سفر غیرمنتظره نتانیاهو به عمان
سفر غیرمنتظره نتانیاهو به عمان

حساب کاربری ‘سلطان قابوس’ پادشاه عمان در توئیتر از ملاقات ‘بنیامین نتانیاهو’ نخست وزیر رژیم صهیونیستی با او در مسقط خبر داد.

گزارش  ایرنا به نقل از این حساب کاربری حاکیست : در این دیدار که در کاخ ‘البرکه ‘ برگزار شد دو طرف در خصوص آخرین تحولات مربوط به روند صلح خاورمیانه ، روابط مورد اهتمام دو جانبه و صلح و ثبات در منطقه بحث و تبادل نظر کردند.
این گزارش با بیان اینکه دیدار دیروز ( پنجشنبه ) برگزار شده است به جزییات بیشتری اشاره نکرد.
سفر نتانیاهو به مسقط بعد از سفر اوایل هفته ‘محمود عباس ‘ رییس حکومت خودگردان فلسطین به این کشور انجام می شود .
قابوس بن سعید، پادشاه عمان پس از مدت‌ها که از انظار عمومی غایب بود، روز دوشنبه در کاخ البرکه در شهر مسقط میزبان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بود.


عباس در دیدار با سلطان قابوس به بررسی آخرین تحولات مسئله فلسطین، به رسمیت شناختن شهر قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا، روابط دو جانبه فلسطین-عمان و راه‌های توسعه آن پرداخت.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز دوشنبه برای سفری سه روزه وارد شهر مسقط شد.
رژیم صهیونیستی و عمان مناسبات دیپلماتیک ندارند هر چند که دو دهه پیش، پس از توافق سیاسی اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین و برپایی حکومت خودگردانی، در چارچوب تلاش برای بهبود مناسبات اسرائیل با برخی کشورهای عربی، عمان به اسرائیل امکان داد تا دفتری در مسقط برقرار کند اما این دفتر بعد از مدتی کوتاه بسته شد.
دیدار روز پنجشنبه نتانیاهو و سلطان قابوس نخستین دیدارسران پس از ۲۲ سال محسوب می شود.
در سال ۱۹۹۶ شیمون پرز، نخست وزیر آن زمان رژیم صهیونسیتی برای گشایش نمایندگی بازرگانی این کشور به عمان و قطر سفر کرده بود.
نخستین سفر یک نخست وزیر رژیم صهیونسیتی به عمان هم به واپسین سال‌های زمامداری اسحاق رابین در سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد.
عمان بر خلاف دیگر کشورهای عربی منطقه مانند عربستان یا قطر، تا کنون نقش چندان فعالی در مسئله فلسطین نداشته است، هر چند سلطان قابوس که در ۴۸ سال اخیر رهبر عمان بوده، همواره بر حمایت از فلسطینیان تاکید کرده است.
یوسف بن علوی، وزیر خارجه سلطان‌نشین عمان، بیست و ششم بهمن ماه گذشته در دیداری بی‌سابقه از مسجدالاقصی و سایر امکان مقدسه اسلامی در شرق بیت المقدس بازدید کرد.
رسانه‌های عمان و فلسطین گفته بودند که یوسف بن علوی در این نخستین سفر به سرزمین‌های فلسطینی، با مقامات ارشد تشکیلات خودگردان و از جمله با محمود عباس، رییس این حکومت در رام الله دیدار و گفت‌وگو کرد. او از برخی از نقاط دیگر کرانه باختری، مانند اریحا نیز بازدید کرد.
بر اساس گزارش رسانه‌های فلسطینی، بن علوی از دستیابی به توافق سیاسی میان اسراییل و فلسطین حمایت کرد و با تاکید بر حمایت عمان از تشکیل کشور مستقل فلسطین، آن را نیاز راهبردی منطقه نامید.
وزیر خارجه عمان که کشورش مناسبات بسیار حسنه ای هم با آمریکا دارد، تصمیم ‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری این کشور را در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل درست ندانست اما در همین حال گفت این تصمیم «تنها مربوط به رییس جمهوری آمریکا است».
یوسف بن علوی در اشاره تلویحی به خشم فلسطینیان از تصمیم آمریکا گفت، «دنیا تحمل خشونت و ویرانی بیشتری را ندارد».
زمامداران عمانی طی چند دهه گذشته دیپلماسی صلح طلبانه و بی طرفانه ای را در پیش گرفته اند. گرچه عمان در منطقه ای قرار دارد که کشورهای اطراف آن در انواع مناقشه و کشمکش های سیاسی گرفتارند اما مسقط چندین دهه توانسته بی طرف خود را حفظ و در این مناقشات در مواقعی، نقش میانجی را ایفا کند.

 

وزارت خارجه در انتقاد به سفر نتانیاهو به عمان؛
قاسمی: رژیم صهیونیستی بدنبال اختلاف میان کشورهای مسلمان است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با انتقاد از سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان گفت: این رژیم در پی ایجاد اختلاف میان کشورهای مسلمان و سر پوش نهادن بر ۷۰ سال غصب و تجاوز و کشتار مردم مظلوم فلسطین است.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون سفر نخست وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی به عمان ضمن انتقاد از این سفر یادآورشد: از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار کاخ سفید به رژیم غاصب صهیونیستی فضای تحرک برای ایجاد مصائب و مشکلات جدید در منطقه دهند. بی شک این رژیم در پی ایجاد اختلاف میان کشورهای مسلمان و سر پوش نهادن بر ۷۰ سال غصب و تجاوز و کشتار مردم مظلوم فلسطین است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین اظهار داشت: به نظر می رسد از آغاز دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ لابی صهیونیستی در کاخ سفید و دولت آمریکا بیش از پیش در جهت منافع غیر مشروع رژیم صهیونیستی و فشار بر کشورهای اسلامی برای عادی سازی مناسبات دیپلماتیک با غاصبان قبله اول مسلمین فعال شده اند.
قاسمی خاطر نشان کرد: تاریخ و تجربه نشان می دهد عقب نشینی و تن دادن به خواسته های نامشروع آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی، آنها را برای فشار و پیشروی بیشتر در منطقه و نادیده گرفتن حقوق مسلم و بحق ملت فلسطین جسورتر می کند.