امیرعبداللهیان: ایران به عنوان شریک راهبردی در کنار چین می‌ایستد

وزیر خارجه کشورمان که به چین سفر کرده در یادداشتی در روزنامه گلوبال تایمز به تشریح شراکت خوب و قوی تهران و پکن پرداخت.

وزیر خارجه کشورمان که به چین سفر کرده در یادداشتی در روزنامه گلوبال تایمز به تشریح شراکت خوب و قوی تهران و پکن پرداخت.

به گزارش ورس از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در یادداشتی که در گلوبال تایمز منتشر شد، نوشت: ایران و چین دو تمدن بزرگ در غرب و شرق آسیا هستند که در طول تاریخ روابطی خوب، باثبات و قوی داشته‌اند.

کنفوسیوس، یک دانشیار مشهور در چین باستان گفته است «همیشه مایه خرسندی است که پذیرای دوستان از فواصل دور باشیم».

با آرزوی بهترین‌ها از سوی ملت ایران به دوستان چینی، به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی و در شب عید سال جدید چینی از این کشور بازدید می‌کنم.

دو کشور پنجاه و یکمین سالگرد تثبیت روابط دیپلماتیک را جشن گرفته و وارد نیمه دوم سده تبادلات دوجانبه می‌شوند که صفحه جدیدی را در روابط ما بازخواهد کرد. این بازدید که با ورود حزب کمونیست چین به سده دوم خود همزمان می‌شود، افق‌های نویدبخش جدیدی به توسعه و پیشرفت همکاری‌های‌مان در حوزه‌های مختلف خواهد تاباند.

ایران و چین در نیمه اول سده  روابط‌شان از طریق دیدارهای سران دو کشور توانستند به تعاملات سطح بالا، گفت‌وگوها و رایزنی‌های درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای، امضای برنامه همکاری جامع، ایفای نقش به عنوان بازیکنان فعال در حوزه بین‌المللی و میانجیگری جهت کاهش تنش‌ها و درگیری‌های بین‌المللی دست یابند. همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف ازجمله مبارزه علیه کووید ۱۹ و حمایت متقابل از مواضع یکدیگر در سازمان‌ها و موسسات بین‌المللی و همچنین حمایت چین از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای مسیر جدیدی را برای نیمه دوم سده روابط ایجاد کردند.

ایران و چین با یکدیگر از تمامیت ارضی و خودمختاری ملی‌شان دفاع، از چندجانبه‌گرایی حراست و با یکجانبه‌گرایی مخالف کردند. دو کشور از رویکرد معرفی دموکراسی به عنوان حق امتیاز ابرقدرت‌ها انتقاد کردند و از طریق سیستم دموکراتیک بومی خود به جهان دموکراسی واقعی، ارزش‌های صوری جامعه انسانی، عدالت و آزادی را نشان دادند. ایران و چین از استفاده از سیستم تحریم به عنوان ابزار قضایی فرامرزی انتقاد و در برابر استانداردهای دوگانه حقوق بشری ایستاند. دو کشور از سیاسی‌سازی مسائل ورزشی انتقاد و بر توسعه مشترکات و ارزش‌های انسانی رایج تاکید کردند.

حال که در شرف آغاز دومین سده هستیم، ایران به عنوان شریک راهبردی با داشتن سیاست خارجی برپایه دیپلماسی هوشمندانه و متعادل، دفاع از منافع منطقه‌ای خود و همسایگانش درکنار چین می‌ایستد. برای سالیان طولانی صلح و ثبات در خلیج فارس و خاورمیانه به دلیل سلطه و طمع ابرقدرت‌های متجاوز که از طرفی مدعی پیروی از قوانین بین‌المللی هستند و از سوی دیگر مقررات و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، به خطر افتاده است. در چنین جو سختی، دفاع از صلح و ثبات منطقه همیشه یکی از اولویت‌های ویژه ایران بوده است.

این خبر تکمیل می‌شود.