مسجد تاریخی کمسار شفت در گرداب کم توجهی
مسجد تاریخی کمسار شفت در گرداب کم توجهی

مسجد قدیمی روستای کمسار که روزی رشادت های میرزا کوچک خان جنگلی در آن به تصویر کشیده شد امروز به ورطه فراموشی سپرده شده است.

masjedkomsarمسجد قدیمی روستای کمسار که روزی رشادت های میرزا کوچک خان جنگلی در آن به تصویر کشیده شد امروز به ورطه فراموشی سپرده شده است.

به گزارش ورس ، تاریخ شهرستان شفت با مذهب درآمیخته شده است و مردمان این دیار از گذشته به اماکن مذهبی توجه ویژه ای داشته اند. شفت در گذشته پناهگاهی برای شیعیان بود که تحت فشار حاکمان وقت قرار داشتند. امامزادگان ابراهیم و اسحاق(ع) از شاخص ترین این چهره ها بودند که از جور و ستم به این منطقه سرسبز و و پوشیده از جنگل پناه آوردند و امروز مزار این افراد به مسجد و بقعه تبدیل شده است.

نمای بیرونی مسجد تاریخی کمسار

نمای بیرونی مسجد تاریخی کمسار

مسجد قدیمی کمسار که به گفته تاریخ نویسان بیش از سیصد سال قدمت دارد در روستای تاریخی کمسار در ۳ کیلومتری مرکز دهستان جیرده شهرستان شفت قرار دارد.

بخش تابستانی این مسجد حدود ۵۰ سال پیش به طور کامل تخریب شد و اکنون فقط بخش زمستانی آن باقی مانده است که هنوز برخی از مراسم مذهبی در آن برگزار می شود.

مسجد تاریخی کمسار به دلیل قرار گرفتن بر روی یک بلندی اُکل نامیده شده است که به معنی مسجد تپه و بلندی است.

بخش هایی از فیلم کوچک جنگلی که زندگی و مبارزات میرزا کوچک خان را به تصویر کشید در همین مسجد اُکل کمسار فیلم برداری شد اما بی توجهی امروز به این مکان مقدس سبب شده که این بنای تاریخی مهجور بماند و در معرض نابودی قرار گیرد.

سقف چوبی مسجدکمسار

سقف چوبی مسجدکمسار

توجه به مسجد تاریخی کمسار توجیه اقتصادی دارد

شهرستان سرسبز شفت با داشتن اماکن مذهبی معروف ، سالانه هزاران نفر را از نقاط مختلف کشور به سوی خود می کشاند . کمسار نیز از روستاهای زیبا و بسیار قدیمی شفت محسوب می شود که به دلیل داشتن طبیعت سرسبز و آثار باستانی دیگر مانند حمام تاریخی ظرفیت جذب بخش قابل توجهی از این گردشگران را دارد . توجه به مسجد تاریخی کمسار و ترمیم و بازسازی آن می تواند برای این منطقه درآمدزا باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد.

نمای داخلی مسجد کمسار

نمای داخلی مسجد کمسار

حفظ تاریخ و هویت مذهبی کمسار عاملی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان

آنچه امروز سبب می شود یک فرد با اعتماد به نفس بیشتری درباره دیار خود سخن بگوید داشتن یک پیشینه است و این پیشینه می تواند در اینجا تاریخ آمیخته با مذهب روستای تاریخی کمسار باشد.

اگر یک فرد روستایی وابستگی فرهنگی و تاریخی به روستای خود داشته باشد ؛ تلاش خواهد کرد در روستای خود بماند و این تلاش برای ماندن می تواند جنبه ای اقتصادی برای روستا پیدا کند.

مسجد کمسار قابلبت تبدیل شدن به یک مکان گردشگری شاخص روستایی در شفت را دارد و می تواند حداقل زمینه های روانی برای عدم مهاجرت ساکنان این منطقه را فراهم کند؛مهاجرتی که امروز زنگ خطر رکود اقتصادی در روستاهای شفت را به صدا درآورده است.

منبر مسجد کمسار

منبر مسجد کمسار

حفظ عنوان قطب گردشگری مذهبی گیلان برای شهرستان شفت نیازمند توجه بیشتر به اماکن مذهبی و توسعه گردشگری مذهبی است و امیدواریم این کار در کمسار به زودی آغاز گردد.

طاقچه داخلی مسجد اکل کمسار

طاقچه داخلی مسجد اکل کمسار

نمای بیرونی مسجد کمسار

نمای بیرونی مسجد کمسار

نمای روبرو و محوطه مسجد قدیمی کمسار

نمای روبرو و محوطه مسجد قدیمی کمسار

خبرنگار:حسن دلخوش نهزمی