خبرنگار روزنامه گاردین پس از اینکه درگزارشی ازتامین بودجه شبکه تلویزیونی ضدایرانی«ایران اینترنشنال» از سوی مقام های سعودی پرده برداشت، این بار از رابطه داشتن قتل خاشقچی با حامیان سعودی ایران اینترنشنال خبر داد و در توییتی اعلام کرد: «جمال خاشقچی» به دلیل مصاحبه با وی و افشاگری در مورد تامین مالی این شبکه توسط ولیعهد سعودی و مشاور سابق دربار پادشاهی عربستان به قتل رسیده است.

خبرنگار روزنامه گاردین پس از اینکه درگزارشی ازتامین بودجه شبکه تلویزیونی ضدایرانی«ایران اینترنشنال» از سوی مقام های سعودی پرده برداشت، این بار از رابطه داشتن قتل خاشقچی با حامیان سعودی ایران اینترنشنال خبر داد و در توییتی اعلام کرد: «جمال خاشقچی» به دلیل مصاحبه با وی و افشاگری در مورد تامین مالی این شبکه توسط ولیعهد سعودی و مشاور سابق دربار پادشاهی عربستان به قتل رسیده است.

به گزارش ورس از ایرنا، سعید کمالی دهقان خبرنگار گاردین در توئیتی نوشت: می توانم تاکید کنم که جمال خاشقچی به این دلیل کشته شد که صبح ۲۶سپتامبر از استانبول بامن تماس گفت وفاش کردکه محمدبن سلمان و سعود القحطانی، شبکه ایران اینترنشال در لندن را تامین مالی می کنند.
این خبرنگار در توئیت دیگری افزود: از گاردین و ترکیه می خواهم که توئیت من را تایید کنند.
خبرنگار گاردین همچنین از خانواده و دوستانش خواسته است که در شرایط فعلی با وی تماس نگیرند.
پس از انتشار این خبر، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در توئیتی نوشت: کمالی دهقان خبرنگار گاردین در اقدامی شجاعانه تائیدکرد که جمال قاشقچی قبل از مرگ خود، اطلاعات مربوط به تأسیس شبکه‌ فارسی «ایران اینترنشنال» توسط مقامات عالی سعودی را نزد وی افشا کرده است.
وی افزود: مقامات ذیربط از مخاطرات احتمالی برای آقای کمالی آگاه هستند و سفارت نیز با آن‌ها در تماس است.
اما پس از بازتاب این افشاگری در رسانه ها، خبرنگار گاردین توییت خود را حذف و توضیحی نیز در این رابطه ارائه نکرد.
در همین حال روزنامه تایمزلندن اخیرا در گزارشی نوشته بودکه یک فردمخالف عربستان درلندن مورد تهاجم ماموران سعودی قرار گرفته و به او گفته اند که لندن در اختیار ماست و ملکه هم برده ماست.
این تهدیدات درحالی علیه مخالفان سعودی مطرح شده که شبکه تلویزیونی «بی بی سی» انگلیس نیز روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرده بود که مقام های عربستان از تابستان گذشته یک تیم ۵۰ نفره برای ازمیان برداشتن مخالفان خود تشکیل دادند.
در گزارش بی بی سی آمده است: پلیس لندن یک مخالف سعودی را پس از اینکه احتمال می رفت جان او در خطر باشد، تحت حفاظت امنیتی قرار داده است.
روزنامه گاردین چندی پیش به نقل از منابعی که نام نبرده بود، نوشت، القحطانی نماینده تام الاختیار اطلاعاتی بن سلمان، در تامین بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال دست داشته است.
این روزنامه تاکید کرد: عربستان که کوچکترین انتقادی از سیاست های خود را برنمی تابد حالا شبکه ای به راه انداخته تا از طریق فعالیت های جانبدارانه آن، رقیب منطقه ای خود ایران را تحت فشار قرار دهد.
در گزارش این نشریه انگلیسی آمده بود: بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال مستقر در لندن، از طریق شرکتی تامین می شود که رئیس آن یک تاجر عربستانی است. این تاجر با بن سلمان که به عقیده بسیاری در قتل خاشقچی دست داشته است، روابط نزدیکی دارد.
گاردین در ادامه به بررسی منبع بودجه هنگفت این شبکه پرداخت و نوشت: عربستان سعودی ۲۵۰ میلیون دلار برای به راه انداختن ایران اینترنشنال که هیچگونه درآمدی از طریق تبلیغات ندارد، هزینه کرده است.
به نوشته این رسانه انگلیسی، اوایل تابستان سال جاری، تلویزیون ایران اینترنشنال به دلیل پوشش خبری زنده گردهمایی منافقین در پاریس که با عربستان سعودی پیوندهایی دارد، مورد انتفاد قرار گرفت.
از طرف دیگر، اقدام این شبکه تلویزیونی در قرار دادن آنتن زنده در اختیار سخنگوی گروهی که از حمله تروریستی در اهواز تمجید کرده بود، نیز «آفکام» نهاد ناظر بر فعالیت رسانه ها در انگلیس را برآن داشت تا تحقیقاتی را در مورد این شبکه به عمل آورد.
این اقداماتی که به ظاهر برای اطلاع رسانی از سوی سعودی ها انجام می شود در حالی است که آنان به هیچ حتی یک مخالف خارج از کشور خود را برنتافته و به حذف فیزیکی آن اقدام می کنند .
جمال خاشقچی که قبلا از نزدیکان دربار سعودی ها به شمار می رفت بلافاصله پس از انتقاد از ولیعهد مورد عتاب آنان قرار گرفت و این روند تا حدی پیش رفت که به حذف وی منجر شد.
عربستان ابتدا دست داشتن در قتل جمال خاشقچی را رد کرد اما در نهایت در پی فشارهای جهانی مجبور به اعتراف به این جنایت شد. طبق اطلاعاتی که در این باره منتشر شده تیمی از عوامل سعودی به ترکیه رفته و تحت هدایت«سعود القحطانی» مشاور وقت دربار سعودی، خاشقچی را به قتل رساندند.
بعد از اعتراف سعودی ها به قتل خاشقچی، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در احکامی جداگانه القحطانی، احمد العسیری معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن، سرتیپ محمد مریح معاون اطلاعاتی، سرتیپ عبدالله بن خلیفه الشایع معاون امور انسانی و سرتیپ رشاد المحمادی مدیر اداره اطلاعات عمومی و حفاظت در دستگاه اطلاعات عمومی عربستان را برکنار کرد.
حال با توجه به اینکه تبعات قتل خاشقچی هر روز زوایای جدیدی پیدا کرده و به نوعی عاملی برای فشار به سعودی ها تبدیل شده برخی اظهار نظرها نه تنها توجه جهانی را از این مساله گمراه نمی کند بلکه موجب استحضاء افکار عمومی نیز شده است .
برای نمونه «ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی که فعالیت گسترده ای در شبکه های اجتماعی دارد، بامداد جمعه در توییتی عجیب مدعی شد که ممکن است خاشقچی زنده باشد.
وی در توییتی نوشت: مادامی که پیکر خاشقچی یافت نشده و DNA او را نیافتند و خانواده اش مراسمی برای او برگزار نکردند، به نظر می رسد که خاشقچی در قید حیات باشد.
هرچند این اظهار نظر وی با واکنش تمسخر آمیز کاربران توییتر مواجه شد و بسیاری از کاربران این اظهار نظر خلفان را ناشی از خستگی ذهنی او و توییت دیر وقتش عنوان کردند.
همزمان با فشار افکار عمومی جهان عیله خاندان سعودی، تلاش برای یافتن سرنخ قتل خاشقچی و یافتن جسد او ادامه دارد. موضوعی که هرچه می گذرد ابعاد جدیدی از جنایت های آل سعود و خطر این رژیم برای جهان آشکار می کند.