آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تلاش او برای تخریب چندجانبه‌گرایی در جهان و به ویژه نهاد سازمان ملل متحد هشدار داد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تلاش او برای تخریب چندجانبه‌گرایی در جهان و به ویژه نهاد سازمان ملل متحد هشدار داد.

به گزارش ورس از یورونیوز ؛ صدراعظم آلمان که در جریان یک نشست انتخاباتی در استان باواریای آلمان سخن می‌گفت، افزود:« سازمان ملل بر آوارهای به جا مانده از جنگ دوم جهانی بنا شده، هر چند نهادی ایده‌آل نیست ولی تنها در شرایطی می‌توان این نهاد را تخریب کرد که جایگزینی برای آن ارائه شود که بتواند سریع‌تر از تصور فعلی ما، صلحی پایدار را در جهان برقرار کند.»

خانم مرکل تاکید که اتخاذ صرف رویه تخریبی آن هم بدون ارائه نسخه بهبود، بسیار خطرناک است و در شرایط فعلی حمله صرف به کارکرد شورای امنیت سازمان ملل، تهدیدی برای صلح جهانی به شمار می‌رود.

صدراعظم آلمان در ادامه انتقاد از رویکرد بین‌المللی رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که ایشان هنوز به دنبال برنده شدن انفرادی است و قائل به بازی برد-برد نیست، در حالی که حل مشکلات جهان امروز تنها از طریق استفاده از ظرفیت سازمان ملل و چندجانبه‌گرایی ممکن است.

این اظهارات خانم مرکل در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهوری آمریکا بود. دونالد ترامپ روز سه‌شنبه، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن ستایش از میهن‌پرستی، ایدئولوژی جهانی شدن را محکوم کرده بود.

خانم مرکل در ادامه سخنان خود به توضیح مواضعش در مورد آینده اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که با حمایت از توسعه کشورهای حوزه غرب بالکان و بر اساس منطق وجود منافع استراتژیک مشترک باید به آنها نیز چشم انداز عضویت در اتحادیه اروپا را داد.

او این رویکرد را متضمن برقراری صلح پایدار و عاملی برای اصلاحات اساسی در این کشورها برای کاهش سطح فساد عنوان کرد.

صدراعظم آلمان همچنین راهکار اساسی حل مشکل ورود مهاجران غیرقانونی به اروپا را توجه ویژه به بهبود چشم‌انداز توسعه آفریقا اعلام کرد و تاکید کرد که عمیقا معتقد به کارآیی اجرای موفق این راهکار است.

او سپس وضعیت مناسب اقتصاد آلمان را افتخار‌آمیز قلمداد کرد ولی خطاب به منتقدان اتحادیه اروپا گفت که رشد مازاد تجاری آلمان متاثر از حضور ما در اتحادیه و فرصت‌های ناشی از آن بوده است.

خانم مرکل سپس از کمک‌های مالی آلمان به یونان، اسپانیا و پرتقال دفاع کرد و یادآور شد که بخش قابل توجهی از وضعیت فعلی اقتصاد‌ آلمان مرهون تجارت با اعضاء اتحادیه اروپا بوده است و از منتقدان خواست تا به دستاوردهای این اتحادیه احترام بگذارند.

به گزارش ایرنا، ترامپ هفته گذشته در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که وی و دولتش ایدئولوژی جهانی سازی را رد و از دکترین وطن پرستی استقبال می کند.

گفتنی است جلسه ای که دونالد ترامپ در شورای امنیت با کلیدواژه ضدیت با ایران برگزار کرد دوستان و دشمنان و رقبای واشنگتن آن را به محفلی برای ضدحمله ای گسترده علیه سیاست های رئیس جمهوری آمریکا تبدیل کردند.