صدور سند مالکیت ۱۹۴هتکار از اراضی امامزاده اسحاق شفت
صدور سند مالکیت ۱۹۴هتکار از اراضی امامزاده اسحاق شفت

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شفت با اشاره به اینکه 30درصد موقوفات متصرفه شهرستان تعیین تکلیف شده‌اند، افزود: با رایزنی اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان، 194هتکار از موقوفه مرحوم حاکم نصیر رشتی و هفت هزار متر مربع از اراضی امامزاده اسحاق که موقوفه بودند سنددار شده است که ارزش آن 2میلیاد و 100 میلیون تومان است.

به گزارش ورس از شبستان ؛ «حمید رحیمی» با گرامیداشت هفته وقف، اظهار کرد: وظیفه ذاتی سازمان اوقاف و امور خیریه احیاء و حفظ موقوفات و مدیریت بقاع متبرکه و امامزادگان واجب التعظیم است.

رییس اوقاف و امور خیریه شفت با بیان اینکه واقفان علاوه بر حل بسیاری از مشکلات جامعه باعث تقویت روح، فکر و آرامش جامعه می‌شوند، افزود: واقفان شایسته‌ترین نوع احسان و انفاق را که عاری از منت و تحقیر و ریا است انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه وقف در فرهنگ اسلامی و دینی از اهمیت و ارزش والایی برخوردار است و در احادیث از وقف به عنوان یک صدقه جاریه یاد شده است، گفت: پیامبر اکرم(ص) یکی از موارد باقیات الصالحات را وقف اعلام کرده‌اند.

رحیمی با بیان اینکه معتقدم سایر روش‌های خیرات به‌جز وقف فانی است، تصریح کرد: سایر روش‌های صدقات و خیرات، با اینکه در جای خود از ارزش معنوی برخوردارند اما گذرا و فانی بوده و تا وقتی که شخص زنده است، تداوم دارد؛ اما اگر همین صدقه رنگ وقف بگیرد، تا زمین پابرجاست، هم واقف و هم مردم از ثمرات و برکات مادی و معنوی یک موقوفه بهره می‏برند و تا زمانی که کسی از ثمرات و عواید موقوفات آن‏ها استفاده می‏کند، علاوه بر دعای خیر مردم، پاداش صدقه جاریه برای واقف منظور میشود، هرچند در قید حیات نباشد.

رییس اوقاف و امور خیریه شفت خاطرنشان کرد: وقف باعث تقویت روح و آرامش فکری و آسایش در جامعه می‌شود و نیاز است دولتمردان در امر رفع مشکلات معیشتی و فرهنگی اجتماعی به این مقوله بیشتر توجه کنند.

وی اظهار کرد: این اداره در احیا و حفظ موقافات و رقبات و مدیریت بقاع متبرکه و امامزادگان برنامه‌ریزی دارد و خدمت‌رسانی به عامه مردم مهمترین رویکرد این نهاد است.

رحیمی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی براینکه بقاع متبرکه باید تبدیل به قطب فرهنگی شود، افزود: این اداره در راستای دستور نایب امام زمان با راه‌اندازی مراکز افق و اجرای برنامه ابلاغی از جمله طرح آرامش بهاری در داخل بقاع، طرح ضیافت الهی، طرح سوگواری یاس نبوی، طرح بصیرت عاشورایی، طرح نشاط معنوی و در ایام صفر بحث یاوران وقف و کلیه ایام ولادت و شهادت ائمه اطهار(ع) و مناسبت‌های ملی و مذهبی در سطح مساجد بقاع متبرکه و امامزادگان واجب‌التعظیم باحضور مبلغین بومی و اعزامی از قم اجرا می‌شود.

رییس اوقاف و امور خیریه شفت با بیان اینکه با تربیت حافظان قرآنی در شهرستان شاهد پیشرفت قرآنی در  شفت هستیم، گفت: ما در  خصوص برنامه قرآنی شفت که پتانسیل‌های زیادی دارد با رایزنی با آموزش و پرورش تلاش کردیم این برنامه را دنبال و کلاس حفظ و روخوانی را در این شهرستان با نیات واقفین و برداشت مبالغ از درآمد فرهنگی بقاع  رونق بیشتری بخشیم.

وی تصریح کرد: با رونق این کار کودکان و جوانان شهر با تربیت قرآنی از آثار آن بهره‌مند می‌شوند که نتیجه آن حایز رتبه استانی و حضور در مسابقات کشور در استان اصفهان شد و در اسفند ماه شاهد برگزاری مسابقات مرحله شهرستانی تربیت حافظان خواهیم بود.

رحیمی با بیان اینکه در یک سال گذشته ساماندهی هیات امنا مساجد و بقاع متبرکه با حضور اعضای کمیسیون امور مساجد انجام شده است، خاطرنشان کرد: اولین دوره مسابقات قرآنی شهرستان‌های شفت، فومن و صومعه سرا در امامزاده ابراهیم شفت برگزار شد.

رییس اوقاف و امور خیریه شفت با بیان اینکه همایش امامزادگان در بقعه سلطان پیرحسن با حضور هیات امنا مساجد و بقاع و با اجرای تلاوت قرآن و سرودهای مذهبی توسط حافظان قرآنی برگزار شد، اظهارکرد: طرح مطالعاتی مقاوم‌سازی بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم انجام شده و طرح دیوار حائل امامزاده اسحاق که درحال پیگیری مقدمات اولیه است بعد از ۱۰سال اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۳۰درصد موقوفات متصرفه شهرستان تعیین تکلیف شده‌اند، افزود: با رایزنی اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان، ۱۹۴هتکار از موقوفه مرحوم حاکم نصیر رشتی و هفت هزار متر مربع از اراضی امامزاده اسحاق که موقوفه بودند سنددار شده است که ارزش آن ۲میلیاد و ۱۰۰ میلیون تومان است.

رحیمی با اشاره به ایجاد و ثبت یک قطعه زمین و وقف جدید در شهرستان با موضوع اهدا مسجد، گفت: دهه وقف فرصتی برای بیان عملکرد ادارات اوقاف و فرصتی برای شناساندن و احیای موقوفات و تشکیل یاوران وقف و معرفی یاورانی از ادارات شهرستان است.

رییس اوقاف و امور خیریه شفت با اشاره به اهم برنامه‌های هفته وقف، تصریح کرد: برگزاری محفل انس با قرآن کریم، جلسه با اداره محیط زیست با شعار چگونگی احیا موقوفات وگسترس و تبلیغ سنت حسنه وقف، همایش وقف، رسانه، تکریم واقفین خیراندیش از جمله برنامه‌ها است.