رسول فروغی میراث فرهنگی
رسول فروغی میراث فرهنگی

رییس میراث فرهنگی شهرستان شفت گفت : گردشگری و صنایع دستی با ابعاد و کاربردهای متنوعی که دارند نشاط اجتماعی را محقق می سازد.

رییس میراث فرهنگی شهرستان شفت گفت گردشگری و صنایع دستی با ابعاد و کاربردهای متنوعی که دارند نشاط اجتماعی را محقق می سازد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی  با حضور پویا محمودیان، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور، ارسلان زارع استاندار گیلان، خلیل بهروزی فر نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان برگزار شد.

رسول فروغی ماسوله رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شفت در حاشیه این جلسه عنوان کرد مطرح نمودن و برجسته سازی نقاط قوت و بسترهای موجود در مناطق روستایی و تلفیق آن با هنر، شاخه های جدیدی از گردشگری را در مناطق روستایی به دنبال دارد.
وی تشریح کرد معرفی آیین ها و فرهنگ ها از جمله عناصر تقویت گردشگری در شهرستان شفت است و جذب گردشگر در این شهرستان نباید تنها متکی بر جاذبه های طبیعی و میراثی باشد لذا باید تلاش شود با پرداختن به آیین ها و سنن اصیل هر روستا نسبت به توسعه پایدار گردشگری اقدام نمود.
وی ادامه داد برجسته سازی نقاط قوت و پتانسیل های موجود در مناطق روستایی شهرستان و تلفیق آن با عنصر هنر، شاخه های جدید گردشگری را در مناطق روستایی به دنبال دارد.
رییس میراث فرهنگی شهرستان شفت بهره گیری از پتانسیل های موجود در شفت برای رونق اقتصادی را یک مهم قلمداد کرد و گفت: صنایع دستی و گردشگری شهرستان با ابعاد و کاربردهای متنوعی که دارند چرخه تولید، اشتغال و نیز ایجاد نشاط اجتماعی را محقق می سازد.
فروغی ماسوله؛ امکانات موجود در حوزه گردشگری شهرستان شفت را نیازمند تحول خواند و افزود: مواهب طبیعی و تاریخی این شهرستان باید با تلاش سرمایه گذاران بخش خصوصی رونقی بالقوه به خود ببیند از این رو توانمندسازی بخش خصوصی در این شهرستان تلاشی برای توسعه زیر ساختهاست.
وی با بیان اینکه روستاها توان مناسبی برای اجرای طرح های اقتصادی زودبازده با قابلیت خود اتکایی دارند، صنایع دستی را رکنی اثرگذار در تحقق این مهم قلمداد کرد و افزود: در بسیاری از روستاهای این شهرستان تولید صنایع دستی مرسوم است و مواد اولیه آن بصورت طبیعی تامین می شود.
رییس میراث فرهنگی شفت سفالگری سنتی را نمونه ای از این ادعا خواند و گفت: از صنایع دستی مهم روستای جیره در این شهرستان سفالگری است که ماده اولیه آن خاک رس و ماسه بادی مرغوب بوده که در حاشیه های این روستا به صورت رایگان یافت می گردد.
وی اشتغال اغلب بانوان به این هنر را از ویژگی های این روستا دانست و تصریح نمود ایجاد اشتغال در روستاها، امنیت افزایی را به دنبال دارد از این رو تلاش برای ایجاد اشتغال بومیان و حفظ ثبات برای فعالان داخلی یک ضرورت تلقی می شود.
وی در ادامه ضمن تشکر از حضور مسئولانه و دلسوزانه ارسلان زارع استاندار گیلان، خلیل بهروزی فر نماینده مردم شهرستانهای فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در نشست مذکور تشکر نمود و گفت برنامه مدون برای ثبت ملی روستای جیرده به عنوان روستای برتر در تولیدات سفال در روزهای پیش رو تهیه و اقدامات اولیه در سایه هم بستگی و انسجام جمعی اجرایی میگردد.