«چشمه کُل» نهزم در مرداب بی توجهی

چشمه ای که در کمتر از ۵۰ سال پیش تنها منبع تامین آب شرب سالم در منطقه نهزم و آبادی های اطراف آن بود حالا بدون استفاده رها شده است.

4564

به گزارش پایگاه خبری ورس از شفت ، چشمه کُل نام چشمه ای اصیل در نزدیکی صیقل کومه نهزم است که در پای تپه ای بلند جاری است و بین دو سرازیری معروف جاده شفت به صیقل کومه و در فاصله ی حدودی ۴۰۰ متری از آن قرار دارد.

چشمه کُل (cheshma Kol) یک واژه گیلکی و به معنی تپه ی چشمه است که امروزه برخی آن را با سرچشمه مترادف کرده اند.

این چشمه جوشان آبی زلال و خنک دارد که بسیار گوارا است. آب چشمه کل پس از بیرون آمدن از دل تپه از میان شالیزارها می گذرد و آنها را در تمام فصول سال سیراب می کند.

چشمه ای که در کمتر از ۵۰ سال پیش تنها منبع تامین آب شرب سالم در منطقه نهزم و آبادی های اطراف آن بود حالا بدون استفاده رها شده است.

بر طبق گفته ریش سفیدان این منطقه ، چشمه کُل در گذشته ای نه چندان دور محل رجوع بسیاری از مردم نهزم و روستاهای حاشیه آن مانند ذوالپیران ، قصاب محله ، میرمحله ، پشت سرا و… برای تامین آب شرب سالم بود.

بر اساس این گفته ها منطقه پایین دست این چشمه دارای ناحیه ای باتلاقی بود که هنور هم در لابلای جنگل انبوهش نشانه هایی از آن یافت می شود.

جنگل حاشیه چشمه کل امروزه محل زیست بسیاری از پرندگان مانند مرغ ماهی خوار و کلاغ است که تجمع این پرندگان بر روی درختان جلوه ای خاص به این منطقه داده است. این گردهمایی پرندگان به گونه ای است که نیمی از جنگل به سبب حضور مرغ های ماهی خوار به رنگ سفید در می آید و نیم دیگر آن به دلیل حضور کلاغ ها سیاه رنگ می شود.

اما این منطقه بسیار زیبا که ظرفیت تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری زیبا را دارد به ورطه فراموشی سپرده شده است و امروزه بسیاری از مردم حاشیه این چشمه از وجود چنین گنجی بی اطلاع هستند!

IMG_۲۰۱۶۰۳۰۴_۱۲۰۷۱۵

بی توجهی مسوولان شهرستان شفت به ویژه مسوولان حوزه گردشگری وقتی بیشتر به چشم می آید که در برخی از مناطق دیگر کشور اقدام به ساخت چشمه ها و آبشارهای مصنوعی می کنند تا بتوانند گردشگران را به سوی خود بکشانند و از این طریق به بهبود شرایط اقتصادی منطقه خود کمک کنند.

در همین راستا ؛ ثبت «چشمه کُل» توسط سازمان میراث فرهنگی می تواند اولین گام بهره برداری از آن باشد تا دست کم این میراث خدادادی مورد سوء استفاده احتمالی فرصت طلبان قرار نگیرد و افسوس آن برای آیندگان باقی نماند اما روند و عملکرد این سازمان در شفت به گونه ای است  که نگرانی  میراث دوستان را سبب شده است.

چشمه کل نهزم از نمایی دور

چشمه کل نهزم از نمایی دور

جنگل چشمه کل

جنگل چشمه کل

طبیعت پویای چشمه کل

طبیعت پویای چشمه کل

زیست بوم چشمه کل

زیست بوم چشمه کل


 

گزارش و عکس : حسن دلخوش نهزمی