مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه مردم در روز طبیعت از حضور در حاشیه رودخانه‌های خودداری کنند، گفت: ناپایداری‌ها تا صبح ۱۳ فروردین در استان ادامه دارد.

به گزارش ورس از دیار سید ؛ محمد دادرس با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در روزهای آینده اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده تقویت توده‌هوای سرد و بارشی در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه دمای هوا در مناطق جلگه‌ای ۶ درجه و در ارتفاعات ۱۰ درجه سردتر می‌شود، افزود: در روز دوشنبه بارندگی و وزش باد در اکثر نقاط استان به‌ویژه نواحی مرکزی، شرقی، جنوبی و مخصوصاً ارتفاعات و دامنه‌ها خیلی شدید پیش‌بینی می‌شود و به همین دلیل مردم از سفرهای غیرضروری به استان خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه تا صبح سه‌شنبه برای ارتفاعات و گردنه‌های برف‌گیر گیلان و استان‌های هم‌جوار مانند قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل بارش برف و کولاک پیش‌بینی می‌شود، گفت: رانندگانی که قصد عبور از محورهای کوهستانی را دارند حتماً تجهیزات زمستانه ازجمله زنجیر چرخ، آذوقه و لباس گرم به همراه داشته باشند.

دادرس با اشاره به اینکه مسئوولان آمادگی‌های لازم را داشته باشند، بیان کرد: بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغ داری‌ها نیز اقدامات لازم را انجام دهند زیرا وزش باد برای اکثر مناطق استان و به‌ویژه سواحل و ارتفاعات خیلی شدید است.

وی با تأکید بر اینکه در این مدت دریا مواج و برای فعالیت‌های دریایی مناسب نیست، گفت: به دلیل بارندگی و وزش باد خیلی شدید مردم از استقرار در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند زیرا در اکثر مناطق استان آب‌گرفتگی، جاری شدن سیلاب و بالا آمدن آب رودخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با تأکید بر اینکه مسئوولان اقدامات لازم را جهت مقابله با حوادث احتمالی انجام دهند، تصریح کرد: بخش‌های مختلف اجرایی استان نظیر، مدیریت بحران، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، فرودگاه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل‌ونقل، پلیس‌راه و راهور، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها، مدیریت منابع آب و برق، سازمان آتش‌نشانی با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم را به عمل آوردند.

دادرس با بیان اینکه مسؤولان مربوطه توصیه‌های کارشناسی را صادر کنند گفت: هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

  • منبع خبر : فارس