رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با مطالعه دقیق و رعایت ضوابط محیطی زیستی سد لاسک هیچگونه آسیبی به تالاب بین المللی انزلی نمی رساند.

به گزارش ورس  ، عیسی کلانتری در حاشیه افتتاح دو پروژه محیط زیستی شهرستان آستارا در پاسخ به سوال خبرنگار موج در خصوص آسیب های احتمالی سد لاسک برای تالاب بین المللی انزلی گفت ؛ اگر قبل از اجرای هر پروژه عمرانی مطالعات زیست محیطی آن را انجام دهیم، هیچوقت دچار مشکلات زیستی نمی شویم.

وی افزود: با مطالعه دقیق و رعایت ضوابط زیست محیطی سد لاسک هیچگونه خطر و آسیبی برای تالاب بین المللی انزلی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه عدم مطالعات زیست محیطی باعث تخریب طبیعت می شود. افزود: باید در هنگام اجرای پروژه های عمرانی به موازات آن مسائل زیستی محیطی بصورت دقیق و موشکافانه مطالعه و بررسی و از آسیب های احتمالی طرح جلوگیری شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برداشت‌های غلط آب برای مصارف کشاورزی را باعث نابودی تالاب‌های کشور دانست و گفت: استفاده از آب شیرین تالاب برای مصارف کشاورزی یک اقدام نادرست است که باعث خشکی و کم شدن آب تالاب هایی همچون انزلی و میان کاله شده است.

وی سپس بر حفظ و نگهداری حق آبه تالاب ها تاکید کرد و افزود : تالاب های ساحلی را به جای دریا باید از بالادست حفاظت کنیم و حق آبه تالاب‌ها را از کشاورزان پس بگیریم.

وی در ادامه تصریح کرد؛ تالاب انزلی در طی سالهای گذشت به علت ورود مواد سمی و کودهای کشاورزی از مزارع و افزایش مواد آلی از لجن پر شده و نیاز به احیا دارد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه احیای تالاب انزلی از اولویت های اصلی برنامه های دولت تدبیر و امید است و احیای آن تا دو هفته آینده بصورت غیرمکانیکی آغاز می شود، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم ظرف مدت ۴ سال آینده ، ۱۴ هزار هکتار از این تالاب را احیا کنیم.

  • منبع خبر : موج