معرفی برگزیدگان سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر
معرفی برگزیدگان سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر

برگزیدگان سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد معرفی شدند.

به گزارش ورس از ایرنا، با حضور محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان و اهالی رسانه برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره معرفی شدند.
جوایز بخش مستند، فیلم کوتاه و نگاه نو با حضور محمد آفریده، حبیب احمدزاده، آیدا پناهنده، و مازیار میری به عنوان داوران این بخش معرفی شدند.

**فیلم کوتاه
سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به «بچه‌خور» به کارگردانی محمد کارت اهدا شد.
کارت در سخنانی پس از دریافت جایزه اش با تشکر از داوران، گفت: خیلی خوشحالم که این جایزه را می گیرم و از همه عوامل فیلم تشکر می کنم. امیدوارم که همیشه حضور جدی فیلم کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر استمرار داشته باشد.

**مستند
سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به فیلم «بهارستان؛ خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد اهدا شد.
بهداد پس از دریافت سیمرغ بلورین بخش مستند، گفت: از همه عوامل فیلم و هیات انتخاب و هیات داوری تشکر می کنم. سینمای مستند امروز ما جسور و خلاق است که سینمای داستانی را تحت تاثیر خودش قرار داده و در عرصه جهانی جایزه می گیرند ولی متاسفانه مورد کم توجهی قرار می گیرند. امیدوارم مشکلات سینمای ایران به زودی حل شود.

**نگاه نو
سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بخش نگاه نو به فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده اهدا شد.
برای دریافت این جایزه خیال محمد یک مهاجر افغانستانی به روی سن آمد و متنی خواند. در متن وی آمده بود: اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی زاده کار می کنم. من یک مهاجر افغانستانی هستم. از ایشان خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاجران افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. ایشان از من خواست به جای ایشان اینجا حاضر شوم و خودم از مشکلات مهاجران بگویم و بگویم زندگی درد دارد. در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی ،امتیازات حقوقی ا وجتماعی اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم .امروز باید فقط حرف های خوب بزنیم. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم. امروز که آفتاب امید در افغانستان دمیدن گرفته ما مردم افغانستان به پاس سال های میزبانی شما برایتان آرزوی عبور از مشکلات و بحران ها می کنیم. امید که رنگ آرامش دوباره به کشور بازگردد.
سپس خیال محمد نامه ای از همایون غنی زاده کارگردان برگزیده نگاه نو خواند با این متن: نامه ای از همایون غنی زاده که باید موفق شده باشد نگاهی نو به جشنواره تزریق کرده باشد. من که این نامه را می خوانم حاکی از آن است که این اتفاق رخ داده. بنابراین با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال اینجانب همایون غنی زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم امید که در دوره های دیگری کارگردان مقبول تری برای جشنواره باشیم.

**برگزیدگان بخش سودای سیمرغ

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی:
«۲۳ نفر» به تهیه کنندگی مجتبی فرآورده و کارگردانی مهدی جعفری

*جلوه‌های بصری:
جواد مطوری برای فیلم «مسخره‌باز»

*جلوه‌های ویژه میدانی:
ایمان کرمیان برای فیلم «ماجرای نیمروز: رد خون»

*چهره پردازی:
ایمان امیدواری برای فیلم «شبی که ماه کامل شد»

*بهترین طراحی لباس:
محمدرضا شجاعی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد»

*بهترین طراحی صحنه:
کیوان مقدم برای غلامرضا تختی

*بهترین صدابرداری:
ایرج شهزادی برای متری شیش و نیم

*بهترین صداگذاری:
مهرشاد ملکوتی برای فیلم «ماجرای نیمروز: رد خون»

*بهترین موسیقی متن:
پیمان یزدانیان برای متری شیش و نیم و بنفشه آفریقایی
امین هنرمند برای قصرشیرین
افشین عزیزی برای غلامرضا تختی
مسعود سخاوت دوست برای شبی که ماه کامل شد
کریستف رضاعی برای ناگهان درخت و سال دوم دانشکده من

*بهترین تدوین:
محمدرضا مویینی برای فیلم سمفونی نهم
بهرام دهقانی برای فیلم متری شیش و نیم
خشایار موحدیان برای قسم
محمد نجاریان برای ماجرای نیمروز: رد خون
میثم مولایی برای فیلم غلامرضا تختی

*بهترین فیلمبرداری:
حمید خضوعی ابیانه برای غلامرضا تختی
هومن بهمنش برای متری شیش و نیم
شهرام نجاریان برای خون خدا
علی قاضی برای مسخره باز
هادی بهروز برای ماجرای نیمروز: رد خون
مسعود سلامی آشفته‌گی

*بهترین نقش مکمل زن:
زهره عباسی ناگهان درخت
ژیلا شاهی قصر شیرین
فرشته صدرعرفایی شبی که ماه کامل شد
نیوشا علیپور قصر شیرین
پانته‌آ پناهی‌ها درخونگاه

*بهترین نقش مکمل مرد:
آرمین رحیمیان شبی که ماه کامل شد
نوید محمدزاده متری شیش و نیم
حسن پورشیرازی قسم
یونا تدین قصر شیرین
علی نصیریان مسخره باز
جواد عزتی ماجرای نیمروز: رد خون

بهترین بازیگر مرد:
حامد بهداد برای فیلم قصر شیرین
امین حیایی برای درخونگاه
هوتن شکیبا برای شبی که ماه کامل شد
پیمان معادی برای متری شیش و نیم
نوید محمدزاده برای فیلم سرخپوست

بهترین بازیگر زن:
مهناز افشار برای فیلم قسم
الناز شاکردوست برای شبی که ماه کامل شد
ژاله صامتی برای فیلم درخونگاه
بهنوش طباطبایی برای ماجرای نیمروز: رد خون
فاطمه معتمدآریا برای فیلم بنفشه آفریقایی

بهترین فیلمنامه:
محسن تنابنده برای قسم
محسن قرایی و محمد داودی قصر شیرین
نیما جاویدی سرخپوست
پرویز شهبازی طلا
نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی برای شبی که ماه کامل شد

بهترین کارگردانی:
بهرام توکلی برای غلامرضا تختی
نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست
نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد
سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم
سیدرضا میرکریمی برای فیلم قصر شیرین
محمدحسین مهدویان برای فیلم ماجرای نیمروز: ردخون

بهترین فیلم:
سرخپوست به تهیه کنندگی مجید مطلبی
شبی که ماه کامل شد به تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی
غلامرضا تختی به تهیه‌کنندگی سعید ملکان
متری شیش و نیم به تهیه کنندگی سیدجمال ساداتیان
ماجرای نیمروز: رد خون به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی
قصر شیرین به تهیه‌کنندگی سیدرضا میرکریمی