رئیس سازمان چای کشور ‌با بیان اینکه امسال در مقایسه با سال‌های نرمال تولید چای ۲۰ درصد کاهش یافته است گفت:‌ خسارات سرمازدگی و خشکسالی به زودی به چایکاران شمالی پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور ‌با بیان اینکه امسال در مقایسه با سال‌های نرمال تولید چای ۲۰ درصد کاهش یافته است گفت:‌ خسارات سرمازدگی و خشکسالی به زودی به چایکاران شمالی پرداخت می‌شود.

به گزارش ورس از تسنیم ؛ حبیب جهانساز اظهار داشت:‌ آسیب‌های مربوط به سرمازدگی اوایل امسال و خشکسالی که در سطح باغات چای استان گیلان اتفاق افتاد توسط کارشناسان ارزیابی شده است بنابراین پرداخت مبالغ مورد نظر به چایکاران شمالی به زودی آغاز می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور با تأکید بر اینکه پرداخت خسارت به چایکاران پس از تأمین منابع و اعتبارات لازم انجام می‌شود افزود: طبق برآوردهای انجام شده کارشناسان و ارزیابی عملکرد،‌ میزان تولید برگ سبز چای شمال امسال در مقایسه با سال‌های نرمال حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است.

جهانساز مقدار نرمال تولید و استحصال برگ سبز چای در هر هکتار را حدود ۷ تن اعلام کرد و ابراز داشت: ارزیابی‌ها و برآوردهای انجام شده سازمان چای کشور به صندوق بیمه محصولات کشاورزی ابلاغ شده است تا پرداخت خسارت به کشاورزان در اسرع وقت انجام شود.

وی از اجرای طرح بیمه فراگیر باغات چای در سال زراعی جدید خبر داد و عنوان کرد: سازمان چای در نظر دارد امسال طرح بیمه فراگیر را به صورت واقعی اجرایی کند به طوری‌که در صورت انجام این اقدام هم از هزینه بیمه کاسته می‌شود و هم نیازی به صدور برگه‌ بیمه‌های انفرادی برای چایکاران نیست.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه ۸۰ درصد باغات چای شمال در اراضی شیب‌دار واقع شده‌اند تصریح کرد: نوع رسیدگی و آبیاری این دست از اراضی که به منابع آبی دسترسی ندارند با اراضی واقع در حوزه جلگه متفاوت است بنابراین باید در این حوزه تسهیلات و مساعدت‌های لازم انجام شود.

جهانساز جلوگیری از فرسایش خاک در برابر سیلاب‌ها را از جمله فواید گیاه چای دانست و اظهار داشت: واقع شدن باغات چای در اراضی شیب‌دار جلوه‌های بصری زیبایی را ایجاد کرده است بنابراین انتظار داریم به عرصه‌های چایکاری گیلان و مزیت‌های گردشگری آن نیز توجه جدی‌تری شود.

وی با بیان اینکه متوسط بارندگی در استان گیلان امسال حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد از سال گذشته پایین‌تر بود خاطرنشان کرد: امسال به دلیل شرایط خاص اراضی چایکاری و وقوع حوادث‌ نظیر سرمازدگی و خشکسالی،‌ کشاورزان و چایکاران شمالی خسارت‌های فراوانی را متحمل شدند.

رئیس سازمان چای کشور آخرین روند پرداخت مطالبات چایکاران شمالی را نیز مورد ارزیابی قرار داد و بیان داشت: با احتساب مبلغ ۳۰۹ میلیون تومانی که چهارشنبه ۷ آذر به حساب چایکاران شمالی واریز شد تاکنون ۲۱۴ میلیارد و ۴۲۸ میلیون تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.