کد خبر: 9509

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ - ساعت: ۱۶:۴۱

از پیگیری جاده شفت-زنجان تا پیشنهاد ایجاد بازار اختصاصی دامداران

جمعی از فعالان اجتماعی و سیاسی شهرستان شفت با نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان دیدار کردند و پیرامون مشکلات شفت به گفتگو پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورس  ، عصر دیروز نشست برخی فعالان اجتماعی و سیاسی شهرستان شفت با نماینده و فرماندار این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری شفت برگزار شد.       

در این نشست که با حضور ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و یونس محمودی فرماندار شفت برگزار شد ؛ افرادی از طیف‌های مختلف  اجتماعی و سیاسی به مباحث، مشکلات و ظرفیت‌های شهرستان شفت پرداختند.

در این همایش دو ساعته علاوه بر این چهره ها ، عبدالله رنجی رییس آموزش و پرورش و رحمت حیدری نژاد معاون فرماندار شفت حضور داشتند.

Pic-007حاضرین در این نشست به بیان موانع و مشکلات شفت پرداختند و عملکرد مسوولین رابه نقد کشیدند. مهمترین مطالباتی که توسط این فعالان مطرح شد به شرح زیر است :

تعامل مسوولین با مردم در شهرستان شفت کمرنگ است

یک فعال اجتماعی با شاره به تشکیل ایده این گفتمان در فضای مجازی تصریح کرد : تعامل بین مردم و مسوولین در شهرستان کمرنگ است و  عدم پاسخگویی شفاف سبب پیدایش ابهامات زیادی برای مردم می شود .

Pic-001جاده شفت – زنجان به یک مطالبه عمومی در شفت تبدیل شده است

از مهمترین مباحثی که در این نشست به آن پرداخته شد ابهام و تاخیر در ساخت این پروژه ملی بود. موضوعی که به گفته یکی از حاضرین فصل مشترک تمامی مردم شفت با نگرش های سیاسی  مختلف است.

درخواست از فرماندار برای پیگیری ویژه محور ملاسرا – شفت – زنجان از دیگر بخش های این گفتگو بود و در ادامه از ظرفیت های اقتصادی بازگشایی این مسیر سخن به میان آمد. 

تابلوهای ورودی شهرستان در شان مردم شفت نیست

موضوع تابلوهای ورودی شفت که چندی پیش مورد توجه رسانه های مجازی قرار گرفته بود ؛ از مطالباتی بود که مطرح شد. یکی از حاضرین در بخشی از سخنان خود به مشکل تابلوهای ورودی  و عدم نمادسازی برای شهرستان اشاره کرد و گفت : در جذب گردشگران تلاش کمی صورت می گیرد. وی عدم جذب  گردشگران گیلان به شهرستان شفت را ناشی از بی برنامگی دانست.

Pic-004لزوم ایجاد بازار اختصاصی  برای عرضه دام و محصولات دامی در شفت

یکی از حاضرین در این نشست به بی رونقی بازارهای محلی در شفت مانند بازار چوبر و نصیرمحله اشاره کرد و گفت : با وجود اینکه دامداران زیادی در شفت وجود دارند اما این افراد بازاری برای عرضه ی محصولات دامی خود ندارند و این امر سبب بروز مشکلاتی می شود.

کم توجهی به منابع انسانی شهرستان منطقی نیست

یک فعال سیاسی کم توجهی به منابع انسانی شهرستان را عاملی مهم برای مهاجرت قلمداد کرد و گفت : مهاجرت جوانان از شفت کاملا محسوس است و بی توجهی به این امر منطقی نیست.

 شفت در توسعه شاخص های شهری عقب مانده است

چهره ی محروم شهر شفت و عدم شهرسازی مناسب یکی دیگر از پرسش ها بود که مطرح شد. عدم ساخت و ساز و مقایسه شهر شفت با دیگر شهرهای استان از محور های دیگری بود که توسط یکی از حاضرین مطرح شد.

Pic-002

پاسخ های  ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس به پرسش های مطرح شده

ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی از این نشست ابراز خرسندی کرد و گفت : در یک محفل دوستانه بنا به وظیفه خود پاسخگوی مطالبات و سوالات هستم. وی با بیان اینکه هرجا دغدغه باشد توسعه نیز هست تصریح کرد : توسعه در سایه همدلی رخ می دهد .

وی با اشاره به نقد و گفتگوی منصفانه افزود : در سایه گفتگو است که بسیاری از سوء تفاهمات حل می شود.

Pic-005عاشوری افزود : ارائه گزارش عقب افتادگی یک شهرستان نیاز به عدد و ارقام دارد و نمی توان بدون آمار در باره توسعه و یا عقب افتادگی سخن گفت.

نماینده مردم فومن وشفت در ادامه افزود : در مجلس تخصیص بودجه نیاز به شاخص هایی مانند جمعیت ، وسعت ، ترکیب جمعیتی ، تعداد افراد تحت حمایت نهاد های حمایتی و .. دارد و با توجه به شرایط جمعیتی شهرستان تعیین می گردد.

این مقام مسوول یکی از مشکلات اصلی پروژه ملاسرا – شفت – زنجان را منابع مالی دانست و گفت : شرایط سال های اخیر کشور ، تحریم های ظالمانه و کاهش بودجه های عمرانی سبب یخ زدن بسیاری از پروژه ها در کشور شده است و تنها پروژه هایی در اولویت دولت قرار گرفتند که به پیشرفت بالای ۷۰ درصد رسیده اند.

نماینده مردم فومن و شفت با درجه یک خواندن طرح جاده شفت-زنجان اظهار کرد : این پروژه پیوست بودجه شده است و در تلاش هستیم با فاینانس (تسهیلات اعتباری خارجی ) اجرای این پروژه را سرعت دهیم. وی با اشاره به روند کند پروژه های ملی افزود : اگر این پروژه در ردیف پروژه های ملی باشد اجرای آن سالها به طول خواهد انجامید و واگذاری آن به بخش خصوصی خارجی یک راه کاربردی برای رفع این مشکل است.وی در ادامه  گره محیط زیست را نیز از معضلات این جاده دانست .

ناصر عاشوری قلعه رودخانی با بیان مشکلات زیست محیطی سد لاسک تصریح کرد : با اجرای این سد ۴۷ هکتار جنگل منحصر به فرد هیرگانی در شفت زیر آب می رود و ممکن است محیط زیست جهانی به آن حساس شود و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

عاشوری در ادامه سخنان خود به آسفالت راه های روستایی در شفت اشاره کرد و گفت : در سال جاری  ۲۶ کیلومتر راه روستایی در شفت آسفالت شده است و در تلاش هستیم این آمار را افزایش دهیم.

وی در پاسخ به عقب ماندگی شهر شفت از توسعه گفت : شهر شفت به لحاظ جمعیتی یک شهر خاص است و به نسبت جمعیت کمی در آن زندگی می کنند. وی در ادامه اظهار کرد: ما فقط می توانیم زیرساخت ها را آماده کنیم و این شهروندان هستند که شهر را می سازند. وی به سرمایه گذاری های شفتی ها در شهرهای مجاور مانند رشت اشاره کرد و گفت : بسیاری از سرمایه داران شفتی در شهرشان سرمایه گذاری نمی کنند و باید با کمک هم این مشکل را حل کنیم.

وی با اشاره به تغییرات مثبت در حوزه گردشگری در مناطقی مانند امامزده ابراهیم و امامزاده اسحاق شفت افزود : دولت در طول این سالها  برای بهبود شرایط در این مناطق سرمایه گذاری کرده و خواهد کرد. وی به طرح آبرسانی به امامزاده اسحاق اشاره کرد و گفت طرح هادی این روستا در حال انجام است و اصلاح شبکه جمع آوری فاضلاب این منطقه نیز به زودی پایان می یابد.

نماینده مردم فومن و شفت از نشست های مبتنی بر پرسش و پاسخ استقبال  و از بانیان تشکیل آن تشکر کرد و افزود : در نشست های آینده می توان پرسش ها و ابهامات را با دعوت از مدیران اجرایی تکمیل کرد .

Pic-003

Pic-009

 

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :9

 • امینی

  تاریخ : ۴ - مرداد - ۱۳۹۴

  واقعاکه…بعضی وقتا “خجالت”هم چیزخوبی یه؟خودفریبی تاکی؟ بهتره به جای این جلسات صوری وکشکی به فکررفع مشکلات مردم باشی.اگه راست میگی یه روز بیا تابامردم به صورت بیاده گشتی در شهرو کوچه بس کوچه هاش بزنیم تابرات روشن بشه که چقدر دلت برا مردم میسوزه؟

  • سام

   تاریخ : ۸ - مرداد - ۱۳۹۴

   سلام دوست عزیز
   شما از کجا میدونید جلسه صوری بوده؟

   اصلا اینطور که میفرمایید نیست .. همه از مشکلات شهرستان با خبریم با اتحاد و همدلی باید این مشکلات مرتفع بشه

 • اسحاق امامی

  تاریخ : ۴ - مرداد - ۱۳۹۴

  با سلام واحترام
  ضمن تشکر از ورس که هم در عرصه فعالیتهای اجتماعی و گروهی و هم در کار خبر رسانی فعالیتهای چشم گیر دارد .لازم میدانم چند نکته در باب برگزاری نشست مذکور خدمت خوانندگان و مردم عزیز شفت بیان نمایم :
  ۱- اولا فعالیت چند ماهه دوستان و همراهان باعث شد تا زمینه لازم برای برگزاری نشست مذکور فراهم شود .
  ۲- برگزاری نشست مذکور اگر چه با کاستیهایی همراه بود لیکن از آن جهت که باعث شد تا دوستان زمینه ارتقای فعالیتها رو از فضای مجازی به سمت حرکت واقعی پیش ببرند یک گام به جلو تلقی می گردد و لازم است از همه دوستانی که در این راه مشارکت داشتند صمیمانه تشکر نمایم .
  ۳- نشست مذکور توانست لزوم برگزاری چنین گردهمایی هایی رو هم در بین اعضاء و هم در بین مسئولین شهرستان نهادینه کند تا فضایی مثبت فراهم شود تا در آن همه دست بدست هم دهیم تا برای آبادانی شهرستان و جبران عقب ماندگیها کوشش نماییم .
  ۴- نشست مذکور باعث ارتقای روحیه همگرایی و فعالیتهای تیمی در رفع مشکلات خواهد شد و برگزاری هفتگی یا ماهانه چنین نشستهایی قطعا به حل مشکلات و رسانه ای کردن آنها جهت جلب توجه و همکاری مسئولین کمک خواهد کرد .
  ۵- آنچیزی که در نشست مذکور بطور مبرهن به چشم می رسید نگرش جالب توجه مسئولین طراز اول نظارتی و اجرایی شهرستان نسبت به نارساییها و محرومیت ها و مشکلات شفت بود . اینکه بر اساس آمارهایی که صرفا بدرد جلسات فرمایشی می خورد شفت را یک شهرستان برخوردار میدانند و فریاد محرومیتها و معضلات پیش روی مردم را در لابلای آمارهای کاغذی پنهان نگه می دارند .
  ۶-آنچه ما تاکنون فکر می کردیم بود که همه مردم و مسئولین شفت در محروم بودن آن اتفاق نظر دارند ولی در نشست مذکور مشخص شد که نه تنها محرومیت شفت رو قبول ندارند بلکه به نظر می رسد بزرگترین مشکل پیش روی مردم شفت برای رفع مشکلات و کاهش محرومیتها و حرکت در مسیر پیشرفت در درجه اول تغییر نگرش مسئولین نسبت به محروم بودن شفت و در درجه دوم رساندن فریاد مظلومیت و محرومیتهای ناشی از سوء مدیریت به گوش آنهاست .
  ۷- به اعتقاد ما پیگیری مطالبات شهرستان و فراهم کردن زمینه رفع مظلومیت و محرومیت جزء وظایف لاینفک آحاد مردم بوده و اتحاد و انسجام فعالیتها و اندیشه ها به رفع مشکلات کمک شایانی خواهد کرد . در همین راستا از تک تک همشهریان گرامی خواهشمند است تا در شناسایی و شناساندن نقاط ضعف و قوت شهرستان و فعالیتهای مختلف صورت گرفته کمک نمایند تا بتوانیم با استفاده از همگرایی و کار جهادی به رفع مضلومیت ها و محرومیت ها همت گماریم .
  ۸-ایمان داریم که شهرستان شفت دارای ظرفیتهای زیادی جهت بهره برداری در جهت رفع محرومیتها دارد و تنها دلیلی که باعث شده تا علیرغم اینهمه ظرفیت به یک شهرستان متروکه که هر روز با پدیده مهاجرت روبروست تبدیل شوذ ضعف مدیریت و عدم استفاده از ظرفیت منابع انسانی ننخبه و مستعد منطقه است .
  ۹-ضمن تشکر مجدد از کلیه دوستانی که یار و همراهمان شدند اعلام میداریم که نجات شفت از وضعیت کنونی و زدودن غبار فقر و محرومیت از چهره زیبای شهرستان قطعا شدنی است و لازمه آن اتحاد و انسجام هر چه بیشتر همشهریان و صرف فعل”خواستن” و تلاش و کوشش روز افزون در قالب کار تیمی و مشارکتهای جهادی و مطالبه امانات از مسئولینی که این بار بر دوش آنان گذاشته شده است می باشد .
  در پایان سلامتی و سعادت تمامی مسئولین صدیق و خدمتگزار به جمهوری اسلامی ایران را از درگاه خداوند آرزومندیم و امیدداریم در مملکت امام زمان هیچ تلاش و کوششی در جهت رفع محرومیتها و حرکت به سوی پیشرفت بی اجر و مزد باقی نخواهند ماند .
  برادر کوچک شما ؛ ارادتمند : اسحاق امامی

 • مهدی

  تاریخ : ۴ - مرداد - ۱۳۹۴

  رو راستی با مردم هیچگاه از اذهان نمیرود..اگر از دیدگاه شما نماینده محترم سد لاسک حساسیت محیط زیستی را بدنبال دارد چرا هنگام سفرریاست محترم جمهوری به گیلان آن سناریو… را به اجرا گذاشتید جناب عاشوری محترم..بنده خودم وقتی به لاسک نزدیک شدم بخشدار محترم احمدسرگوراب و نیروی انتظامی مربوطه را دیدم که در حال نصب بنر وتمهید مقدمات برای کلنگ زنی سد هستند ..حتی از بخشدار محترم پرسیدم که ایشون وهمراهانش با ذوق زدگی خاص خودشون گفتند ما فردا مراسم کلنگ زنی سد داریم..وچقدر هم خوشحال بودند که این اتفاق در زمان نمایندگی نماینده مدنظرشان داره می افته..حتی فراخوان دادند صدها تن از روستاهای همجوار به محل کلنگ زنی اومدند ..مسیر احمدسرگوراب به لاسک کاملا امنیتی شده بود جناب نماینده..این سر کار گذاشتن مردم برای چه بود؟یعنی شما وفرماندار وقت مگه با وزرای مربط به موضوع هماهنگی نکرده بودید/.اگه هماهنگی نشده بود نصب بنر وتمهیدمقدمات وفراخوان عمومی برای چه بود؟..اون موقع که زمان زیادی هم از آن زمان نمیگذره احتمالا بعنوان نماینده وقت نمیدانستید که اینکار مستلزم عبور از آیتمهای خاص زیست محیطی می باشد؟..صددرصد میدانستید. فقط برای اینکه بگید من نماینده سد لاسک را کلنگ زنی کردم این کار را کردی . مردم را هم یک روز بیکار وسرکار گذاشتی..جناب عاشوری صداقت چون رریسمانی هستش که شاید بعضیها با کشیدنش باعث نازکیش شوند اما هر گز پاره نخواهد شد..

 • مهدی

  تاریخ : ۵ - مرداد - ۱۳۹۴

  جناب اسحاق امامی..یکی به نعل نزن یکی به میخ..موضع خودتو تو انتخابات صریح ورک مشخص کن…

  • سام

   تاریخ : ۸ - مرداد - ۱۳۹۴

   آقا مهدی
   موضع انتخاباتی آقای امامی هر چی باشه به اشخاص مربوط نمیشه

   ما باید تو این زمینه به آقای امامی کمک کنیم حتی اگه از نظر فکر مخالف باشیم
   چرا ؟؟؟؟؟

   برای اینکه اینجا این آقا تو این زمینه داره برای شهرستان دل میسوزونه و اقدامات مثبتی داره میشه
   خواهشا مثبت تر ببینید

   • مهدی

    تاریخ : ۹ - مرداد - ۱۳۹۴

    آقای امامی با این قهاری وچیره دستی در بیان وداشتن قلمی شیوا فکر نکنم نیازی به وکیل داشته باشند..خواهشا از زبان حال دیگران جویای حال خود نشوید..دوست ارجمند

 • اسحاق امامی

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۳۹۴

  با سلام وعرض ادب خدمت هر دو عزیز بزگوار آقا مهدی و آقا سام .
  ضمن تشکر ویژه از نگاه مثبت آقا سام عزیز که انصافا برای انجام حرکتی رو به جلو در جهت رفع کاستیهای شهرستانمون به چنین دیدگاههای مثبتی بسیار نیازمندیم .دیدگاههایی که فارغ از هر رنگ و لعاب سیاسی ،قومیتی و … به پیشرفت شهرستان می اندیشند و منافع شخصی را در تامین منافع گروهی جستجو می کنند.
  آقا مهدی عزیز
  اولا خاضعانه از شما استدعا دارم که با دوستانمون تند صحبت نکنیم و موارد را در کمال آرامش و طمانینه پیگیری نماییم. چرا که همه این حرفها و حدیثها و گفتمانها برای ایجاد همگرایی در بین افراد و فعالیتهاست و خدای نکرده کاری نکنیم که از هدف اصلی دور بشیم .
  دوما بنا به اقرار موافق و مخالف حرکت اینجانب در تشویق دوستان به پیگیری موضوعات مربوط به رفع کاستیها و مشکلات و توسعه و پیشرفت شهرستان در تمام حوزه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی صرفا یک حرکت تیمی فارغ از هرگونه رنگ و لعاب سیاسی است . و در این راه با هرگونه تند روی ،افراط در برخورد با مسائل و مرتبط کردن فعالیت ها با مواضع سیاسی افراد مخالف بوده و هستم و اتفاقا ریشه بسیاری از عقب ماندگیهای شهرستانمون رو در پیوند زدن مطالبات بحق مردم به نگاهها و برخوردهای صرفا سیاسی و سیاسی کاریهامیدانم .
  بنده با کار سیاسی موافق و با سیاسی کاری بشدت مخالفم و اعتقاد دارم افراد با هرگونه علایق و سلایق سیاسی میتوانند حول محور مشترکات گرد هم جمع شوند و با اشتراک مساعی در حل مشکلات به مسئولین و مردم کمک نمایند .ما کمک به مسئولین خود در حل مشکلات را کمک به خود و به مردم خود میدانیم . ما با افراد کاری نداریم و روی صحبت ما با جایگاهها و مسئولیت هاست و معتقدیم هرکس که مسئولیتی از جانب مردم به وی به امانت سپرده میشود باید پاسخگوی عملکرد خود در حوزه مسئولیت قانونی که به ایشان سپرده شده است باشد حال این مسئول خواه از فلان جناح باشد یا جناحی دیگر .اکنون دارای مسئولیت باشد یا در آینده . به حال ما فرقی نخواهد کرد .
  لذا خواهشم از حضرتعالی و تمامی دوستان این است که ضمن پشتیبانی از یکدیگر بر نقاط مشترک تمرکز کنیم و منافع شخصی خود را در تامین منافع کل شهرستان جستجو نماییم که انشاءالله هم مرضی خداوند متعال بوده و هم موجبات رضایت آحاد مردم منطقه را فراهم خواد کرد .یادمان باشد اگر منافع شخصی در راستای منافع گروهی تعریف نماییم به پیشرفت و ارتقاء گروهی نائل خواهیم شد در غیر اینصورت هر یک از ما در حصاری که مشکلات به دورمان ایجاد خواهند کرد محصور خواهیم شد و ره بجایی نخواهیم برد .

  قطره دریاست اگر با دریاست
  ورنه او قطره و دریا دریاست

  پاینده و پیروز و سرافراز باشید .ارادتمند : اسحاق امامی

 • محمد ایزدی

  تاریخ : ۱۸ - بهمن - ۱۳۹۴

  از بندر عباس کامنت میزام دوباره وقت انتخابات شد و نمایندگان خودشون را نزدیک مردم کردن به همشهریان عزیزم پیشنهاد میکنم یک نماینده دیگه واسه خودشون انتخاب کنن