عمر البشیر در جلسه دادگاه: ۲۵ میلیون دلار از محمد بن سلمان دریافت کردم
عمر البشیر در جلسه دادگاه: ۲۵ میلیون دلار از محمد بن سلمان دریافت کردم

«عمر البشیر» رئیس جمهور مخلوع سودان امروز (شنبه) در سومین جلسه رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه، اعتراف کرد که در زمان تصدی قدرت، ۲۵ میلیون یورو از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، البشیر اعتراف کرد که این پول با هواپیمای مخصوص به همراه نامه شخص بن سلمان وارد خارطوم پایتخت سودان شده بود.

رئیس جمهور مخلوع سودان افزود: این پول ها بعد از تبدیل به دلار و جُنیه (واحد پول سودان) بین مقامات محلی و افراد مختلف تقسیم شد و حدود ۵ میلیون یورو از آن خرج نیروهای واکنش سریع (مسئول سرکوب اعتراضات) شده است.

البشیر خاطرنشان کرد : ولیعهد سعودی به هیچ وجه تمایل نداشت کسی در داخل سودان متوجه ارسال این مبلغ شود و برای همین من پول های ارسالی را وارد خزانه دولت نکردم. ای کاش امروز هم جلسه محاکمه، پشت درهای بسته برگزار می شد تا اسمی از ولیعهد عربستان بُرده نمی شد.

جلسه محاکمه عمر البشیر رئیس جمهور پیشین سودان امروز (شنبه) به اتهام فساد، در اختیار داشتن ارز خارجی و تحصیل مال نامشروع برگزار شد.

 پولشوئی و حمایت مالی از تروریسم نیز از دیگر اتهاماتی است که به البشیر وارد شده است.

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات البشیر نیز ۲ شهریور در خارطوم برگزار شد. قرار است جلسه بعدی دادگاه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) برگزار شود.

عمر البشیر فروردین ماه امسال در پی اعتراض های مردمی و ناآرامی‌هایی که به کشته و زخمی شدن شماری از معترضان انجامید، از قدرت برکنار شد.

اعتراضات مردمی سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد اما به تدریج شکل سیاسی به خود گرفت و دولت عمر البشیر در ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش این کشور سرنگون شد.

به دنبال سرنگونی البشیر، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست “عبدالفتاح البرهان” قدرت را در دست گرفت. اما مردم مخالف با حکومت نظامیان بودند و سرانجام پس از اعتراضات پی در پی ومذاکرات شورای نظامی با گروه های اپوزیسیون هفته گذشته یک شورای حاکمیتی متشکل از نظامیان و غیر نظامیان تشکیل شد.

  • منبع خبر : ایرنا