کرونا و مسوولیت پذیری اجتماعی در شهرستان عالِم پرور
کرونا و مسوولیت پذیری اجتماعی در شهرستان عالِم پرور

ویروسی که بدون بال داشتن می تواند طی چند هفته از شهر ووهان چین به بیش از 80 کشور جهان راه پیدا کند برایش کاری ندارد که مسیر 25 کیلومتری رشت تا مرکز شفت را بپیماید.

 به گزارش ورس ، هر چند که به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا ویروس  شرایط در کشور عادی نیست و و در استان سرسبزمان گیلان ، چراغ هشدار برخی از شهرستان ها قرمز شده است ؛ اما به نظر می رسد ، هنوز وضعیت برای بخش قابل توجهی از مردم عادی است! و این موضوع اگر شگفت انگیز نباشد ، حداقل می تواند بحث برانگیز و چالشی برای حس مسوولیت پذیری گیلانی ها به ویژه مردم شهرستان عالِم پرور باشد .

کلانشهر رشت با توجه به جمعیت بالا و متراکم و وجود بسیاری از مهاجران به یکی از کانون های شیوع کرونا در گیلان تبدیل شده است ؛ از سوی دیگر شفت نزدیک ترین شهرستان به مرکز گیلان است و شفتی های مقیم رشت  نیز بسیار .

مراوده اقتصادی و اجتماعی این دو شهر شاید یکسان و همتراز نباشد اما کاملا درهم آمیخته است ؛ تا جایی که دو دهستان ملاسرا و جیرده بیشتر از آنکه به لحاظ تامین نیازمندی های زندگی  و عرضه تولیدات خود به مرکز شفت تمایل داشته باشند به مرکز رشت وابسته هستند.

هر چند این نزدیکی به مرکز گیلان می تواند فرصت های اقتصادی بسیار خوبی برای شفت و تولید کنندگان آن داشته باشد اما وجود این تعاملات در بحبوحه شیوع ویروس کرونا می تواند به یک تهدید فزاینده تبدیل شود.

ویروسی که بدون بال داشتن می تواند طی چند هفته از شهر ووهان چین به بیش از ۸۰ کشور جهان راه پیدا کند برایش کاری ندارد که مسیر ۲۵ کیلومتری رشت تا مرکز شفت را بپیماید ؛ آنهم نه یک بار بلکه هزاران بار در روز به صورت دوسویه.

اگر این روزها برای تهیه ماسک ، دستکش و لوازم بهداشتی و ضد عفونی تلاش می کنید و حاضر هستید برای آن هزینه بپردازید؛ از سالمندان و کودکان بیش از گذشته مراقبت می نمایید ، به فداکاری مدافعان سلامت در بیمارستان ها و مراکز درمانی اذعان و  از جان باختگان هم وطنان خود ابراز تاسف می کنیدو …. نشان می دهد که شما یک شهروند مسوولیت پذیر ( شهرستان شفت )هستید و در کنار این مسوولیت پذیری باید آگاهانه و با آرامش به دیگران هشدار دهید که کرونا در یک قدمی شما است و باید بیش از پیش برای مقابله با آن تمرکز کنید.

پس این روزها اگر شنیدیم که یکی از همشهریان و یا روستاوندان شفتی به قول معروف «کرونایی شده » نه باید تعجب کنیم ، نه باید او و خانواده اش را سرزنش نماییم و نه آنقدر واهمه در درونمان ایجاد شود که کمک به مبتلایان و کمک به جامعه پیرامونی خود را فراموش کنیم .

حداقل کاری که می  توانیم انجام دهیم این است که ضمن رعایت نکات بهداشتی ،  از دیگران به ویژه دوستان و اطرافیان خود بخواهیم  نسبت به این مهمان ناخوانده بی توجه و بی تفاوت نباشند .

  • منبع خبر : ورس