تاریخ: جمعه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
دسته‌بندی: ایران و جهان

ایران در زمینی بازی نمی‌کند که علی‌اف طراحی کند

نویسنده: veres
1402/01/09 - 11:01
کد خبر: 52066
سایز متن / -

[ad_1]

یک کارشناس مسائل قفقاز با بیان این‌که علی‌اف تصور می‌کند ایران در موقعیتی است که می‌تواند او را وادار به یک تصمیم غلط کند،‌ گفت: هر گونه اقدام عملی از سوی علی‌اف برای مسدود کردن مرزها و یا ایجاد کریدور موهومی که از آن نام می‌برند، اقدام متقابل ایران را در پیش خواهد داشت. 

سید محمدرضا دماوندی در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به تحولات اخیر و تنش‌ میان آذربایجان و ارمنستان، اظهار کرد: باید در نظر داشت از یک طرف انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در پیش است و به هر حال ترکیه به‌ عنوان برادر بزرگ و در حقیقت هدایت‌کننده اصلی الهام علی‌اف در تمام اتفاقات است؛ خودشان هم رسما اعلام کردند که یک ملت در دو کشور هستیم و طبیعتا وضعیت و شرایط فعلی ترکیه با توجه به نزدیکی انتخابات در رفتار آذربایجان اثرگذار است. 

وی تصریح کرد: از سوی دیگر رژیم صهیونیستی با مشکلات و بحران داخلی مواجه است که قطعا بر آذربایجان اثرگذار است و علی اف نسبت به بخشی از حمایت‌های آن‌ها اطمینان خاطر دارد و می‌تواند بر اساس آن حمایت‌ها واکنش‌هایی را نشان‌ دهد. 

این کارشناس مسائل قفقاز با طرح این پرسش که چرا آذربایجان چنین موضع‌گیری را انجام می‌دهد؟ گفت: موضع‌گیری‌های باکو جدید نیست اما به شکل‌های مختلف تکرار می‌شود. علی‌اف تصور می‌کند ایران در موقعیتی است که می‌تواند او را وادار به یک تصمیم غلط کند. علی‌اف به شدت علاقه‌مند است تا ایران اقدام نظامی انجام دهد که  آن را دستاویزی قرار دهد و طرف‌های دیگر را متقاعد کند تا برای مقابله با ایران حضور میدانی داشته باشند. 

دماوندی خاطرنشان کرد: قطعا ایران در زمینی بازی نخواهد کرد که علی‌اف بخواهد آن را طراحی کند، علاوه بر این علی‌اف را یک بازیگر اصلی نمی‌دانیم، ما خودمان طراحی خواهیم کرد و به آن شکلی که منافع ما ایجاب می‌کند، عمل می‌کنیم. 

وی ادامه داد:‌ در کنار این مسایل دولت ارمنستان باید موضع رسمی و جدی خودش را به صراحت بیان کند، در روزهای اخیر  اخبار و شایعات مختلفی به گوش می‌رسد که دولت ارمنستان به دنبال مصالحه با آذربایجان و موافقت برای ایجاد دسترسی بین خاک آذربایجان و نخجوان است. به نظر می‌رسد دولت ارمنستان باید موضع خودش را صریح بیان کند یا اخبار و شایعات را تایید کند یا اگر غیر از این است رفتارش بر رویکرد و موضع‌گیری ایران اثرگذار خواهد بود. 

این کارشناس مسائل قفقاز همچنین بیان کرد:‌ عدم شفافیت ارمنستان در موضع‌گیری‌های خودش نکته مغفول مانده هفته‌های اخیر است، طبیعتا جمهوری اسلامی ایران مرز خودش با ارمنستان که یک راه ارتباطی چندین هزار ساله است را محافظت می‌کند و آن را جزو خطوط قرمز می‌داند. ضمن اینکه منافع ما ایجاب می‌کند این مرز باز و مطمئن باقی بماند. 

دماوندی تاکید کرد: بنابراین هر گونه اقدام عملی از سوی علی‌اف برای مسدود کردن مرزها و یا ایجاد کریدور موهومی که از آن نام می‌برند، اقدام متقابل ایران را در پیش خواهد داشت. 

وی درباره سکوت و عدم اظهارات شفاف از سوی پاشینیان نیز ابراز کرد:‌ نیکول پاشینیان به‌عنوان نخست وزیر ارمنستان و نفر اول کشور باید موضع مشخص و شفافی داشته باشد، این که مقامات مختلف حرف‌های متضاد بیان کنند و یا شخص اول اجرایی ارمنستان سکوت کرده و موضع مشخصی نداشته باشد، کمکی به حل مساله نمی‌کند. 

[ad_2]

ثبت نظر جدید
در ثبت ديدگاه به حقوق ديگران احترام بگذاريد.  
برو بالا