آسیب های اجتماعی و عملکرد بهزیستی شهرستان شفت
آسیب های اجتماعی و عملکرد بهزیستی شهرستان شفت

رییس بهزیستی شفت گفت : واحد توانبخشی این اداره ۱۷۵۰پرونده و واحد اجتماعی آن ۴۸۰ پرونده دارد و دو مرکز شبانه روزی ، ۲کمپ ، یک مرکز مشاوره غیر دولتی ، ۹مهد کودک شهری و روستایی و یک کلینیک مدد کاری اجتماعی در این شهرستان فعالیت می کنند.

به گزارش ورس از دیارسید ؛ آسیب اجتماعی ، عبارتی است که این روزها زیاد به گوش می رسد ، اینکه آسیب اجتماعی چیست و شهرستان شفت چه وضعیتی دارد و همچنین عملکرد و اقدامات اداره بهزیستی درحوزه های مختلف چه بوده ، موضوع  گفتگوئی است که با آقای محمد نوروزی رئیس اداره بهزیستی شهرستان شفت انجام شده است.

آقای رئیس آسیب اجتماعی چیست؟

آسیب اجتماعی به دسته ای از نابسامانی ها و ناهنجاری های رفتاری افراد یک جامعه چه بصورت فردی و چه بصورت جمعی اطلاق می شوند که ریشه در بی نظمی ها ، کژکارکردی های پدیده های اجتماعی و پیامدهای نامطلوب آنها دارد و از جنبه های مختلف انسانی، اجتماعی وسیاسی قابل بررسی هستند، البته دراکثرجوامع وجود دارند و تاثیرات خود را می گذارند.

اوضاع شهرستان شفت در خصوص آسیب های اجتماعی چگونه است؟

خوب همانطور که اشاره کردیم آسیب دراکثر جوامع وجود دارد وشفت هم از این قاعده مستثنی نیست. آسیب هائی که شهرستان را تهدید می کند از جمله طلاق، اعتیاد و…است که آمار دقیق و مشخصی در این خصوص ، در حال حاضروجود ندارد ولی ظواهر امر نشان می دهد که میزانی از اعتیاد، طلاق و…دراین شهرستان دیده می شود.

تصور می فرمائید علت چیست؟

علت این آسیب ها را می توان در بیکاری،فقراقتصادی، تورم و گرانی،عدم تفاهم اخلاقی،نداشتن حس مشترک زوجین نسبت به یکدیگرو… دانست.

برای بهبود شرایط ،چه اقداماتی ضروری است؟

برای بهبود شرایط و همچنین اقداماتی که می توان انجام داد، می شود به موارد ذیل توجه کرد:

ـ ایجاد تسهیلات لازم برای جوانان و نوجوانان ازقبیل وام ازدواج،وام مسکن،وام اشتغال و…

ـ ایجاد بستر مناسب برای ایجاد بیمه همگانی،بیمه بیکاری و برخورداری نوجوانان و جوانان از تسهیلات اجتماعی

ـ تقویت وایجاد مراکز مشاوره ای مفید و کارآمد در سطح جامعه از سوی نهادهای مرتبط

ـ ایجاد مراکز آموزشی ،ورزشی و تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان

ـ جلوگیری از مهاجرت بی رویه به شهرهای بزرگ و جلوگیری از پرداختن جوانان به اشتغال های کاذب مثل سیگارفروشی،کبوترفروشی،قلیانسراها و…

ـ ازآنجائیکه از جمله عوامل موثر در ارتکاب جرم و آسیب، بیکاری وفقرمی باشد ، می بایست با برنامه ریزی دقیق که نیاز به عزم ملی دارد، نسبت به اشتغال در جامعه و ریشه کنی فقر و بیکاری اقدامات لازم را ارائه داد. این مواردی که ذکر شد ، تنها بخشی از فعالیت هائی است که اگر انجام بشود ، می تواند باعث کاهش و پیشگیری  از آسیب های اجتماعی در هر شهرستانی گردد.

اداره بهزیستی شهرستان شفت چه کار می تواند بکند؟

اداره بهزیستی شهرستان هم بمانند خیلی از ادارات دیگر شهرستان در طول سال با برگزاری جلسات مختلف آموزشی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی تلاش می کند و همچنین با برگزاری همایش ها،راه اندازی نمایشگاه ، پخش بروشور و نصب بنر در سطح شهرستان ، تمام تلاش خود را درجهت کاهش آسیب انجام می دهد.

لطفا ازواحدهای اداره بهزیستی شفت وهمچنین خدماتی که ارائه می دهند بفرمایید؟

بله ، اداره بهزیستی شهرستان شفت از واحدهای توانبخشی ، اجتماعی ، پیشگیری و همچنین واحد مشارکت ها و اشتغال تشکیل شده است. اما خدمات

بله بفرمایید

واحد توانبخشی ،  خدماتی مثل پرداخت کمک هزینه نگهداری و هدفمندی یارانه ها ، پرداخت کمک مالی اعم از خرید لوازم ضروری زندگی،مناسب سازی مسکن معلولین (ایاب وذهاب آنها )، توزیع وسایل کمک توانبخشی معلولین ازقبیل (ویلچر،انواع عصا،سمعک ، تشک مواج و…)، پرداخت کمک هزینه دانش آموزی و دانشجویی، پرداخت هزینه ارتزو پروتز، خدمات فیزیوتراپی، کاشت حلزون ، پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی ، پرداخت هزینه ترخیص از مراکز، نگهداری معلولین و سالمندان در مراکز و پرداخت یارانه به این مراکز به منظور نگهداری و…دارد.

واحد دیگر بهزیستی شفت، واحد اجتماعی است که در طول سال به خدماتی مثل پرداخت کمک هزینه نگهداری و هدفمندی یارانه ها، پرداخت کمک هزینه دانش آموزی و دانشجویی، پرداخت کمک مالی در قالب(تعمیرات ،درمان ، ودیعه مسکن و…)، توزیع شیرخشک به کودکان دوقلو و نیازمند که فاقد شیرمادرهستند،اجرای غذای گرم در روستا مهدها،پرداخت کمک هزینه به کودکان نیازمندی که توانایی پرداخت هزینه مهدهای کودک را ندارند، پرداحت هزینه فرزندان بی سرپرست  و… مشغول می باشد.

اشتغال و مشارکت های مردمی یکی دیگر از واحدهای بهزیستی شفت می باشد که به اموراتی مثل پرداخت وام های اشتغال زایی،پرداخت کمک های بلاعوض درجهت تکمیل ساختمان های معلولین و نیازمندان،معرفی مددجویان و توانخواهان جهت برخورداری از انشعابات برق،گاز و آب،هماهنگی با فنی و حرفه ای جهت آموزش مددجویان و توانخواهان اداره،پرداخت هزینه جهیزیه،دریافت کمک های مردمی و پخش آن در بین نیازمندان و توانخواهان و… می پردازد.

و واحد پییشگیری آخرین واحد اداره بهزیستی شفت می باشد که خدماتی از قبیل برگزاری کارگاه ها و جلسات آموزشی، برگزاری همایش ها و نمایشگاه ها، هماهنگی با مراکزمشاوره و پرداخت هزینه افراد بی بضاعت به این مراکز، معرفی افراد معتاد به کمپ ها و مراکز سرپایی جهت درمان،غربالگیری کودکان  ۳ تا ۶ سال درخصوص سنجش چشم و…در طول سال دارد.

اجازه بدهید عرض کنم واحد توانبخشی اداره بهزیستی شفت دارای۱۷۵۰پرونده و واحد اجتماعی آن ۴۸۰ پرونده دارد همچنین بهزیستی شفت دارای دو مرکز شبانه روزی ، ۲کمپ ، یک مرکز مشاوره در مقطع غیر دولتی ، ۹مهد کودک شهری و روستایی و یک کلینیک مدد کاری اجتماعی می باشد. این موضوع بیانگر حجم کار و میزان ارائه خدمات می باشد. همین جا فرصت را مغتم می شمارم و از زحمات همکاران عزیز و محترم اداره بهزیستی شفت که صادقانه زحمت می کشند و تلاش می کنند صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم

خوب خسته نباشید الان چه انتظاری دارید؟

انتظار ما این است که مردم ، مسئولین  همچون گذشته حامی اداره بهزیستی ، مددجویان و توانخواهان شهرستان باشند.

بسیارعالی،ضمن تبریک هفته بهزیستی از شعار امسال بفرمایید؟

ممنونم. من هم این هفته را به خانواده بهزیستی شهرستان تبریک عرض می نمایم اما شعار امسال هفته بهزیستی شفت : به زیستن در گام دوم   شفافیت، توانمند سازی، ارتقاء سلامت اجتماعی.

حرف و سخن ناگفته دیگر؟

سخن دیگر اینکه باز هم از زحمات و حمایتهای دلسوزانه  نماینده محبوب ، فرماندار محترم و امام جمعه فاضل شهرستان شفت و همچنین از مدیر کل پرتلاش سازمان بهزیستی استان گیلان جناب آقای دکتر نحوی نژاد صمیمانه تقدیر و تشکر دارم.