نوروز است و زمان سیر و سفر. در این نوشتار از شما دعوت می‌کنم با هم به دهکده امامزاده ابراهیم در شَفت گیلان برویم تا معنویت و طبیعت را توأمان سیر و سیاحت کنیم.

 قربان صحرایی چاله سرایی: نوروز است و زمان سیر و سفر. در این نوشتار از شما دعوت می‌کنم با هم به دهکده امامزاده ابراهیم در شَفت گیلان برویم تا معنویت و طبیعت را توأمان سیر و سیاحت کنیم.

امامزاده ابراهیم شفتمبدأ، رشت است و مقصد شفت. برای رسیدن به شفت بایستی حدود ۳۵ کیلومتر به سمت جنوب غرب رشت برانیم تا به آن شهر برسیم. پس از گشت و گذاری کوتاه در بازار شفت، حدود ۲۳ کیلومتر به سمت جنوب شرق ادامه مسیر می‌دهیم تا در دل کوه‌های زنجیره‌ای و سرسبز و سر به آستان آسمان سائیده‌ی «تالش» به «دهکده امامز‌اده ابراهیم» صعود نماییم. نگران راه نیستیم زیرا تمام مسیر دارای جاده‌ای نسبتاً مناسب و اتومبیل‌رو است.

دست نقاش ازل، شفت را در سه منطقه جلگه‌ای، جنگلی و خشک ییلاقی ترسیم کرده است و هر زائر و مسافر می‌تواند این هر سه را در کنار زیارت امام‌زاده ابراهیم شفت، سیاحت و تجربه کند.

در مسیری که به سوی امامزاده ابراهیم رهسپاریم، گاهی جاده ما را از میان شالیزاری عطرآگین عبور می‌دهد تا به عمق دره‌ای سنگلاخی و عمیق  و در جوار آبی زلال فرود آییم و گاهی نیز سبب می‌شود تا از کنار و حتی میانه‌ی چای‌زاری زیبا با چمیدن به چشم‌انداز قله‌ای دل‌انگیز در ارتفاع کوهپایه‌ای پردرخت دست یابیم.

امامزاده ابراهیم شفت

از فضای شهری شفت که گذر کردیم، در دل کوهستان‌های جنگلی پوشیده از راشستان‌های تنومند و در درّه‌ای تنگ و بُن‌بست، بقعه‌ای قرار دارد که قرن‌هاست مأمن و پناهگاه دردمندان و حاجتمندان اهالی و دیگر زوّاری است که از سرتاسر تالش و گیلان و حتی ایران بدانجا می‌آیند.

آنان می‌آیند تا روز یا روزهایی را در کنار ضریح مطهر امام‌زاده، به دور از مظاهر شهری و در سکوت طبیعت با خدای خویش درد دلی دردمندانه و نجوایی عارفانه داشته باشند.

خوب که توجه می‌کنیم می‌بینیم برای رسیدن به بقعه امامزاده ابراهیم پس از «شفت» بایستی از «چوبَر»، «مبارک‌آباد»، «لاسَک»، «کِلوان»، «دورودخان»، «بابارِکاب» و در نهایت «روستای طالقان» بگذریم و به دلیل نبود فرصت کافی، ناگزیریم از دیدنی‌ها و زیبایی‌های این بهشت‌های مطبوع چشم‌پوشی کنیم. چاره‌ای نیست باید گذاشت و گذشت و به دل خویش سفری دیگر را وعده داد تا این‌بار در آغوش طبیعت به زیارت بارگاه مطهر امام‌زاده آرمیده در آن بقعه شریف، شرف حضور یابیم.

پیچ و خم جاده در سکوتی رمزآلود ما را در آن بالادست‌ها به دهکده‌ای زیبامنظر می‌رساند که در میانه‌اش گنبدی استیلی از مقبره‌ای متبرک، بر دیدگان ما برق می‌اندازد و بر سیمای مهمانانش لبخند می‌زند و تو گویی اینگونه به استقبال ایستاده است.

بنا به روایات سینه‌به‌سینه و بعضاً مکتوب تاریخی، در این بقعه بزرگی آرمیده است که نامش ابراهیم بن موسی‌الکاظم (ع) می‌باشد.

امامزاده ابراهیم شفت

در آثار مکتوب و رسمی به «امام‌زاده ابراهیم» معروف است ولیکن بومیان «شازده ایبرم» می‌خوانندش.

این امامزاده که منسوب به امام موسی کاظم علیه‌السلام است در بین گیلانیان، به خصوص اهالی شفت و فومنات، به «ابوالفضل گیلان» مشهور است.

بقعه در شهرکی چوبین قرار گرفته که از نظر معماری می‌توان آن را یکی از دیدنی‌ترین‌های ایران‌زمین به شمار آورد. زیرا سازه‌های این شهرک تماماً از چوب درختان جنگلی است. ساختمانهای چوبی ۴ و پنج طبقه که از یک سو به دیوار کوه میخکوب شده و از سوی دیگر، بدون دیوار و پنجره‌ای به چشم‌انداز گنبد و بارگاه امامزاده ابراهیم اشراف دارد، تماشایی است. این شهرک از این نظر در نوع خود منحصر به فرد و بسیار دیدنی است.

امامزاده ابراهیم شفت

بقعه و شهرک چوبی در دره‌ای تنگ و محاصره شده از کوه‌های اطراف قرار گرفته است. به این خاطر چشم‌اندازهای بدیعی را می‌توان در این شهرک به تماشا نشست.

امامزاده ابراهیم شفت

رودخانه امامزاده ابراهیم که از ارتفاعات وییلاقات منطقه سرچشمه گرفته، دارای بستری سنگلاخی و دیدنی با آبی سرد و زلال است و از کنار بقعه به سمت شمال غرب شفت جاری است.

امامزاده ابراهیم شفت

از دیدنی‌های دیگر این شهرک، بازار رنگارنگ و محلی آن است. در این بازار در کنار صنعت نساجی و خوراک و پوشاک عمومی و رایج، از صنایع دستی محلی نظیر جوراب و دستکش پشمی گرفته تا  صنایع لبنی محلی مانند پنیر معروف «سیاه‌مَزگی»، ماست و کره و دوغ محلی عرضه می‌شود.

امامزاده ابراهیم شفت

درکنار زیارت، و کمی دورتر از بقعه، سیاحت در لابلای درختان بومی منطقه، نظیر راش و مَمْرَز و … خالی از لطف نیست

امامزاده ابراهیم شفت

گشت و گذار و چمیدن در پیچ و خم این تابلوهایی تراویده از دست نقاش ازل، اوقات آرام‌بخشی را به انسان منتقل می‌کند و روح و روان آدمی را صفا و جلا می‌دهد.

امامزاده ابراهیم شفت

از هر زاویه که به تماشای شهرک چوبی امام‌زاده ابراهیم بنگری، منظر و جلوه‌ای خاص مقابل دیدگانت رُخ می‌گشاید

امامزاده ابراهیم شفت

وجود آب‌وهوای بسیار مطبوع و مطلوب کوهستانی و نیمه‌ییلاقی، به دهکده طراوت و زیبایی خاصی بخشیده است؛ به طوری که اختلاف دمای این دهکده با شهر رشت بیش از بیست درجه است. همانگونه که پیشتر گفته شد در این منطقه بسیار زیبای طبیعی، تمام سازه‌ها چوبی است. مهمان‌سراها و منازل مردم در چهار و پنج، حتی گاهی‌ شش طبقه  تماماً‌ از چوبِ درختان راش و بومی منطقه احداث گردیده است.

امامزاده ابراهیم شفت

هر طبقه از این سازه‌ها شامل چند اتاقک است که بدون دیوار، ولی با پرده از اتاق‌ مجاور مجزا می‌شود.

وجود معماری منحصر به فرد این دهکده سبب تمایز آن با سایر نقاط ایران شده، به طوری که آن‌را به یکی از روستاهای شگفت‌انگیز ایران تبدیل کرده است.

امامزاده ابراهیم شفت

از نقاط زیارتی و سیاحتی دیگر این دهکده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

«قتلگاه»:  بنا به روایات سینه‌به‌سینه مردمی، محل شهادت حضرت امام‌زاده ابراهیم(ع) است.

امامزاده ابراهیم شفت

«چِـل‌چِشمه»: در قسمت شرقی حرم، چند چشمه جوشان است که در نزد بومیان از قداستی خاص برخوردار است.

امامزاده ابراهیم شفت

«رودخانه امام‌زاده ابراهیم»:  این رودخانه زیبا و دائمی از کوهستان‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد و به سوی دهکده سرازیر  می‌شود و از ضلع شرقی بقعه به سمت شمال در جریان است. بستر سنگلاخی آن جلوه ویژ‌ه‌ای به منظر دهکده داده است.

امامزاده ابراهیم شفت

«چشمه میدان»: این چشمه در مرکز دهکده، جاری است. طبق روایات مردمی پیکر مطهر امام‌زاده پس از شهادت با آب آن غسل داده‌ شده. انتهای این کوچه‌بازار به چشمه میدان منتهی می‌شود.

امامزاده ابراهیم شفت

«مقبره بابا رکاب»: محل دفن خدمتکار و پیر همراه امام‌زاده که در فاصله‌ پنج کیلومتری نرسیده به بقعه قرار گرفته است.

امامزاده ابراهیم شفت

«مقبره پیرزن ملعون»:‌ در بین بومیان مشهور است قاتل امامزاده ابراهیم پیرزنی بود که با ریختن زهر در یک نوشیدنی، وی را مسموم و به شهادت رسانده است.

امامزاده ابراهیم شفت

از مهم‌ترین ییلاقات تالشان دهکده امام‌زاده ابراهیم(ع) می‌توان «وَنـی، طُلابْ‌بَـرَه، دیـیـر، گْرداب، اَروئَـه‌چالَـه، سوئَـه‌کوم، کِـلَـه‌چان» را نام برد.

«دهکده امامزاده ابراهیم شفت» دیدنی است تا نوشتنی. ایرانگردان عزیز در فرصتی مقتضی مانند ایام نوروز، و یا مخصوصاً اگر در فصل تابستان به این منطقه مسافرتی داشته باشند، انشاءالله سفری دلپذیر و خاطره‌انگیز را تجربه خواهند کرد.

امامزاده ابراهیم شفتنویسنده : قربان صحرائی چاله‌سرائی ؛ برگرفته از deran52.blogfa.com

  • نویسنده : قربان صحرایی چاله سرایی
  • منبع خبر : ؛ برگرفته از deran52.blogfa.com