واکنش‌های داخلی و خارجی به تروریست خواندن سپاه توسط ترامپ
واکنش‌های داخلی و خارجی به تروریست خواندن سپاه توسط ترامپ

اقدام سخیف ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی با واکنش‌های داخلی و خارجی مواجه شد.

به گزارش ورس از روزنامه جمهوری اسلامی ؛ اقدام سخیف ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی با واکنش‌های داخلی و خارجی مواجه شد. در کشورمان شخصیت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف با اظهارات خود و صدور بیانیه‌های جداگانه، تمام قد به حمایت از نهاد انقلابی سپاه پاسداران پرداختند.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد که آن شورا نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به “سنتکام” را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.
شورای عالی امنیت ملی نیز به دنبال اقدام خصمانه دولت آمریکا در قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، در اقدامی متقابل دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا در غرب آسیا موسوم به سنتکام را از گروه‌های تروریستی معرفی کرد.
*جهانگیری: اقدام ترامپ نمونه جدید دشمنی آشکار آمریکا با ایران است
معاون اول رئیس جمهور هم در اطلاعیه‌ای در واکنش به اقدام بی‌سابقه، نابخردانه و بحران‌زا دولت آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی تاکید کرد: نمی‌گذاریم تروریسم مورد حمایت آمریکا و رژیم اشغالگر قدس، منافع ملی و امنیت منطقه را تهدید کند.
اسحاق جهانگیری در این اطلاعیه با یادآوری کارنامه افتخار آمیز سپاه در مقابله با اشکال مختلف تروریسم در منطقه، اظهار داشت: دولت با اتکای به قدرت اتحاد و همبستگی ملی و مقاومت برابر هر گونه زیاده خواهی نخواهد گذاشت که تروریسم مورد حمایت دولت آمریکا و رژیم اشغالگر قدس منافع ملی و امنیت منطقه را مجدداً مورد تهدید قرار دهد.
در این اطلاعیه آمده است: دولت دونالد ترامپ با قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درفهرست سازمان‌های تروریستی دست به اقدامی بی‌سابقه، نابخردانه و بحران‌زا در عرصه سیاست و حقوق بین الملل زد. این اقدام غیر قانونی و بی‌منطق، نمونه جدید دشمنی آشکار دولت آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و ایران مقتدر و در امتداد جنگ اقتصادی و تحریمی است که آن دولت پیمان شکن علیه ملت و دولت ما از سال پیش سازمان داده است.
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کارنامه موفق و افتخار آمیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابله با اشکال مختلف تروریسم در منطقه که منجر به شکست تروریسم سازمان یافته و خطربار داعش شد، نشانه آشکار تمایل و تلاش جمهوری اسلامی ایران به برقراری امنیت، صلح و ثبات همه جانبه و همزیستی در جهان عاری از خشنونت و تروریسم است. دولت با اقتدار و تدبیر همین راه را همچنان ادامه خواهد داد و با اتکای به قدرت اتحاد و همبستگی ملی و مقاومت برابر هر گونه زیاده خواهی نخواهد گذاشت که تروریسم مورد حمایت دولت آمریکا و رژیم اشغالگر قدس منافع ملی و امنیت منطقه را مجدداً مورد تهدید قرار دهد.
* هشدار ستادکل نیروهای مسلح نسبت به عواقب اقدام آمریکا
ستاد کل نیرو‌های مسلح در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اقدام خصمانه ایالات متحده آمریکا در گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های به اصطلاح تروریستی، نسبت به عواقب این اقدام هشدار داد.
این بیانیه می‌افزاید: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ارکان مختلف نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدافع ارزش‌های اسلامی و حامی ملت انقلابی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب همواره در خط مبارزه با جبهه استکباری حضوری موثر و پیشتازانه داشته که سلحشوری‌های این نهاد مردمی و انقلابی در دوران دفاع مقدس برگ زرینی بر افتخارات آن محسوب می‌شود.
* عراقچی: آمریکا با پاسخ قاطع مواجه می‌شود
معاون سیاسی وزیر امور خارجه هم تصمیم اخیر آمریکا در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را خطایی راهبردی دانست و گفت: این تصمیم تحول بسیار جدی میان تهران و واشنگتن است که با پاسخ قاطع و صریح مواجه می‌شود.
عباس عراقچی با اشاره به تردد نیروهای آمریکایی در خلیج فارس، افزود: مسئولیت پاسبانی از خلیج فارس با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و ممکن است اتفاقات جدیدی رخ دهد.
وی اظهار کرد: آمریکا یکی از خطوط قرمز اساسی جمهوری اسلامی ایران را رد کرده است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدام سریع وزارت امورخارجه و شورای عالی امنیت ملی و پاسخ مناسب آنان به اقدام اخیر آمریکا گفت: اقدام وزارت امور خارجه در اجرای ماموریت مجلس و مصوبه مرداد ۹۶ نمایندگان برای قرار دادن عناصر آمریکایی حامی تروریست‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی از طرف شورای عالی امنیت ملی است.
عراقچی افزود: وزارت امور خارجه در اجرای این وظیفه به شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد که فرماندهی سنتکام و نیروهای آن به دلیل جنایات در منطقه و حمایت از تروریست‌ها و همچنین ارتکاب جنایات جنگی در فهرست تروریست‌ها قرار گیرد.
وی افزود: تصمیم اخیر آمریکا می‌تواند تبعات زیادی در پی داشته باشد و از این پس آمریکایی‌ها در پایگاه هایشان در منطقه سرباز آمریکایی نیستند و از نظر ما این پایگاه‌ها، پایگاه‌هایی تروریستی و نیروهای مستقر در آن تروریست شناخته خواهند شد.
عراقچی گفت: از این پس نوع برخورد با این نیروها متناسب با آنان خواهد بود و شرایط جدیدی را خواهیم داشت.
* بعیدی نژاد: تصمیم ترامپ هدیه‌ به نتانیاهو بود
سفیر ایران در انگلیس هم درباره تصمیم کاخ سفید برای افزودن نام سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی، گفت: تعجیل برای اعلام این تصمیم در روزهایی که سپاه با تمامی قوا به مردم سیل‌زده یاری می‌رساند، فقط هدیه‌ای به نتانیاهو برای کمک به وی در انتخابات اسرائیل است.
حمید بعیدی نژاد با انتشار پیامی در توییتر تصریح کرد: (دونالد) ترامپ با اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌ عنوان یک گروه تروریستی، یکی از احمقانه‌ترین تصمیمات سیاسی خود را اتخاذ کرد.
* جامعه مدرسین:دولت آمریکا یاغی است
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با صدور بیانیه ای، قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی توسط آمریکا، محکوم کرد. در این بیانیه آمده است:دولت یاغی آمریکا در پی ایجاد موج جدید تلاش‌ها برای فشار به جمهوری اسلامی در اقدامی خصمانه نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد که این امر اوج حماقت و رذالت هیئت حاکمه آمریکا و ضعف و سردرگمی استکبار در برابر اراده‌ ملت ایران را نمایان می‌کند.
در این بیانیه تاکید شده است: رزمندگان سلحشور و انقلابی سپاه پاسداران مدال افتخار محبوبیت مردمی را دارند و این رابطه عمیق ملت و نیروهای مسلح قدرت و اقتداری حقیقی به توانمندی‌های نظامی ایران داده که هیچ تحریم و تهدیدی توان ایستادگی در مقابل این قدرت مردمی را ندارد.
وزیر اطلاعات هم اقدام آمریکا در خصوص قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی را محکوم و اعلام کرد این اقدام آمریکا نشانگر عمق کینه و دشمنی با انقلاب اسلامی و مردم انقلابی ایران است.
حجت الاسلام علوی با بی‌اثر دانستن این گونه اقدامات خصمانه دشمن گفت: جامعه اطلاعاتی ایران با وحدت و همدلی همواره توطئه‌های مختلف دشمن را خنثی نموده و این بار هم به توفیق الهی و به مدد عنایات ائمه اطهار علیهم السلام، توجه حضرت ولی عصر (عج) و تحت فرماندهی معظم کل قوا و همکاری مردم عزیز کشور این ترفند را خنثی و دشمن را ناکام می‌گذارد.
وی ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد برآمده از متن مردم و دارای پایگاه اجتماعی گسترده در کشور می‌باشد و این نهاد همواره مورد حمایت مردم ایران بوده و خواهد بود.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم گفت: آمریکا با کارهای احمقانه نمی‌تواند تفاوتی بین نیروهای مسلح ایجاد کرده و آنها را تضعیف کند.
امیر سرتیپ حاتمی در واکنش به اقدام آمریکا در تروریست نامیدن سپاه، گفت:این کار آن چنان سخیف و پیش پا افتاده و از بنیه ضعیف حقوقی و قانونی برخوردار است که بعید می‌دانم در دنیا کسی چنین کار بیهوده‌ای را مورد حمایت قرار دهد، همان طوری که کارهای قبلی سران آمریکا مثل بیت‌المقدس، جولان انجام دادند که مورد مخالفت عموم جهانیان قرار گرفت، این اقدام نیز مورد مخالفت آنان قرار خواهد گرفت.
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با صدور بیانیه‌ای اقدام غیرقانونی و خصمانه آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی را محکوم کرد و این اقدام را نشانه بن‌بست راهبردی دولتمردان کاخ سفید دانست.
ارتش جمهوری اسلامی ایران هم طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدام سخیف آمریکا در گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد که این اقدام از سر ضعف، استیصال و شکست سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا است.
*واکنش‌های خارجی به اقدام ترامپ علیه سپاه
سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد از اقدام آمریکا در «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران، بر لزوم پرهیز کشورها به ویژه قدرت‌های بزرگ از قلدری و احترام گذاشتن به قوانین بین‌المللی تاکید کرد.
«لو کانگ» تاکید کرد که همه کشورها باید اصول اساسی روابط بین‌الملل و قواعد منشور سازمان ملل را مراعات کنند و از «قلدری» بپرهیزند. سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: «ما امیدواریم که کشورهای مرتبط به ویژه قدرت‌های بزرگ خارج از منطقه، اقدامات بیشتری در جهت کمک به صلح و ثبات خاورمیانه انجام دهند نه اینکه اقداماتی بکنند که به تنش بیشتر در منطقه بیانجامد».
عضو کمیسیون امور بین‌المللی دومای روسیه هم اعلام کرد: تصمیم دونالد ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی، امنیت خاورمیانه را به خطر انداخت. «آنتون ماروزوف» با بیان اینکه چنین اقدامی برخلاف عرف مناسبات بین‌المللی صورت گرفته است، اظهار داشت: قراردادن نام نیروهای مسلح یک کشور در فهرست سازمان‌های تروریستی اقدامی بی‌اساس است.
ماروزوف افزود: متاسفانه سیاست دولت ترامپ در خاورمیانه بر مبارزه با تروریست‌ها استوار نشده است ضمن اینکه سپاه پاسداران در تامین ثبات منطقه نقش مهمی برعهده دارد.
* عراق اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران را رد کرد
وزیر امور خارجه عراق هم در نخستین واکنش به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که کشورش تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را رد می‌کند.
محمدعلی الحکیم در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه تاکید کرد که کشورش تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه ایران را نمی‌پذیرد. بغداد تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را قبول ندارد.
*معاون مجلس لبنان: ترامپ به اهداف خود نمی‌رسد
معاون رئیس مجلس لبنان تصریح کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم تروریست خواندن سپاه نمی‌تواند به اهداف خود برسد.
فرزلی افزود: ترامپ می‌خواهد با چنین اقداماتی در راستای سیاست‌های افرایش تنش در منطقه برای فشار علیه ایران استفاده و از نتانیاهو در انتخابات پیش رو حمایت کند.
معاون رئیس پارلمان لبنان خاطر نشان کرد: نتیجه این تصمیم ترامپ موجب افرایش بیشتر دامنه بحران‌های منطقه در بعد لفظی خواهد شد.
* نماینده کنگره آمریکا:اقدام دولت ترامپ نیروهای آمریکایی را به خطر می‌اندازد
نماینده مجلس نمایندگان آمریکا هم با انتقاد از اقدام دولت این کشور مبنی بر قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، این اقدام را موجب افزایش تنش‌ها و به خطر افتادن نیروهای آمریکایی دانست.
“ایلهان عمر” باانتشار پیامی در توییتر نوشت:این اقدام تنها موجب افزایش تنش خواهد شد، نیروهای آمریکایی را به خطر می‌اندازد و خطر جنگ را افزایش می‌دهد.
* وندی شرمن: اقدام علیه سپاه، نیروهای‌مان را به خطر می‌اندازد
وندی شرمن معاون پیشین وزیر امورخارجه آمریکا نیز با انتقاد از اقدام دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران گفت: قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی نیروهای ما در خاورمیانه، به‌ویژه عراق را در معرض خطر قرار می‌دهد.
* محقق چینی: تروریستی خواندن سپاه هدیه ترامپ به نتانیاهو بود
مدیر مرکز تحقیقات خاورمیانه دانشگاه شیامن چین هم در مورد دلایل تروریستی خواندن سپاه توسط آمریکا تاکید کرد از آنجا که ایران “دشمن درجه یک خارجی” اسرائیل است ترامپ با این اقدام خواست در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل، به نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم کمک کند. “فانگ هونگدا” افزود: ترامپ با این اقدام به دنبال محدود کردن نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در خاورمیانه از جمله در سوریه، یمن و عراق و دیگر نقاط منطقه است.
وی یکی دیگر از دلایل تروریستی خواندن سپاه پاسداران توسط آمریکا را افزایش مشکلات در داخل ایران و همچنین ایجاد چالش برای دولت فعلی تهران اعلام کرد.
“عدنان منصور” وزیر خارجه پیشین لبنان هم تاکید کرد، تصمیم ترامپ درباره یک نهاد نظامی در ایران منطقه را به سوی خطرات گسترده و افزایش تنش رهنمون خواهد کرد.
وی این تصمیم علاوه بر این موجب خواهد شد تا بحران‌های بیشتری در منطقه ایجاد شود.
وزیر امورخارجه پیشین لبنان تصریح کرد، تصمیم‌هایی اخیر ترامپ فقط موجب خشنودی اسراییل و برخی کشورهای عربی منطقه می‌شود و اوضاع منطقه را با توجه به مشکلات موجود بیش از پیش پیچیده‌تر کرده و ثبات موجود در آن را از بین می‌برد.
* جنبش جهاد اسلامی: آمریکا خود حامی تروریسم است
جنبش جهاد اسلامی هم در بیانیه‌ای ضمن محکومیت اقدام خصمانه کاخ سفید در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام کرد: آمریکا خود حامی تروریسم است.
جهاد اسلامی فلسطین این اقدام بی‌تدبیرانه دولت ترامپ را ادامه سیاست‌های خصمانه دولت واشنگتن دانسته است.
این گروه فلسطینی همچنین تاکید کرد که حمایت آمریکا از تروریسم خود شاهد زنده‌ای بر جنایت علیه بشریت است.
*اعتراف رسانه‌های جهان: تکاپوی غیرمنطقی و بی‌نتیجه ترامپ علیه سپاه پاسداران
رسانه‌ها و تحلیلگران مسائل بین‌المللی اعتقاد دارند اگرچه تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ازسوی رئیس جمهوری آمریکا به تحریک صهیونیست‌ها صورت گرفت اما اقدام تازه‌ای نیست و نتیجه کاربردی نیز نخواهد داشت.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست با اشاره به اقدام اخیر دونالد ترامپ در قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروههای تروریستی نوشت: سیاست داخلی آمریکا عالمی است فاقد دور اندیشی و ترامپ بر طبل جنگ می‌کوبد.
نویسنده واشنگتن پست می‌افزاید: این نخستین بار است که شعبه‌ای از نیروهای مسلح یک کشور خارجی به عنوان تروریست معرفی می‌شود. چنین تصمیمی بدون سنجش و دوراندیشی لازم صورت گرفته است.
روزنامه آمریکایی در این مطلب با اشاره به اینکه چنین تصمیمی منجر به تغییر رفتار ایران نخواهد شد و اوضاع را متشنج و بدتر خواهد کرد؛می نویسد: سپاه پاسداران یک نیروی مسلح متعارف است که از قضا در مواردی آمریکا مجبور شده است با آن در مواردی از جمله ریشه کنی داعش؛با آن کار کند و به همین دلیل است که تمامی فرماندهان ارشد نظامی و اطلاعاتی آمریکا از رئیس‌جمهور خواسته‌اند قدری با رعایت احتیاط با این قضیه برخورد کند.
خبرگزاری رسمی چین هم اعلام کرد،تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ازسوی آمریکا، اوضاع منطقه را بدتر خواهد کرد. شینهوا خاطر نشان می‌کند که بسیاری بر این باورند که حرکت دولت آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه ایران به عنوان یک نهاد مهم نظامی، اوضاع خاورمیانه را پیچیده و بغرنج‌تر خواهد کرد.
همزمان تلویزیون مرکزی چین نیز در تحلیلی تاکید کرد،دولت آمریکا درحال پیشبرد راهبردی است که براساس آن مشکلات خاورمیانه بیشتر خواهد شد.
در این تحلیل که از “سی سی تی وی ۱۳ ” پخش شد، امده است: خاورمیانه در سال‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی شده است و هر تحرک نادرستی در این منطقه می‌تواند اوضاع را بدتر کند.
رسانه‌های چین افزوده اند،پیش از این سپاه پاسداران ایران به آمریکا هشدار داده بود که چنانچه سپاه را تروریست بداند، ایران نیز دست به اقدامی تلافی جویانه خواهد زد.
تارنمای نشریه تایمز انگلیس هم نوشت: تروریستی نامیدن سپاه پاسداران ازسوی دونالد ترامپ، دیپلماسی در خاورمیانه را پیچیده می‌کند، و از این ‌پس سربازان آمریکایی و دیپلمات‌ها از تماس با مقام‌های عراقی و لبنانی که با مقام‌های سپاه تعامل می‌کنند،منع خواهند شد.
پایگاه لبنانی “العهد” نیز در تحلیلی با اشاره به تصمیم “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا در خصوص گنجاندن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، نوشت: واکنش تهران در خصوص تروریستی خواندن ارتش آمریکا مهم‌تر از اقدام ترامپ بود.
تلویزیون دولتی ژاپن هم با اشاره به اقدام غیرمنطقی و کینه توزانه ترامپ مبنی بر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد این اقدام ترامپ بهای نفت را افزایش داده است.
رسانه‌های آلمانی هم اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه سپاه پاسداران را اقدامی بی‌سابقه با پیامدهای سنگین برای آمریکا و نیز هدیه “دونالد ترامپ” به “بنیامین نتانیاهو” آن هم یک روز پیش از انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی ارزیابی کردند.
* خوش رقصی ترامپ برای رژیم صهیونیستی و شادمانی نتانیاهو
در همین حال، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از خوش رقصی «دونالد ترامپ» برای رژیم اپارتاید اشغالگر قدس در تروریستی شناختن سپاه پاسداران قدردانی کرد.
نتانیاهو افزود: آقای ترامپ از اقدام شما سپاسگزارم، چرا که تروریستی شناختن سپاه پاسداران یک خواسته مهم برای ما بوده است.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کردند: تروریستی خوانده شدن سپاه پاسداران، یک گام مهم است اما هیچ تغییری در شرایط موجود ایجاد نخواهد داد.
*سعودی‌ها و بحرین هم از اقدام خصمانه ترامپ علیه سپاه حمایت کردند
یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان هم با طرح ادعاهایی علیه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی اعلام کرد که عربستان از اقدام دولت آمریکا و قرار دادن نام سپاه در لیست تروریستی استقبال می‌کند.
یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان مدعی شد که اقدام آمریکا در قرار دادن نام سپاه در این لیست “گامی عملی و جدی در راستای مبارزه با تروریسم” است.
عربستان سعودی پس از رژیم صهیونیستی و رژیم آل خلیفه بحرین که از اقدام غیر قانونی ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت کرده بودند، سومین رژیمی است که از این اقدام خلاف قوانین بین‌المللی استقبال می‌کند.