طرح پایلوت ضد عفونی و ارتقای بهداشت  نوغانداری ها (تلمبارها) در گیلان از روستای لپوندان شهرستان شفت آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری ورس ؛ محمدرضا یوسف نژاد صبح امروز- یکشنبه – در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه طرح پایلوت ضد عفونی و ارتقای بهداشت  نوغانداری ها (تلمبارها) در گیلان در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های کرم ابریشم در روستای لپوندان شهرستان شفت آغاز شد افزود : این طرح با مشارکت شبکه دامپزشکی و جهاد کشاورزی در حال انجام است.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی شفت با اشاره به اینکه هزار و ۲۰۰ بهره بردار نوغان در این شهرستان فعالیت دارند افزود : بالغ بر ۴۷۰ هکتار توتستان در شفت وجود دارد و در راستای گسترش این سطح سال گذشته ۱۳ هزار اصله نهال توت به صورت رایگان بین نوغانداران توزیع شد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ جعبه تخم نوغان در بین نوغانداران توزیع و ۹۵ تن پیله تر از آن استحصال شد افزود : توزیع تخم توغان در سال جاری که از هشتم اردیبهشت ماه در مرکز نوغانداری شفت آغاز شده است به مدت ۳ هفته ادامه خواهد داشت .

گفتنی است طرح پایلوت مذکور با حضور  علی طرفه رییس تولید تخم نوغان و پرورش کرم ابریشم مرکز توسعه نوغانداری کشور ، مسعود کامران زاده رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور اداره کل دامپزشکی گیلان ، سید نبی هادی درو رییس اداره توسعه نوغانداری گیلان و تنی چند از مدیران شهرستانی برگزار شد.

  • نویسنده : ح.د.ن
  • منبع خبر : ورس