کرونا-شفت-رمضان
کرونا-شفت-رمضان

خانه نشین شدن اقشاری که نه درآمد ثابتی دارند و نه پس اندازی برای روز های مبادای کرونایی سبب شده است تا خیّران و دلسوختگان جامعه پای کار بیایند و اقدامات قابل توجهی را انجام دهند .  

به گزارش ورس ، شیوع «کرونا ویروس» در سطح جامعه و نگرانی حاصل از این بیماری کمتر ناشناخته ، علاوه بر پیدایش ابهام در نحوه درمان و کنترل آن ، سبب شد مشکلات اقتصادی جدیدی ایجاد و نارسایی های معیشتی پیش از آن تشدید شود ؛ پیامدهایی که بسامد آن برای اقشار کم درآمد و آسیب پذیر نسبت به سایر اقشار بیشتر و تحمل آن سخت تر است .

هر چند که برای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس پیوستن به پویش «در خانه بمانیم» از سوی بسیاری از کارشنان ضروی و اجرای آن لازم است اما خانه نشین شدن اقشاری که نه درآمد ثابتی دارند و نه پس اندازی برای روز های مبادای کرونایی سبب شده است تا خیّران و دلسوختگان جامعه پای کار بیایند و اقدامات قابل توجهی را انجام دهند .

در شهرستان کمتر توسعه یافته شفت نیز بسیاری از گروه های مردمی و هیات های مذهبی فعالیت های اجتماعی خود را بر روی کمک به نیازمندان متمرکز نموده ند تا هر کدام بتوانند به سهم خود از حجم کاستی های  بکاهند.

 بر اساس  اطلاعیه ای مشترکی که از سوی هیات پنج تن آل عبا(ع) شهرستان شفت ، متوسلین حضرت علی اکبر(ع) و کانون فرهنگی شهید نصراللهی منتشر و نسخه ای از آن برای ورس ارسال شده ، قرار است ۱۱۰ سبد کالای ۳۱۳ هزار تومانی تهیه و در بین نیازمندان آبرومند و ایتام توزیع شود .

در همین راستا گفتگویی را با «محبوب روستا» یکی از متولیان هیات مذهبی پنج تن آل عبا(ع) شهرستان شفت انجام داده ایم .

آقای روستا چرا ۱۱۰ سبد کالای ۳۱۳ هزار تومانی ؟

اولاً تایید و تاکید رهبرعزیزمان در بیانات نیمه شعبان در توسعه و شتاب بخشیدن به کمک رسانی به اقشار آسیب پذیر موجب دلگرمی ما شد و ثانیاً از همه دوستان عزیزدر رسانه ها انتظار داریم دراین راه ، یار و یاورمان باشند.

امیدوارم با تامین وتقدیم این سبدها دل خانواده های نیازمند و درنتیجه قلب نازنین امام زمان(عج) ازهمه ما راضی و دعای خیرآن حضرت بدرقه راه نیکوکاران وملت شریف ما گردد. انشاالله.

ضمن قدردانی از تلاش های همه نهاد های حمایتی و مردم سخاوتمند شهرستان شفت در خصوص یاری دادن به مستمندان در این برهه از زمان ، باید به بگویم که عدد ۱۱۰ به نیت یادآوری کمک های خالصانه حضرت امیرالمومنین علی (ع) به فقرا و ۳۱۳ به نیت یادآوری و سلامتی یاران حقیقی صاحب الزمان(عج) و فرج آن حضرت انتخاب شده است و در واقع یک نوع نذر در راستای سلامتی جامعه است .

چه بازه ای را برای جمع آوری کمک های مردمی این طرح انتخاب نموده اید ؟

جمع آوری کمک های مردمی را  به صورت نقدی  و هم به صورت غیر نقدی از سوم شعبان مصادف با میلاد امام حسین(ع) آغاز کرده ایم و این روند تا سالروز میلاد امام حسن مجتبی(ع) در نیمه ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت . به عبارت دیگر از ۳فروردین تا ۲۰ اردیبهشت ماه .

کار مجموعه شما برای کمک به نیازمندان بسیار ارزشمند است اما فکر نمی کنید با توجه به حجم نیازمندان ۱۱۰ سبد کالا اندک باشد ؟

ما قرار نیست برای تمامی نیازمندان شهرستان شفت سبد کالا تهیه کنیم . به هر حال ظرفیت هیات ما محدود است . با مشورت اعضای هیات به این نتیجه رسیدیم که بر روی ۱۱۰ سبد کالا هدفگذاری کنیم و به همین میزان نیازمندانی را شناسایی کرده ایم . البته تلاش می کنیم با کمک خیّران تعداد سبد ها را افزایش دهیم اما هیچ تمایلی نداریم که از کیفیت بکاهیم و بر کمیت اضافه کنیم ؟

کیفیت سبدهای کالای شما در چه حدی است ؟ یعنی چه اقلامی را در سبد قرار می دهید ؟

تلاش می کنیم تا بتوانیم حداقل نیاز هفتگی یک خانوار را تامین کنیم . اقلامی که در نظر داریم شامل برنج ، گوشت و مرغ ، حبوبات ، قند وشکر، چای ، مواد شوینده و روغن ، یک قطعه پرچم مزیّن به نام امام زمان(عج)  یا امیرالمومنین (ع) و یک جلد کتاب درباره امام زمان(عج)  به خانواده ها اهداخواهدشد.ان شاالله

جامعه هدف شما بیشتر چه کسانی هستند؟

بر اساس برنامه بر روی کمک به نیازمندانی متمرکز شده ایم که در پی شیوع کرونا ویروس نمی توانند حداقل درآمد لازم روزانه خود را تامین کنند .خانواده  کارگران روزمزد و ایتام در اولویت ما قرار دارد . به هر حال باید به این نکته توجه کنیم که نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد ، بهزیستی و بسیج و سپاه نیز در حال فعالیت هستند و ما می خواهیم در کنار همه نهاد هاو  خیّران جامعه نقشی مکمل را ایفا کنیم البته به اندازه سهم و ظرفیت خودمان.

سبد های کالا چگونه توزیع خواهند شد ؟

خانوارهای نیازمند را شناسایی کرده ایم ؛ هم در سطح شهر و هم در سطح روستاها . سبد های کالا به گونه ای که کرامت نیازمندان حفظ شود ؛ توزیع خواهد شد.

آیا خیران می توانند به جزییات کمک رسانی ها دسترسی داشته باشند؟

چرا که نه! طبق برنامه ای که توسط هیات تدوین شده قرار است پس از پایان طرح گزارش اقدامات انجام شده در جلسه ای با حضور همه خیران ارایه شود . در آنجا همه جزییات قابل دسترس است .

خیران چگونه می توانند کمک کنند ؟

همه کسانی که توانایی کمک به نیازمندان را دارند می توانند به اندازه وسع و توان خود کمک های نقدی خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۱۸۷۳۲۴۴۴۸ واریز نمایند . تقاضا می شود خیران پس از واریز مراتب را به شماره تلفن ۰۹۱۱۱۳۷۷۶۵۶ پیامک کنند و یا تماس حاصل نمایند .

خیران برای کمک های غیر نقدی نیز می توانند به حسینیه هیات پنج تن آل عبا(ع) واقع در خیابان میرزای شفتی ، کوچه ۲۲ بهمن مراجعه نمایند و پس از اهدای کمک ها در قبال آن رسید دریافت کنند .

  • منبع خبر : پایگاه خبری ورس | veres.ir