فعالیت ۱۵۲ مسجد در شهرستان شفت
فعالیت ۱۵۲ مسجد در شهرستان شفت

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شفت گفت : ۱۵۲ مسجد و ۳۲ بقعه در این شهرستان فعالیت می کنند.

به گزارش ورس ، حمید رحیمی صبح دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در اداره اوقاف و امور خیریه شفت با اشاره به اینکه احیا و حفظ موقوفات دو محور اساسی فعالیت اوقاف است افزود : در شهرستان شفت ۳۲ بقعه متبرکه وجود دارد که شاخص ترین آن امامزاده ابراهیم و امام زاده اسحاق است .

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شفت با بیان اینکه ۱۵۲ مسجد در این شهرستان فعالیت می کنند افزود : ۲۰ موقوفه با بالغ بر  ۵ هزار مستاجر در شهرستان شفت وجود دارد .

وی با اشاره به اینکه سنت حسنه وقف موضوعی بشری است و متعلق به دین ، آیین و کشور خاصی نیست افزود : وقف در اسلام تکامل یافته و مترقی گشته است .

رحیمی با بیان اینکه اوقاف نهادی مردمی است که زیر نظر مقام معظم رهبری در کشور فعالیت می کند اظهار نمود : ۱۵ تا ۲۵ آبان هر سال به عنوان دهه وقف نامگذاری شده است  .

وی با اشاره به اینکه احیای موقوفات و دریافت سند مالکیت برای مساجد شفت یکی از اولویت های اوقاف در این شهرستان است و در این راستا اقدامات لازم برای ۸۵ مسجد در حال پیگیری قرار دارد اذعان داشت : طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه در نخستین روزهای سال نو ، طرح ضیافت الهی در ماه رمضان ، محافل انس با قرآن کریم ، سوگواره یاس نبوی در ایام شهادت حضرت فاطمه(س) ، نشاط معنوی در فصل تابستان ، بصریت عاشورایی در دهه محرم و یاوران وقف از مهمترین برنامه هایی است که بر اساس دستورالعمل های ابلاغی در شهرستان شفت پیگیری می شود .

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ساماندهی و اعطای احکام اعضای هیات امنای مساجد شفت یکی از برنامه های اوقاف در این شهرستان است افزود : ستاد رسیدگی به امور مساجد به دبیری اوقاف و  متشکل از نماینده اوقاف ، نماینده ولی فقیه در سپاه ، رییس اداره تبلیغات ، امام جمعه و معتمدین محلی تحقیقات لازم برای عضویت افراد در هیات امنای مساجد را که توسط فرمانده پایگاه بسیج معرفی می شود ، انجام داده و پس از ۱۵ روز درباره آن اعلام نظر می کنند و بعد از این مرحله احکام توسط اداره اوقاف و امورخیریه شفت برای بقاع و مساجد درجه ۲ و ۳ و معاونت فرهنگی سازمان برای بقاع و مساجد درجه یک صادر می شود .

رحیمی در ادامه به برخی از شائبه های مالی در اوقاف که ممکن است در جامعه مطرح شود اشاره داشت و افزود : هر بقعه حساب جداگانه ای دارد که ۴۰ درصد درآمدهای آن به  امور عمرانی ، ۳۰ درصد به خدام و هزینه های برق ، آب و .. و۲۰ درصد به امور فرهنگی آن بقعه اختصاص می یابد و ۱۰ درصد نیز به عنوان حق نظارت سازمان در نظر گرفته می شود که آن هم در قالب تهیه پوستر ، کتابچه ، قرآن و … دوباره به بقعه بازمی گردد و بدین ترتیب ۱۰۰ درصد درآمدهای بقعه صرف همان بقعه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز و امور عمرانی توسط خیرین در مساجد و بقاع متبرکه باید با تایید اصول فنی آن از سوی دفتر فنی اوقاف و رعایت مقررات ملی ساختمان انجام شود افزود : خیرین می توانند قبل از هرگونه اقدام عمرانی برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره اوقاف مراجعه کنند .

رییس اوقاف شفت در پایان به برنامه های دهه وقف در این شهرستان اشاره و افزود : نصب بنرهای تبلیغاتی ، نشست با اصحاب رسانه ، دیدار با خانواده شهدا و غبارروبی گلزار شهیدان ، برپایی محفل انس با قرآن کریم  ، تبیین خدمات اوقاف در بین الصلاتین  نماز جمعه و نشست با اصناف را از مهمترین برنامه های این دهه در شفت می باشد  .