعلی فومنی با عنوان «ندای فومن» به تاریخ 24 تیرماه 1331 منتشر نموده است وتا 48 شماره منتشر نمود بعد آن را به شخصی به نام آقای سیروس زبده واگذار نمود و ایشان هم پس از چندین شماره امتیاز آن را به شخصی بنام محمد سهراب چی واگذار نمود و … . )درباره تاریخ روزنامه نگاری در فومن ان شاءادر آینده برای شما بازگو خواهیم نمود).

اما ما در24 تیر ماه 1383 با اولین شماره آمدیم واکنون با شماره 500 در خدمت شما هستیم.

500 شماره زیاد است؛ برای کسی که همه یک شنبه های  سال را شمرده؛ برای کسی که تعداد صفحهها و گزارشهایی که باید بنویسد را یادداشت میکند؛ برای کسی که روی یک شنبههای گذشته تیک میزند؛ برای کسی که پیدا کردن یک عکس کوچک برای صفحهاش، نصف روز وقتش را میگیرد و برای

شاید هم زیاد نیست. اما برای من و همکارانم که در این شهر چنین قدمت کار فرهنگی ،کمتر دیدهایم، شماره 500 یک رویاست.

زیاد است. در این 500 شماره که بیش از ده  سال طول کشیده، خوبی ها و بدی ها دیده ایم اما آنقدر خوشی ها در این سالها زیاد بوده که بعضی از ناخرسندی ها در مقابلش حساب نمی آیند . بی پولی ، نداشتن کاغذ مناسب ، و امکانات کافی ، توقیف نشریه ، تهمت ها و…. همه چیز در مقابل استقبال مردم خوب برایمان ناچیز بود شما با همه بزرگیتان ما را پذیرا بوده اید و هستید و هرروز که می گذرد خوانندگان جدیدی را در خانواده 4دی به خود میبینیم

4دی متولد شد. این تاریخ را یادتان هست! 24 تیرماه  ماه 1383و

حالا فهمیدهایم 4دی روح دارد، موجودیت دارد، شخصیت دارد، بعضی وقتها نگران و مضطرب است؛ بعضی وقتها بیخیالیاش را میبینیم. گاهی آرام است و اغلب پرجنبوجوش. 4دی یک دغدغه است.

روزهای تعطیلی اصلا ندارد حتی تعطیلات رسمی هم یک شنبه ها 4دی برای مردم فعال است . چون همه منتظرند که هر هفته را با 4دی بگذرانند و اگر یک روز دیر کند همه دلواپس آن می شوند زنگ ها بصدا در می آیند که چرا 4دی نیامد و این دلواپسیها برایمان مفهوم دیگری دارد که آری مردم دیارمان 4دی را از خود می دانند کاستیهایمان را بر ما می بخشند و می دانند که با چه سختیهایی خبرنگاران 4دی دست درگریبان هستند چون می بینند و دیده اند هر از گاهی یک نشریه در این شهر آمده است و رفته است اما 4دی مانده است و مانده است و می ماند حتی در زمان تعطیلی نابحق هفته نامه هم همه پرسشگر این بودند که چهاردی کی خواهد آمد؟ و یک حسی به همه می گفت : 4دیبهآغوشمردمبازخواهدگشت

وخلاصه 4دی اسرارآمیز است، به اندازه همه روزهایی که با آن زندگی کردیم. روزهای تلخ و شیرینی که شاید به چهاردی هم زیاد ربطی نداشت، اما در کنار 4دی گذشت.

اسرارآمیز است، مثل دلشوره آن روزهای من.

آرشیو هفته نامه چهاردی  را که ورق میزنم، تصویرها و گزارشها مرا با خود میبرد. در این 500 شماره، 500 اتفاق افتاده است. 500 رویداد، 500 بار صفحهبندی،500بار انتخاب عکس، 500 بار تیتر زدن، 500 بار برای 8 ویا بعضی وقتها 10 صفحه دویدن!

و 500 بار به یاد آدمهایی افتادن که اینجا بودند و رفتند.یاد خبرنگارجوان  فقیدمان مهدی حسین زاده گرامی باد و دست همه خبرنگاران عزیز که از روزهای اول با ما بودند و رفتند و اکنون هم هستند را به گرمی می فشارم . واز شما هم که همیشه یاورمان بودید هم متشکرم .

فاضل فاضل نیای فومنی

ثبت نظر جدید
در ثبت ديدگاه به حقوق ديگران احترام بگذاريد.  
  • مهدی گفت:

    سلام بر مرد همیشه قلم بدست..امیدوارم قلم شیوایتان همیشه پایدار بماند و همانگونه که تاکنون با تمام کم وکاستیها در جهت محقق نمودن این رسالت مهم گام برداشته ودر جهت خدمت به مردم قلم زده وکم وکاستیهای موجود دو شهرستان شفت و فومن را منعکس نموده اید در ادامه راه نیز با صلابت واستواری گام بردارید وموفق باشید. خداوندیارویاورتان دوست عزیز.

  • Barghi گفت:

    اسماعیل برقی فومنی پدربزرگمه🥲🤍

برو بالا