امضای نگاه اعتدالی روحانی در نجف
امضای نگاه اعتدالی روحانی در نجف

حجت الاسلام محسن غرویان گفت: دیدار آیت الله سیستانی و آقای روحانی به معنای امضای یک مرجع تقلید بزرگ، پای کارنامه، روش کار و نگاه دولت است. این دیدار به معنای امضای نگاه اعتدالی دکتر روحانی است و می‌تواند از افراط و تفریط علیه رئیس جمهور ایران جلوگیری کند.

به گزارش ورس از خبرآنلاین ؛ حجت الاسلام محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه درباره پیام این دیدار برای مردم ایران، عراق و کشورهای منطقه گفت: آیت الله سیستانی ، شخصیت مذهبی پرنفوذی در کشور عراق است، به گونه ای که شیعیان و اهل سنت عراق و همچنین تمام گروه ها و فرقه های مختلف این کشور،  از نظر سیاسی احترام و اعتبار خاصی برای ایشان قائل هستند. ایشان مرجع تقلیدی است که صاحب مقام «اِفتاء» بوده و فتواهای ایشان از نظر مذهبی برای  مردم حجت شرعی است و از طرف دیگر ، دکتر روحانی، رئیس جمهور ایران است، بنابراین این دیدار در پیوند مذهبی، عقیدتی و فکری دو کشور بسیار موثر است.

این مدرس حوزه علمیه افزود: ایران و عراق در دوره‌ای با یکدیگر در جنگ به سر می بردند ولی بعد از سقوط صدام، روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق صمیمی شد و این دیدار می تواند در حسن روابط همجواری تاثیرگذار باشد.

به گفته حجت الاسلام غرویان متاسفانه عربستان مواضع ضد ایرانی شدیدی دارد و همراه دولت ترامپ و آمریکا است. این کشور نمی خواهد ایران روابط تجاری خوبی با عراق داشته باشد و تلاش می کند روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق را مختل کند. خوشبختانه سفر آقای روحانی به عراق دستاوردهای خوبی به همراه داشته و نتیجه آن، توافق برای پروژه های مختلف اقتصادی و عمرانی است.

تایید بینش دینی آقای روحانی توسط آیت الله سیستانی

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به این که دیدار آقای روحانی با آیت الله سیستانی می تواند تایید یک مرجع تقلید از اندیشه های راهبردی و افکار و نوع نگاه دینی و مذهبی رئیس جمهور باشد، اظهار کرد: آقای روحانی علاوه بر آن که اهل سیاست و مدیر کشور است، یک نگاه خاص دینی و مذهبی دارد که آیت الله سیستانی موید و پشتیبان طرز تفکر آقای روحانی است. این دیدار نشان می دهد آیت الله سیستانی تصمیم دارد نوع بینش دینی و سیاسی آقای روحانی را تایید کند.

پاسخ آیت الله سیستانی به افراطیون

حجت الاسلام غرویان در پاسخ به این پرسش که آیا دیدار رئیس جمهور با آیت الله سیستانی می تواند مهر تاییدی بر عملکرد دینی و اعتقادی آقای روحانی باشد، گفت: آیت الله سیستانی اهل اعتدال است و دیدگاه های آقای روحانی به فتواهای ایشان در مسائل سیاسی و اجتماعی نزدیک است. همچنین نگاه مدیریت دینی مذهبی و پیوند سیاست و دیانت در دیدگاه آقای روحانی، با نظرات فقهی آیت الله سیستانی بسیار هماهنگی دارد بنابراین این دیدار مؤید این مطلب خواهد بود. علاوه بر آن، پاسخی است به کسانی که در داخل کشور به دکتر روحانی حمله می کنند؛ آقای سیستانی می خواهد بگوید این هجمه ها خلاف شرع و خلاف نگاه دینی است.

وی در پایان درباره تاثیر این دیدار بر جهان شیعه بیان کرد: آیت الله سیستانی مقلدان زیادی در ایران و کشورهای عربی دارد بنابراین، این دیدار می تواند نگاه شیعیان را به دولت جمهوری اسلامی ایران و دکتر روحانی تغییر دهد. امضای یک مرجع تقلید بزرگ پای روش کار و نگاه دولت خواهد خورد، این دیدار به معنای امضای نگاه اعتدالی دکتر روحانی است و می تواند از افراط و تفریط جلوگیری کند؛ افراطیون داخل کشور باید دقت کنند که صحبت ها و حمایت های آیت الله سیستانی پاسخی به آنهاست که افراط و تفریط نباید در تفکر شیعی جایی داشته باشد.