شکاف بین مردم و مسئولین شفت ؛ چالشی برای توسعه و پیشرفت
شکاف بین مردم و مسئولین شفت ؛ چالشی برای توسعه و پیشرفت

شکاف و فاصله بین مردم و مسئولین در توسعه شفت باز دارنده بوده و شفت را از کاروان توسعه و مطالبات مردم عقب انداخته است .

dadrasتوسعه شفت در طول تاریخ همواره یکی از دغدغه ها و مطالبات جدی و اساسی مردم شفت بوده و هست ، به طوری که هم اکنون پس از گذشت زمان ، مردم در اکثر محافل و مجالس ، توسعه و پیشرفت شفت را در حوزه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی و عمران و آبادانی پیگیری و رصد می نمایند .
( آقای نادر افشاریان یکی از شهروندان و فرهنگیان خوش نام شفتی ، نویسنده کتاب تاریخ شفت بصورت مبسوط و کلی دلایل عقب ماندگی شفت را تبین و تشریح نموده اند که خواندن این کتاب خالی از لطف نیست.)
 در حقیقت در توسعه و بهبود شفت عوامل زیادی دخیل می باشند و لیکن یکی از راهکارهای مهم و تاثیر گذار ، ارتباط صمیمانه مردم و مسئولین می باشد . ارتباطی که در سال ۷۴ بخش شفت را به شهرستان ارتقاء داد و موجب تغییر و تحولات اساسی شد و با مشارکت مردم و مسئولین زمین فرمانداری به صورت رایگان برای ساخت در اختیار مسئولین قرار گرفت و حتی از سوی مردم چند دستگاه خودرو برای فرمانداری شفت خریداری شد. امروز اگر مردم به راحتی به فرمانداری و سایر ادارات مراجعه می کنند و مشکلات اداری خود را در شهرستان حل و فصل می نمایند  ؛ همه این برکات و دستاورد ها  ، در سایه ارتباط ارگانیک میان مردم و مسئولین بوده است .
همچنین عامل دیگری که میتواند به توسعه و پیشرفت شفت کمک نماید ، استقرار و اسکان مدیران با خانواده آنان در شفت می باشد .
متاسفانه چند سالی است که مدیران بعد از اتمام وقت اداری شهرستان را به مقصد محل زندگی خود در شهرستان دیگر ترک می کنند و با مدیریت موبایلی شهرستان محل خدمت خود را مدیریت می نمایند که این رفتار مدیران بر خلاف قانون و مقررات نظام اداری و استخدامی می باشد و می تواند برای مردم و مسئولین تبعات داشته باشد .
اتفاقا آقای نجفی استاندار محترم نیز در جلسه شورای اداری شفت ، به عدم استقرار مدیران بعد از ساعت اداری  اشاره کردند و به نوعی مدیران شهرستان را به چالش کشیدند.
به هر حال همه شواهد و قرائن نشان می دهد در شهرستان شفت تعامل میان مردم و مسئولین بیشتر جنبه شعاری و تشریفاتی پیدا کرده و دیگر شاهد آن شادابی و نشاط گذشته بین مردم و مسئولین نمی باشیم و هر کس به دنبال منافع شخصی خود است . به عبارت دیگر شکاف و فاصله بین مردم و مسئولین در توسعه شفت باز دارنده بوده و شفت را از کاروان توسعه و مطالبات مردم عقب انداخته است . بد نیست برای روشن شدن ادعای خود یک نمونه از خاطرات گذشته خود را بیان نمایم :
در دوره دوم شورای شهر که بنده افتخار مدیریت شهرداری شفت را عهده دار بودم ، یک تجربه ای از حاج آقا بدیعی امام جمعه وقت به یادگار دارم که در بهبود و اتصال این پیوند گسسته ی امروز راه گشاه خواهد بود :
در سال۸۴ بعد از وقوع یک برف سنگین ، گزارشی مکتوب از نقاط ضعف و قوت شهرداری به دستمان رسید و ترجیحا به دلیل مستهلک بودن لودر شهرداری تقاضای یک دستگاه لودر از وزیر وقت کشور نمودیم . با توجه به اینکه رابطه خوبی بین امام جمعه شفت با موسوی لاری وزیر کشور وقت برقرار بود ،  از این فرصت و پناسیل مادی و معنوی استفاده کردیم و یک روز ساعت ۴ بعد از ظهر به اتفاق فرماندار وقت ، امام جمعه و اعضای شورای شهر شفت و احمد سرگوراب خدمت وزیر رسیدیم و ماحصل دوساعت دیدار و گفتگوی حضوری ، یکدستگاه لودر به نرخ دولتی و با اقساط دراز مدت بود که امروز شفت از ثمرات لودر فوق در بخش های عمرانی و جاری بهره برداری می کند .قطعا حرکت خداپسندانه حاج آقا بدیعی هرگز فراموش نمی شود .
  امروز این تعامل و همکاری را نمی بینیم و یا بسیار ضعیف مشاهده می کنیم . نمونه و مصداقش اینکه شهروندان ما از فقدان پاکخانه یا غسالخانه برای شستشوی اموات خود واقعا در رنج و عذاب هستند و احداث غسالخانه را یکی از مطالبات جدی خود می دانند . هر چند تجهیز ، ساخت و راه اندازی غسالخانه جزء وظایف ذاتی شورا و شهرداری می باشد اما از آنجایی که بین غسالخانه و مسایل شرعی رابطه مستقیم وجود دارد ، فلذا مردم مسایل شرعی و احداث چنین مکانی را از امام جمعه خود که نماینده مستقیم مقام معظم رهبری است توقع و انتظار دارند که پیگیری مجدانه ای داشته باشند و آن را از مسئولین ذیربط مطالبه گری نمایند .
با توجه به نفوذ مادی و معنوی که امام جمعه میان مردم و مسئولین دارند لذا عقل و منطق حکم می کند ، ایشان از ظرفیت حقیقی و حقوقی خود استفاده کرده و در تأمین اعتبار پروژه ساخت غسالخانه و حتی تهیه زمین رایگان از خیرین و معتمدین محل ، پشتیبان شورای شهر نیز باشند تا با این اقدام خداپسندانه مانند تلاش حاج آقا بدیعی در اذهان مردم متدین شهرستان ماندگار شوند.
  انصافا شهرستان شفت با ۶۵ هزار نفر جمعیت و با داشتن ظرفیت های ارزشمند ، شایسته نیست که مردم برای شستشوی اموات خود به شهرستانهای همجوار مراجعه کنند .
  در حالیکه زمان به سرعت در حال سپری شدن است ، پیوند صمیمانه مسئولین و مردم می تواند این کمبود ها را جبران نماید . پس به قول عزیزی گرانمایه ، تا خیلی زود دیر نشده کاری کنیم که دست روی دست گذاشتن فایده ای ندارد .

 ای که دستت می رسد کاری بکن                 پیش از آن از تو نیاید هیچ کار

  میرشمس دادرس