بیم آن می رود که شفت نه الگوی توسعه بلکه آیینه ای برای عبرت سایر شهرستان های کشور باشد تا از این عناوین چالش برانگیز دوری جویند.

به گزارش ورس ، بیش از یک سال و ۶ ماه از رونمایی اسناد توسعه ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور می گذرد؛ نشستی که در ۱۴ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور ، استانداران و فرمانداران شهرستان های مذکور در تهران برگزار شد.

هر چند وزیر کشور در این نشست گفت:  «آمادگی داریم که ۳۱ شهرستان را در ۳۱ استان به عنوان الگوی توسعه مطرح و آن را اجرا کنیم » اما از برنامه زمان بندی طرح و نحوه تامین اعتبار ریالی لازم  سخنی به میان نیاورد .

 

●شفت شهرستان منتخب در گیلان

شهرستان شفت با مساحت ۵۹۹ کیلومتر مربع و  جمعیت ۵۴ هزار نفری در این طرح به عنوان شهرستان کمتر توسعه یافته گیلان معرفی شد ؛ شهرستانی که مرکز آن با مرکز رشت تنها ۲۸ کیلومتر فاصله دارد و نزدیکترین شهرستان به مرکز استان محسوب می شود و علاوه بر ظرفیت های ویژه در تولید محصولات کشاورزی و دامی ، قطب گردشگری مذهبی گیلان است.

 

●هدف از رونمایی

شواهد موجود نشان می دهد که شهرستان شفت در مراسم رونمایی از اسناد توسعه ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور در سال ۹۷  ، سند توسعه نداشته و یا دست کم سند آن بروز نبوده است که در هر دو حالت رونمایی  از آن توسط وزیر کشور میتواند  بحث برانگیز  و قابل تامل باشد ؛ چرا که بر اساس اظهارات محمد علی محمدی رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در ششمین جلسه هماهنگی ستاد استانی توسعه شفت مقرر شد طرح ابتدایی سند توسعه این شهرستان تا پایان اردیبهشت سال ۹۹ ارایه شود ؛ یعنی ۴۴۲ روز پس از آیین رونمایی!

دو پرسش در اینجا میتواند مطرح شود ؛  نخست آنکه چگونه ممکن است سند توسعه شهرستان شفت پیش از تدوین ابتدایی رونمایی  شود؟!  و دوم اینکه اگر سند رونمایی شده مربوط به سال های گذشته بوده است اساسا رونمایی از آن چه معنا و مفهومی دارد ؟!

 

●فرصت هایی که چون  ابر  می گذرند

نخستین نشست استانی شهرستان کمتر توسعه یافته گیلان در ۲۷ تیر ۱۳۹۸ به ریاست ارسلان زارع سرپرست وقت و استاندار کنونی این استان برگزار شد ؛  یعنی ۱۳۵ روز پس  از آیین رونمایی اسناد توسعه ۳۱ شهرستان منتخب کشور و این یعنی از دست دادن زمان آن هم برای شهرستانی که به اندازه کافی از قافله توسعه و عمران جا مانده است .

هرچند در طول یک سال اخیر نشست های مستمری در مرکز استان و شهرستان در راستای توسعه و رفع محرومیت های شهرستان کمتر توسعه یافته شفت برگزار شد اما نتیجه عملی این نشست ها برای مردم  مشخص  نیست و نه تنها اعتبارات شهرستان کمتر توسعه یافته شفت در راستای اجرای برنامه های تدوین شده افزایش یافت بلکه در سال های اخیر شاهد کاهش مستمر اعتبارات و افزایش گفتار درمانی مسوولین مربوطه هستیم.

 

● عنوان چالش برانگیز

اگر عنوان «شهرستان کمتر توسعه یافته» صرفا طرحی خام بر روی کاغذ و بهانه ای برای دورهمی مسوولین باشد نه تنها شفت به الگوی توسعه در گیلان تبدیل نخواهد شد ، بلکه با توجه به اثرات روانی این عناوین زننده  بر روی جامعه  و کاهش اعتماد به نفس مردم این سامان به ویژه نوجوانان و جوانان مستعد ، بیم آن می رود که شفت  نه الگوی توسعه بلکه آیینه ای برای عبرت  سایر شهرستان های کشور باشد تا از این عناوین چالش برانگیز دوری جویند.

 

  • منبع خبر : ورس