مرکز فنی و حرفه ای شهرستان شفت
مرکز فنی و حرفه ای شهرستان شفت

ساختمان مرکز فنی و حرفه ای شفت که قرار بود روزی میزبان دانش آموزان و هنرجویان این شهرستان باشد ، مهمانان ناخوانده ای دارد .

ساختمان مرکز فنی و حرفه ای شفت که قرار بود روزی میزبان دانش آموزان و هنرجویان این شهرستان باشد ، مهمانان ناخوانده ای دارد .

به گزارش ورس ، کلنگ احداث مرکز فنی و حرفه ای شهرستان شفت در فروردین ماه سال ۱۳۹۲  و در زمینی به مساحت ۱۰۰۰متر مربع با حضور مسوولین وقت بر زمین زده شد تا طبق آنچه در آن روز برنامه زمانبندی خوانده شد ، سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری برسد .

این طرح از مصوبات دور سوم سفر هیئت دولت به گیلان در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ بود که بودجه آن از محل اعتبارات استانی پیش بینی و مقرر شد دستگاه متولی (راه و شهرسازی ) پس از ساخت و تکمیل  ساختمان مرکز ، کار تجهیز آن را به  سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  بسپارد ؛ اما پس از  گذشت ۷سال و نیم انتظار ، مرکز فنی و حرفه ای شفت نه تکمیل شد و نه هرگز به مرحله تجهیز رسید و حالا ساختمان نیمه کاره آن افکار عمومی به خصوص دانش آموزان علاقه مند به رشته های تحصیلی مهارت محور را آزرده خاطر کرده است .

مرکز فنی و حرفه ای شهرستان شفت

  • تقسیم سلیقه ای بودجه

بودجه شهرستان شفت از سرجمع اعتبارات استانی در۴ سال اخیر بیش از ۵٫۵ میلیارد تومان کاهش یافته است ، همان ردیفی که قرار بود بودجه ساخت مرکز فنی و حرفه ای شفت از آن تامین شود . از سوی دیگر شواهد و نتایج  نشان می دهد ساخت این مرکز  آموزشی همواره  یک اولویت مهم نبوده است و در کنار این عامل دخالت های غیرکارشناسی  سیاسیون در تقسیم بودجه ها نیز نباید نادیده گرفته شود .

  • پاک کردن صورت مسئله

این پروژه کوچک مقیاس که عملیات اجرایی آن در دولت دهم آغاز شد و دولت های یازدهم و دوازدهم هم در تکمیل آن ناکام ماندند حالا به نظر می رسد باید در انتظار دولت سیزدهم باشد تا شاید به مقصد رویایی خود برسد ؛  غافل از آنکه تدبیر مسوولین بر آن است که صورت مسئله به کلی پاک شود و مرکز فنی و حرفه ای شفت  به مجموعه ای برای استقرار ادارات بی خانمان این شهرستان  تبدیل  شود . اقدامی که با افتخار  رسانه ای شد اما هیچ گاه دلیل آن برای افکار عمومی در شهرستان شفت بازگو و تشریح نشد .

  • نابودی تدریجی اعتماد عمومی

پروژه های نیمه کاره ای که زمان و نحوه اجرای آن فرسایشی می شود بدگمانی به دولت ها و مسوولین مربوطه را تقویت و تیشه به ریشه اعتماد عمومی در جامعه می زند . حال که پس از گذشت سال ها انتطار پروژه ساخت مرکز فنی و حرفه ای شفت پیش از آنکه تکمیل شود به عنوان محلی برای استقرار ادارات دولتی در نظر گفته شده است  این  پرسش مطرح می شود سرانجام سایر پروژه هایی که اخیرا کلنگ آن با هیاهوی فراوان بر زمین زده شده است چه می شود ؟؟؟

  • منبع خبر : ورس