هنگامی که آب در سایه بی توجهی ، به جان زیرساخت های عمرانی ، ورزشی و فرهنگی شفت افتاده است ؛ آیا گزینه روی میز مسوولان همچنان سکوت خواهد بود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ورس ، جیرده یکی از روستاهای مهم شهرستان شفت است. این روستا که مرکز دهستان جیرده نیز محسوب می شود ، در ضلغ شرقی شهر شفت و حدود ۱۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. جیرده در کنار رودخانه پسیخان و در ضلع شمالی این رودخانه واقع شده است و آن سوی این رودخانه روستای تکرم (پیشده) قرار گرفته است. راه ارتباطی مردم این روستا در گذشته ای نه چندان دور ، پل آبنمای جیرده  معروف به سی و سه پل بود که پس از طغیان های متعدد رودخانه و بی توجهی تخریب شد. هر چند با از بین رفتن این پل آبنما آمدو شد ها از پل جدید انجام می شود اما با نابود شدن پل قدیمی ، بازارچه جیرده دچار تغییر و تحول اساسی شد. رکود اقتصادی بازار جیرده و کاهش رفت و آمدها پس از نابود شدن پل آبنمای جیرده کاملا محسوس بود ؛ رکودی که تا کنون هم ادامه دارد.
در پس نابودی سی و سه پل جیرده که نماد این منطقه و از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شد ، رویدادهای تلخ دیگری نیز به وقوع پیوست.
این پل که به سان یک سیل بند عمل می کرد و یک تنه در مقابل طغیان های پی در پی رودخانه  می ایستاد ، پس از نابودی سبب شد که سیل و طغیان رودخانه ، دیگر هماوردی نداشته باشد و چون تازیانه بر خاک حاشیه رودخانه بتازد. فرسایش تدریجی خاک که حالا سرعت گرفته است زمین ورزشی کنار پل آبنمای جیرده را  که به این منطقه زیبایی خاصی داده بود به نابودی کشانده است .

737280طغیان آب هر ساله مقداری از این زمین چمن را که در گذشته بسیاری از بزرگان وقت فوتبال ایران چون علی پروین ، محمد مایلی کهن ، محمد پنجعلی ، مهدی فنونی زاده و مهدی دینورزاده در آن پا به توپ شده بودند ؛ با خود می بَرد و اکنون بخش بزرگی از این زمین پرخاطره نابود شده است.
رکود بازار جیرده و تخریب زمین فوتبال معروف آن سبب شد که ترمیم و بازسازی پل آبنمای جیرده بیش از پیش مطالبه عمومی مردم این منطقه از مسوولین باشد اما با وجود پیگیری های چندین ساله مردمی و هشدارهای رسانه های مجازی و مکتوب استانی و شهرستان ، هیچ اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته است و این منطقه به حال خود رها شده است.

747672فرسایش خاک و برداشت بی رویه شن و ماسه بستر رودخانه در طی این سالها افزایش یافته و حالا خود را به بالادست پل جدید جیرده یعنی ناصران رسانده است. ناصران روستایی در همسایگی جیرده است که در مجاورت رودخانه قرار گرفته و  راه ارتباطی این روستا از کنار این رودخانه گذر می کند . نبود سیل بند در پایین دست و لایروبی نشدن محدوده پل جدید جیرده باعث شده که مسیر جریان آب تغییر و به سمت این جاده حرکت کند. فرسایش تدریجی خاک و عدم چاره اندیشی سبب شد که آب این جاده را هم با خود ببرد و حالا این جاده به یک پرتگاه خطرناک تبدیل شده و ممکن است مانند فاجعه غرق شدن جوان جیرده ای در حاشیه پل جیرده ، اینجا در ناصران نیز شاهد یک فاجعه مشابه باشیم.

88 85 82 89 92 93در بالادست روستای ناصران ، خطیبان قرار دارد. روستای خطیبان در ۶ کیلومتری شرق شفت واقع است و منطقه ای جلگه ای محسوب می شود. این روستا مانند جیرده و ناصران در حاشیه رودخانه قرار گرفته است. پس از نابودی زمین ورزشی جیرده بسیاری از مردم و جوانان ورزش دوست منطقه و حتی شهرستان های اطراف به زمین فوتبال خطیبان می آیند تا ساعاتی رابه ورزش و پرورش جسم و جان بپردازند.
اما روزگار زمین فوتبال خطیبان نیز چندان خوش نیست و این زمین ورزشی نیز دردهای فراوان دارد. با فرسایش خاک حاشیه این زمین ورزشی از یک سمت و تجاوز به بستر رودخانه ، ایجاد استخر ماهی و افزایش درختکاری ها در سمت دیگر رودخانه ، بیم آن می رود که فیلم نامه ی زمین ورزشی جیرده نیز در خطیبان تکرار شود و مردم منطقه ، شفت و شهرستان های مجاور این موهبت الهی را نیز از دست بدهند.
اگر در روستاهای جیرده و ناصران نبود پل آبنما و عدم لایروبی اطراف پل جدید جیرده باعث تغییر مسیر آب و به طبع آن فرسایش شدید خاک می شود ؛ در خطیبان نیز بیم آن می رود که افزایش درختکاری های غیر کارشناسانه در حاشیه رودخانه و عدم توجه به سوی دیگر رودخانه که زمین ورزشی در مجاورت آن قرار دارد ، عامل تغییر مسیر جریان آب در این منطقه باشد و این تغییر مسیر جریان آب ، زمین ورزشی خطیبان را که در حاشیه این رودخانه قرار دارد ، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

98 94 97 9699

81آیا مسوولین شهرستان به انتظار نشسته اند که پس از نابودی زمین ورزش خطیبان بر سر آن حاضر شوند و دل بسوزانند و نوش دارویی باشند پس از مرگ سهراب ؟! ویا اینکه می خواهند اکنون کاری انجام دهند و با مردم همیشه در صحنه این خطه همدل و همزبان باشند؟ شما چه فکر می کنید؟