مردم در گفتمان فرهنگی دولت نقش تعیین کننده دارند

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به نقش تعیین کننده مردم در گفتمان فرهنگی دولت، تصریح کرد: مردم راهبر و دولت سیاستگذار و تسهیل کننده و پشتیبان است.

 

به گزارش ورس از ایسنا مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به نقش تعیین کننده مردم در گفتمان فرهنگی دولت، تصریح کرد: مردم راهبر و دولت سیاستگذار و تسهیل کننده و پشتیبان است.

رضا ثقتی در گردهمایی فعالان طرح چهره به چهره که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، با اشاره به اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به اجرای طرح مذکور در برش استانی، اظهار کرد: اجرای طرح تربیتی چهره به چهره متحول کننده حوزه فرهنگ و هنر و دین در جامعه خواهد بود.

وی گفتمان فرهنگی دولت سیزدهم را عدالت فرهنگی دانست و افزود: مردم محوری در کنار عدالت محور دولت قرار دارد، یعنی مردم باید صحنه گردان رویدادهای فرهنگی و هنری و دینی باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به نقش تعیین کننده مردم در گفتمان فرهنگی دولت، تصریح کرد: مردم راهبر و دولت سیاستگذار و تسهیل کننده و پشتیبان است.

ثقتی، گیلان را از استان های پیشرو در حوزه فرهنگ و هنر و دین دانست و یادآور شد: نه تنها گیلان در حوزه تئاتر و سینما سابقه دارد، بلکه در حوزه های دینی و قرآنی نیز میراثدار حکومت آل بویه هستیم که نخستین حکومت شیعی را در همین خطه تاسیس کرد. در واقع بافت فرهنگ و دینی گیلان ریشه در گذشته های دور دارد.

وی میرزا کوچک جنگلی را پایه گذار مینیاتور جمهوری اسلامی دانست و اضافه کرد: گیلانی ها در دوران دفاع مقدس با وجود فاصله هزار کیلومتری تا جبهه ها ۸۰۰۰ شهید تقدیم انقلاب کردند.

این مسئول فرهنگ، با اشاره به وجود ۹۸۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان گیلان، اضافه کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان طرح های مختلفی در حوزه فرهنگ و هنر و دین اجرا می کند که یکی از این طره ها، طرح چهره به چهره بوده و در فاز نخست ۴۵ مربی و مشاور در این طرح حضور دارند.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، هدف از اجرای طرح چهره به چهره را فرهنگ سازی مولفه های دینی و تربینی با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی در محلات دانست و اضافه کرد: جوانان و نوجوانان و فعالان فرهنگی عناصر اصلی این طرح هستند.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی آسیب های اجتماعی محلات توسط مردم، خاطرنشان کرد: پیری جمعیت، فرزندآوری، اعتیاد، طلاق، سرقت و… از جمله آسیب های اجتماعی امروز بوده و لذا مشاوران تربینی با حضور در مساجد و مکان های عمومی محلات به صورت چهره به چهره به افراد راهکار ارائه می دهند.

ثقتی، با بیان اینکه هنرمندان گیلان نیز نسبت به آسیب های اجتماعی حساس هستند، گفت: رویکرد فرهنگی دولت سیزدهم و وزارت ارشاد حمایت از جریان انقلاب است، زیرا حوزه فرهنگ و هنر انقلابی به همه گروه ها تعلق دارد و اعتقاد داریم که همه می توانند زیر چتر انقلاب تنفس کنند.