کد خبر: 6379

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ - ساعت: ۰۱:۳۴

ورود به شفت اکیداً ممنوع !

نخستین تصویر ذهنی یک فرد از شهرستان در چشم انداز ورودی آن شکل می گیرد. طراحی ورودی یک شهرستان می تواند نقش شوق را بازی کند و گاهی به اندوه و افسوس بدل گردد.

shaft-voroodi8نخستین تصویر ذهنی یک فرد از شهرستان در چشم انداز ورودی آن شکل می گیرد. طراحی ورودی یک شهرستان می تواند نقش شوق را بازی  کند و گاهی به اندوه و افسوس بدل گردد.

ورودی یک شهر می تواند هویت منحصر به فرد  آن اقلیم را به روشنی بیان کند و گاه می تواند بیان کننده فرهنگ درون آن شهر یا منطقه باشد.

ورودی یک شهرستان به سان چیدمان یک فروشگاه است که می تواند بسیار جذاب و یا بسیار زننده باشد.

نورافشانی ، پاکیزگی ، داشتن تابلو ها و نشانه های راهنمایی و رانندگی در کنار یک طرح جذاب و منحصر به فرد می تواند برای نشان دادن  بخش بزرگی از فرهنگ یک سامان کافی باشد.

ساختن ورودی یک شهرستان و حاشیه های آن هزینه کردن نیست بلکه این کار یک سرمایه گذاری است که می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت آثار مثبت خود را بر جای بگذارد. این کار سبب می شود رهگذری که قصد گذر از این دیار را دارد تصویر مثبتی را در ذهن خود ثبت کند و از سوی دیگر مردم آن دیار با دیدن آن احساس افتخار و آرامش کنند.

اما شهرستان سرسبز و زیبای شفت که به واسطه داشتن امامزادگان ابراهیم و اسحاق(ع)  قطب گردشگری مذهبی در گیلان محسوب میشود ؛ نه تنها از داشتن یک طرح جامع و منحصر به فرد در ساخت ورودی های خود بی بهره است بلکه  دچار یک ضعف و خلا مدیریتی در این حوزه است تا جایی که دیگر به یک سوژه پخته تبدیل شده است.

شفت نه تنها در ورودی های خود طرحی ندارد بلکه نبود تابلوهای راهنمایی مشکلاتی را برای مردم و گردشگران به وجود آورده است. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می شود و سعی می گردد با ایجاد پرسش زمینه حل آن فراهم شود.

shaft-voroodi تصویر بالا مربوط به ورودی شهرستان شفت از سمت شهرستان فومن است که تابلوی آن مربوط به چندین سال پیش است که دیگر خوانا نیست.

shaft-voroodi4 shaft-voroodi2 shaft-voroodi3 سه تصویر بالا مربوط به ورودی شهرستان شفت از مسیر شهرستان رشت است که در مسیر جاده جیرده قرار دارد و شرح دیگری برای آن لازم نیست!

shaft-voroodi5 shaft-voroodi6shaft-voroodi7هر چند سه تصویر بالا در حوزه شهرستان شفت قرار ندارد اما از آن جهت اهمیت دارد که این مسیر(آقا سید شریف) دروازه ورود گرشگرانی است که از سراسر کشور راهی مناطقق غربی گیلان می شوند. اتوبان سروان-فومن در سال های اخیر به یکی از راه های اصلی دسترسی  غرب گیلان تبدیل شده است. این اتوبان در ادامه از صومعه سرا می گذرد و به آستارا می رسد. عدم وجود حتی یک تابلوی راهنما برای شهرستان شفت و نبود تابلوهای راهنمایی و رانندگی ناکافی در این نقطه سبب شده از یک سو مسافران نتوانند راه شفت را تشخیص دهند و از سوی دیگر جانشان به خطر بیافتد.

ورودی اصلی شهرستان شفت نیز که در ملاسرا قرار دارد به دلیل سکته زدن روگذر آن سالها در کماست و معلوم نیست در چه تاریخی از از خواب غفلت بیدار شود!

با چنین روندی دیگر نیازی به نصب تابلوی ” ورود به شفت اکیداً ممنوع ” نداریم!

در ادامه به ارائه تصاویری می پردازیم که  از دیگر شهرها و شهرستان های ایران انتخاب شده است و در پایان قضاوت را به شما واگذار می کنیم.

حسن دلخوش / نوروز سال ۱۳۹۴

1410682486_dsc_00031-27 45 34566199 36586153 63012115 image_gallerynime-shaban-3

 

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :8

 • moharam

  تاریخ : ۷ - فروردین - ۱۳۹۴

  ازاینکه زادگاهم دارای جوانان خوش قریحه ودردمندی چون دلخوش است به خودمی بالم .امیدوارم کسانیکه آرای مردم راوسمت های دولتی راتصاحب کرده اندقدری به خودبیایندوبه اینهمه نابسانی در شفت خاتمه دهند.

 • ناشناس

  تاریخ : ۷ - فروردین - ۱۳۹۴

  سلام به برادر دلخوش و دوستاتی که با شما کار می کنند .بنده هم با شما هم عقیده هستم .امیدوارم که مطلب فوق غیرت دست اندرکاران را به جوش اورد که فکری برای شهرستان عالم پرور داشته باشند

  • مدیریت

   تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۳۹۴

   درود و سپاس

 • اسحاق امامی

  تاریخ : ۹ - فروردین - ۱۳۹۴

  درود بر جناب مهندس دلخوش که همچون همیشه با نگاهی تیزبین و درایتی بالا نکته سنج بوده و مسائل خرد و کلان این شهرستان را رصد می کنند .
  نکته بسیار در خورتوجهی بود که شایسته است مسئولین شهرستان به نحو مقتضی اقدامی مناسب در جهت رفع مشکل فوق نمایند چون ذهنیت هر فرد در مورد یک شهرستان از مجموع همین نکات شکل می گیرد .

  • مدیریت

   تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۳۹۴

   درود و سپاس

 • میر شمس الدین دادرس

  تاریخ : ۱ - اردیبهشت - ۱۳۹۴

  سلام خدمت جناب آقای دلخوش در بحث مدیریت شهری ، هر شهری را توسط اٍ لمانهای شهری آن می شناسند متاسفانه شهر شفت هیچ گونه اٍ لمان یا هویت شهری مشخصی ندارد که گردشگران عزیز را به خودجلب وجذب نماید . حتی تابلوی ورودی یک شهر با طراحی زیبا و شاداب که جنابعالی آن را از شهرهای دیگر به تصویر کشیدید میتواند پویایی و زنده بودن یک شهر را نشان دهد انصافاً از زحمات شما در انعکاس محرومیت شهرستان شفت باید تقدیر وتشکر نمود . و از مسئولین شهرستان انتظار می رود از تجارب ارزشمند نخبگان وپیشکسوتان که دستی در آتش داشته و دارند استفاده نمایند . تا شاهد توسعه واقعی شهرستان شفت باشیم به امید موفقیت

  • مدیریت

   تاریخ : ۱ - اردیبهشت - ۱۳۹۴

   درود و سپاس فراوان.

 • شفت

  تاریخ : ۱۶ - آبان - ۱۳۹۴

  تقصیر خود شفتی هاست..خود شفتی ها اونارو میکنن دیگه..مسولان نمیان تابلوهارو خراب نمیکنن که..جای مطلب زدن یکم فرهنگ سازی کنید و سعی کنید فرهنگ مردم رو بالا ببرید