معاون میراث ‌فرهنگی گیلان از مستندسازی بیش از ۱۲۰ اثر تاریخی در گیلان خبر داد و گفت: بیشترین آثار مورد بررسی مربوط به شهرستان‌های شفت، ماسوله و رودبار است.

به گزارش ورس از ایسنا ؛ معاون میراث ‌فرهنگی گیلان از مستندسازی بیش از ۱۲۰ اثر تاریخی در گیلان خبر داد و گفت: مجموعه آثاری که روند مستندسازی و تکمیل پرونده‌ آنها به انجام رسیده عمدتا مربوط به محوطه‌ها، گورستان‌ها و بناهای تاریخی است.

ولی جهانی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و ثبت آنها در فهرست آثار ملی کشور، مستندسازی و تهیه پرونده برای این آثار و با کمک تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های باستان‌شناسی و معماری در دستورکار اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان قرار گرفت.

وی افزود: مجموعه آثاری که روند مستندسازی و تکمیل پرونده‌ آنها به انجام رسیده است عمدتا مربوط به محوطه‌ها، گورستان‌ها و بناهای تاریخی است که در گذشته مورد کاوش قرار گرفته ولی روند ثبت ملی آنها در گذشته به انجام نرسید.

معاون میراث‌ فرهنگی گیلان گفت: اکثر محوطه‌ها و بناهایی که در مراحل مستندسازی آن به انجام رسیده است دارای مالکیت خصوصی و دولتی است. بیشترین آثار مورد بررسی مربوط به شهرستان‌های شفت، ماسوله و رودبار است و قدمت قدیمی‌ترین اثر مورد بررسی مربوط به دوره «نوسنگی» و جدیدترین اثر مرتبط با دوره معاصر است.