اتحادیه اروپا هشدار داده است اگر شرکت‌های اروپایی به تبعیت از تحریم‌های آمریکا روابط تجاری خود با ایران را متوقف کنند، با تحریم‌های اتحادیه مواجه خواهند شد.

اتحادیه اروپا هشدار داده است اگر شرکت‌های اروپایی به تبعیت از تحریم‌های آمریکا روابط تجاری خود با ایران را متوقف کنند، با تحریم‌های اتحادیه مواجه خواهند شد.

به گزارش ورس از ایسنا، ناتالی توچی مشاور ویژه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی اظهار داشت: آن دسته از شرکت‌های اروپایی که در پیروی از تحریم‌های ثانویه آمریکا دست از تجارت با ایران بردارند، توسط اتحادیه اروپا تحریم خواهند شد.

آلمان: برای برجام می جنگیم

وزیر امور خارجه آلمان هم با تاکید بر ضرورت و اهمیت حفظ برجام، تصریح کرد: برای ماندگاری توافق هسته ای می جنگیم، زیرا آن را قراردادی بین المللی همسو با منافع خود و به سود امنیت منطقه می دانیم.

به گزارش ایرنا، هایکو ماس در گفتگو با روزنامه آلمانی «پاسائور نویِن پِرسه» افزود: وجود توافق هسته ای با ایران بهتر از نبود آن است.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از عواقب اقدامات ضدایرانی آمریکا و همچنین احتمال شدت گرفتن درگیری ها و هرج و مرج های منطقه ای، گفت: همچنان لغو برجام را اشتباه و خطا می پنداریم.

ماس تاکید کرد که ایران به نوعی در همسایگی اروپا قرار دارد و از این رو امنیت و ثبات این کشور برای اتحادیه اروپا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

وی تاکید کرد: منزوی کردن ایران فقط باعث دلگرمی نیروهای افراطی خواهد شد. تلاش برای ایجاد هرج و مرج در این کشور نتیجه مطلوب نخواهد داشت، درست مانند آنچه در برخی کشورهای منطقه تجربه شد و بروز ناآرامی و بی ثباتی را در پی داشت.

مقام آلمانی در ادامه افزود: کسانی که به دنبال تغییر حکومت ایران هستند، نباید فراموش کنند این مساله می تواند مشکلات بزرگتر و بیشتری را با خود به همراه آورد.

ظریف: آمریکایی ها هیچگاه صداقت نداشتند

دکترظریف وزیر امور خارجه هم گفت: آمریکایی ها هیچگاه صداقت نداشته اند و حرکت و اظهارات ترامپ تبلیغاتی بود .دلیل مهم آن این است که ترامپ نه نسبت به مردم ایران و نه به تعهدات بین المللی حساسیت ندارد.

وی دیروز در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: هدف ترامپ ضدیت با مردم ایران است ،چرا که اولین تحریمی را که برگرداند، مربوط به حوزه هواپیماها بود که قرار بود ۲۰۰ فروند هواپیما به ایران داده شود که لغو کردند .ترامپ نه نسبت به مردم ایران و نه نسبت به تعهدات بین المللی آمریکا هیچ حساسیتی ندارد و در واقع با مردم ایران ضدیت دارد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: آمریکایی ها به مردم ایران باید توضیحات زیادی بدهند. با این بی اعتمادی متراکمی که آمریکایی ها در طول سال ها و دهه های گذشته ایجاد کردند مردم ایران چه دلیلی دارند که نسبت به آنها احساس کنند که باید با آنها صحبت کنند؟ این نکته ای بود که دکتر روحانی درمصاحبه اخیرمطرح کردند.

ظریف خاطرنشان کرد: اگر بحث مذاکره باشد، دو سال مذاکره فشرده با آمریکایی ها داشتیم و برجام نتیجه این مذاکرات بود، اما دولت ترامپ از آن خارج شد؛ حتی به فرض محال که با آنها صحبت کردیم، چطور می‌شود به آمریکا اعتماد کرد که پس از این که به یک توافق جدید رسیدیم ،آنها به همان توافق خودشان هم متعهد بمانند.

وی تاکید کرد: روش،رفتار و برخورد آمریکا هیچ اعتمادی را نه فقط برای ایران بلکه برای هیچ کس در جامعه بین المللی باقی نگذاشته است. وزیر امور خارجه درباره تنگناهای صادراتی به ایران در زمان تحریم ها هم گفت: امروز یک تفاوت جدی با دوران گذشته داریم به این ترتیب که دنیا در برابر تحریم های آمریکا ایستاده است.

وی افزود: در گذشته هر زمان آمریکا یک تحریمی را تصویب می کرد چون مستظهر به چند قطعنامه شورای امنیت بود فورا سایر کشورها هم نه فقط آن تحریم ها را اجرا می‌کردند، بلکه خود آنها هم تحریم های جداگانه‌ای تصویب می کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: وقتی آمریکا در سال ۹۱ تحریم های نفتی را تحمیل کرد اتحادیه اروپا تحریم های نفتی گسترده ای را هم به به ایران تحمیل کرد،امااکنون اتحادیه اروپا اعلام می کند که نه فقط خودش تحریم های آمریکا را رعایت نخواهد کرد، بلکه در دنیا دنبال کسانی خواهد گشت تا آنها هم با اتحادیه اروپا همراهی کنند، درواقع اجماع بین المللی علیه حرکت آمریکا شکل گرفته است.

وی افزود: نباید منکر این واقعیت شد که آمریکا هم با قلدری هم با یک فشار اقتصادی بزرگی وارد میدان شده است، واقعیت این است که آنها بیش از فشار اقتصادی با یک جنگ روانی وارد شده اند و متاسفانه این جنگ روانی را علاوه بر شریکان ما و در داخل کشور ما هم انجام می دهد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: همان قدر که ادعای ترامپ برای مذاکره خیلی جایی برای توجه ندارد، به همان اندازه ادعاهایی که می کنند و می گویند«ما فشارهایی را به ایران وارد

می کنیم یا کاری انجام می دهیم که دنیا در تاریخ خود ندیده باشد»، این حرکت های زیگزاگی نشاندهنده غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است و فضای روانی ما نباید از این حرکات متاثر شود.

ظریف خاطرنشان کرد: دنیا امروز تمایل ندارد که تحریم های آمریکا را اعمال کند و کشورهای مهم و مختلف دنیا در حال تلاش هستند برابر این تحریم ها بایستند و حتما بخش اقتصادی ما هم در این حوزه فعال خواهد بود.

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات مقامات نظامی در حوزه سیاست خارجی هم گفت: دنیا به جایی رسیده است که هرکس در هر جایی صحبت می کند، برای یک گروه کوچکی صحبت نمی کند و شنوندگان ما جهانی شده اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امیدوارم همه دوستان ما وقتی صحبت می کنند متوجه این واقعیت باشند که در یک گروه کوچک صحبت نمی کنند، بلکه باید دقت لازم را هم انجام دهند که برای دنیا صحبت می کنند و مهم تر از آن، دوستان ما در رسانه هم به این واقعیت توجه داشته باشند که دقت کردن در انعکاس صحبت ها، بسیار مهم است. ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره پایبندی اتحادیه اروپا به برجام اظهارداشت: اقداماتی که اروپایی ها تاکنون انجام داده اند نشان داده است که آنها هم در حرف و هم تا حدی در عمل متعهد هستند.

وزیر امورخارجه افزود:اتحادیه اروپا «قانون انسداد» راعملیاتی کردو کشورهای مختلف هم درحال صحبت کردن هستند،اینها نشاندهنده تلاش اروپایی ها ست، اما این که تا چه حد آماده باشند هزینه بکنند، مهم است.

وی اضافه کرد: آنها فقط نباید اراده سیاسی نشان دهند، بالاخره برجام یک توافقی است که اروپایی ها ادعا می کنند برای آنها از نظر حیثیتی بسیار مهم است، اگر این طور است باید برای این موضوع هزینه کنند و اکنون باید بپرسیم که آیا اکنون اروپا حاضر است هزینه کند؟

وی خاطرنشان کرد: به نظر ما تاکنون اروپایی‌ها ‌‌ضمن این که ممکن است بعضی ها توقع بیشتر داشتند‌ در خط درست عمل کردند. حال باید ببینیم این تحریم ها که در طول سه ماه آینده جدی ترهم خواهد شد، چقدر اروپایی ها محکم می ایستند. ظریف یادآورشد: آنچه که به ما و آنچه که به دنیا گفتند و آنچه که از صحبت های دو روز گذشته خانم موگرینی و سایر اعضای اتحادیه اروپا شنیدیم این است که آنها هم متعهد هستند، هم تصمیم دارند در این زمینه جدی دنبال کنند.

وزیر خارجه همچنین به توییت رئیس‌جمهوری آمریکا که مدعی شده بود با احیای تحریم‌ها به دنبال «صلح جهانی» است، پاسخ داد. ظریف نوشت: «رجزخوانی و توییت با حروف بزرگ تغییری در این حقیقت ایجاد نخواهد کرد که دنیا از یکجانبه‌گرایی آمریکا به تنگ آمده و خسته شده است. متوقف کردن تجارت آمریکا و تباه کردن ۱۰۰هزار شغل در آمریکا برای ما مساله‌ای نیست، اما دنیا دنباله‌رو دیکته‌های توییتری عجولانه نخواهد شد. این را از اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ده‌ها شریک تجاری ما بپرسید.» ترامپ هفته گذشته در توئیتی که تمام کلمات آن با حروف بزرگ انگلیسی نوشته شده بود ایران را تهدید کرده بود با «عواقبی» مواجه خواهد شد که دنیا نظیر آن را سراغ ندارد.

ظریف در توییتی‌ به توییت دیگر ‌ترامپ‌ درباره ایران‌ هم پاسخ داد.

ترامپ‌ به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران هشدار داد و نوشت آنها در صورت معامله با ایران، از معامله با آمریکا منع خواهند شد. ترامپ مدعی شده بود هدف او از این اقدامات، برقراری «صلح جهانی» است. ظریف در واکنش به این توییت نوشت: «یادآوری: روابط بین‌الملل، مسابقه انتخاب ملکه زیبایی با کلیشه‌های نخ‌نما درباره اشتیاق به صلح جهانی نیست. ضمن آنکه اولین بار نیست که یک جنگ‌طلب ادعا می‌کند برای “صلح جهانی” جنگ به پا می‌کند.»

سازمان ملل: از برجام حمایت می‌کنیم

درهمین حال، «فرحان حق»، سخنگوی «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت دبیر کل همواره حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران ابراز می‌کند.

به نوشته خبرگزاری رسمی کوبا، «پرسنا لاتینا»، سخنگوی گوترش در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک تصریح کرد: دبیر کل سازمان ملل بر اهمیت برجام به عنوان یکی از دستاوردهای دیپلماتیک کلیدی در سال‌های اخیر تأکید کرده است. بنابراین معتقدم اجرای این توافق نیازمند تداوم حمایت طرف‌های آن و همچنین سازمان ملل است.

همچنین وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه گفت که از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران محافظت می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلیستر برت پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را عملی کرد، در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی تاکید کرد از شرکت‌های اروپایی در برابر این تحریم‌ها محافظت خواهد شد.

وی افزود: اگر شرکتی نگران اقدام قانونی و اجرای آن علیه خود توسط هر نهادی در پاسخ به تحریم‌های آمریکا (علیه ایران) است، این شرکت می‌تواند در برابر تحریم‌های واشنگتن محافظت شود.

برت در ادامه گفت که شرکت‌ها باید درباره اینکه به تجارت با ایران ادامه دهند یا نه، یک تصمیم تجاری بگیرند که به خودشان بستگی دارد.