حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی درگفت وگوی زنده تلویزیونی بامردم گفت: به نظر من مخاطب ترامپ از طرح برخی حرفها این است که در این جنگ روانی، مردم ایران را دچار تردید کرده و از آن برای انتخابات کنگره در ماه های آینده استفاده کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی درگفت وگوی زنده تلویزیونی بامردم گفت: به نظر من مخاطب ترامپ از طرح برخی حرفها این است که در این جنگ روانی، مردم ایران را دچار تردید کرده و از آن برای انتخابات کنگره در ماه های آینده استفاده کند.

به گزارش ورس از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی دوشنبه شب با تبریک روز خبرنگار افزود:حرفهای ترامپ یا برای بهره برداری داخلی در انتخابات امریکا است یا برای جنگ روانی با مردم ایران.
وی با بیان اینکه بعد از خروج از برجام اگر چه اول گفتند شروطی داریم و الان مذاکره بدون پیش شرط را مطرح می کنند؛ ادامه داد: مقامات آمریکایی متناقض می گویند. باید از این نکته شروع کنم که مردم ما در طول سال های گذشته تجربه خوبی دارند هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران.
روحانی افزود: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل و مذاکره و گفت وگو بوده است.بر این مبنا پیش رفتند و حتی با آمریکایی ها و بقیه مذاکره کردند و در طول ۲ سال مداوم و مذاکرات به نتیجه ای رسید که کم و بیش آمریکایی ها اجرا می کردند و مابقی بیشتر متعهد بودند و ایران هم متعهد بود.
وی افزود: کسی که ادعا می کند و می گوید تمایل به مذاکره دارم. مذاکره مبانی دارد و اولین مبنای آن صداقت است که دو طرف باید باور داشته باشند به صداقت؛ به نتیجه رسیدن مذاکره که مذاکرات به نتیجه موردنظر انها برسد کسی که امروز ادعای مذاکره دارد کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین المللی از(معاهده) پاریس و تجاری خارج شده و مخاطب این حرفها دولت ایران نیست که بخواهد جواب دهد آنها به ما خطاب نمی کنند در این مذاکره چون آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و از پشت میز مذاکره خارج شدند.
رییس جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: کسی که ادعای مذاکره دارد ابتدا نشان دهد واقعا با مذاکره می خواهد مساله حل شود. همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی دارد کسی در برابر فردی که رقیبش است یا دشمنش اگر از چاقو استفاده می کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می برد پاسخ این است که باید اول چاقو را درآورد و بیاید سر میز مذاکره و منطق مذاکره والا ما حتی در دولت جدید هم با دولت امریکا مذاکره کردیم دولتی که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با وزیرخارجه امریکا مذاکره کردیم.

**کسی که از مذاکره خارج شده و پشت کرده به مذاکره ترامپ ودولت ترامپ است
وی ادامه داد: کسی که از مذاکره خارج شده وپشت کرده به مذاکره ترامپ ودولت ترامپ است وکاری که انجام می دهد کاری است علیه ملت و منافع ملی ایران بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است.
رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به اینکه صداقت را چطور می توانند نشان دهند؟ گفت: حداقل اینکه با تحریم معنی ندارد؛ اگر کسی صادقانه می گوید من می خواهم مذاکره کنم و نتیجه ای برسم ان وقت تحریم علیه کودکان ایران است علیه بیماران و بزرگسالان و مردم ایران است و این متناقض است.
وی افزود: کسی که مردم و ملت ایران را تحت فشار می گذارد و هر روز دیگران را می فرستد و تشویق می کند که با ایران تعامل نداشته باشند در واقع فشار ترامپ تنها علیه ملت ایران نیست علیه تمام شرکت هایی است که با ملت ایران در حال فعالیت هستند.
وی ادامه داد: بنابر این ، این دو با هم سازگار نیست من پیش شرطی ندارم، اگر دولت آمریکا آماده است راجع به پرداخت غرامت هایی که به ملت ایران پرداخت کند از سال ۳۲ تاکنون به خاطر مداخلات در زندگی مردم در کشور ایران آماده ایم برای مذاکره که چگونه می خواهد این غرامت ها را پرداخت کند.

**آمریکا بدهکار ملت ایران است
رئیس دولت دوازدهم گفت:آمریکا بدهکار ملت ایران است و به خاطر مداخلات متعدد در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی است و هم بدهکاری اش را پرداخت کند ما همواره در تاریخ اهل مذاکره بودیم و هستیم.
روحانی در پاسخ به اینکه شبی که ترامپ از برجام خارج شد شما در صحبت با مردم به اروپائی ها مهلتی دادید.با گذشت این چند ماه آیا تعهدات قابل قبولی از سوی اروپائیان می بینید و فکر می کنید منافع برجام می ارزد که در برجام باقی بمانیم، گفت: آمریکائی ها اول دنبال این بودند که بقیه کشورهای۱+۵ را با خود همراه کنند به همین دلیل ترامپ در ۲۲ دی ماه سال گذشته از شرکایش خواست که مذاکره مجدد را شروع کنند .
وی ادامه داد:موفق نشد و کسی پاسخ مثبت نداد و ناچار شد بگوید تنهایی از برجام خارج می شود که در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد. هدفش این بود که بعد از خروج امریکا از برجام ایران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا بتوانند پرونده را به شورای امنیت ببرند .
رییس جمهوری اضافه کرد:ما یک دستاوردی داریم در برجام و آن قطعنامه ۲۲۳۱ است که این قطعنامه اولا قطعنامه های قبلی را ملغی می کند و همه کشورهای جهان را دعوت می کند که از برجام پشتیبانی کنندو در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سند و پیمان بین المللی مستحکم است.
روحانی افزود: ترامپ می خواست همه این دستاوردها را از ما بگیرد. آمریکا می خواست به تنهایی بیاید روبروی ایران برای تحریم و می خواست همه دنیا را وادار کند به تحریم. الان هم همه دنیا را وادار می کند به تحریم ایران. ولی در این کار ناموفق بود یعنی هم اروپایی ها مخالفت کردند و روز دوشنبه امریکا می خواهد اولین قدم را بردارد. اروپائی ها در برابر امریکا ایستادگی کردند و قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند وگفتند هر شرکتی که با ایران کار می کند و اگر می خواهد حرف امریکا را قبول کند و ایران را تحریم کند اروپا آن را تحریم می کند.

**اروپا امروز روبروی امریکا ایستاده است
رئیس جمهوری اسلامی ایران ادامه داد:اروپاامروز روبروی آمریکا ایستاده، اروپایی که همیشه متحد امریکا بوده است. ما امروز در جهان تنها نیستیم به جز چند کشور معدود، طرفدار ایران هستند ایران کشوری که در هر تعهدی که قابل اعتماد است می شناسند.
رییس جمهوری گفت:مهلتی که به اروپا دادیم در دسترس است ودیگران یعنی ۱+۴ می توانند فشار امریکا را جبران کنند و برجام حفظ شود.
وی اظهار داشت:به نظر من از نظر سیاسی اروپائی ها سنگ تمام گذاشتند یعنی موضع گیری کردندحرف زدندومقررات وضع کردند و به صراحت کار امریکا را غیرقابل قبول دانستند نه تنها آنها مابقی جهان هم به این صورت است .ولی در مقام عمل باید برنامه ریزی کنند که چگونه می خواهند جبران کنند.
روحانی افزود:ما در این زمینه دراروپا از نزدیک مذاکره کردیم و با چین و روسیه مذاکره کردیم. همه این ها قولشان براین مبنا است که به تحریم اعتنا نخواهیم کرد. مشکل شرکت هایی است که تحت فشار امریکا تحت تاثیر قرار گیرند و بنابراین به نظر من منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و جلسه ای در اواخر ماه اوت بنااست برگزار شود بین ایران و پنج کشور دیگر. مخصوصا با اتحادیه اروپا و در حاشیه اجلاس سازمان ملل در سطح وزرا قرار است صحبت شود.
وی اضافه کرد:در واقع اساس تحریم برمی گردد به سه ماه آینده که آمریکا می خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود،و قولی که اروپا و چین و روسیه دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند برای فروش نفت و هم روابط بانکی ما با دنیا حفظ شود.

**در روابط خارجی منافع ملی مهم است
رئیس جمهوری درپاسخ به اینکه آیا در ادامه برجام چین و روسیه به تعهدات خود عمل می کنند یا خیر؟ اضافه کرد: در روابط خارجی، منافع ملی ما مهم است، البته رابطه ای که با روسیه و چین داریم با اروپا قابل مقایسه نیست، رابطه بیشتر و بهتری داریم، چین است که در زمینه هسته ای راکتور اراک را دنبال می کند، چین است که بزرگترین شریک تجاری ما با ما معامله می کند.در مذاکرات با مقامات چینی در حاشیه سازمان اجلاس شانگهای آنها متعهد بودند که به روابط خود با ایران ادامه دهند؛ ممکن است اشکالی از نظر اجرای تعهدات تفاوتهایی کند ولی هم چین وهم روسیه به صراحت می گویند که به تعهدات خود عمل می کنیم و دیدم در قرارداد توتال وقتی توتال گفت خارج می شوم شرکت چینی گفت ادامه می دهم .بنابراین ما روابط خوب با همه دنیا می خواهیم ولی در شرایط فعلی کشورهای اسیایی برای ما اهمیت دارند .
روحانی افزود:روابطی که با چین و آ سه آن داریم ووارد پیمان مودت شدیم روابط ما رو به گسترش است ومانعی برای گسترش با اروپا نداریم و در حال ادامه روابط هستیم .

**سیاست های ارزی دولت 
روحانی در پاسخ به اینکه سیاست های ارزی جز دغدغه های مردم است و نرخ ارز در ۴٫۵ سال دولت های شما از آهنگ قابل قبول برخوردار بود اما در اسفند و شروع امسال با التهابات مواجه شد، گفت: یک سری مشکلات و بیماری های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل هم نیست، برخی مربوط به قبل از انقلاب و برخی مربوط به بعد از انقلاب است و مشکلاتی که دربانکها وموسسات اعتباری ما هست .
رییس جمهوری افزود:موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که در شرایطی این نقدینگی حرکت می کند تخریب هایی را به وجود می آورد؛ چرا نقدینگی حرکت می کند به خاطر اینکه اعتماد مردم به آینده متزلزل می شود.چرا ارز بالا پایین می شود بجز مساله نقدینگی داخلی، دسترسی ما به ارز مورد بحث بوده و ممکن است ارز به اندازه کافی داشته باشیم ولی دسترسی ما به دنیا یامساله ورود اسکناس به ایران وطلا در شرایطی تغییرکند؛اینها دست به دست هم می دهد وتوقع ها و انتظاراتی که برای آینده دست به دست هم می دهند برای شرایط جدید.
روحانی گفت:در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم، روند ما اینگونه بود که ابتدا که دولت را شروع کردیم ارز کاهش پیدا می کرد و ما چاره جویی می کردیم که چطور جلوی کاهش ارز را بگیریم ؛ دکتر سیف می گفت که دلار سه هزار تومان است اما می شد ۲۷۰۰ تومان. دلیلش این بود که به آینده امیدوار و خوشبین بودند می دانستند روابط ما با دنیا در حال بهتر شدن است وسرمایه ها وارد کشور می شود، شرایط اقتصادی برای فعالیت اقتصادی بهتر می شود .که قیمت ارز را متعادل کرده بود ودر مذاکرات برخی منابع ارزی ما آزاد می شد .
رئیس جمهوری اضافه داشت: مشکل ارزی از کی شروع شد ودو عامل باعث این مسایل شد؛هر دو اینها در دی ماه پارسال آغاز شد؛ دیماه پارسال در پنج دی یک اعتراض هایی از یک شهر ایران شروع شد و به شهرهای دیگر سرایت کرد؛ بعضی معترض و بعضی دنبال اغتشاش بودند؛ هرچه بود این اغتشاش ها مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده ای دارند سوء استفاده می کنند .

** التهابات ارز قابل کنترل بود
رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود:متاسفانه خارجی ها مخصوصا آمریکایی ها فکر کردند با فشار می توانند مشکلات اقتصادی ما را بیشتر کنند. ۲۲ دی ماه ترامپ اعلام کرد اگر دیگران نیایند به تنهایی از برجام خارج می شوم.
وی گفت:حوادث داخلی و هم خارجی دست به دست هم داده و نگرانی برای جامعه بوجود آورد.از طرف دیگر روابط بانکی ما با دنیا مشکلاتی پیدا کرد. از زمانی که ترامپ روی کار آمد با شعارهایی که داد وفشارهایی که آورد در کنار هم در فروردین التهاب بزرگ وجهش ایجاد شد. تصمیماتی اتخاذ شد تا التهاب کنترل شود.
رییس جمهوری افزود: این التهاب قابل کنترل بود اگر همه با هم همکاری می کردند .یعنی خریدار ارز و فروشنده وصراف، بانک وارد کننده و صادرکننده. اگر همه با هم درکنار هم بودیم طرح می توانست موفقیت های خوبی داشته باشد .به مردم گفتیم هر چه می خواهید وارد کنید ارز به شما می دهیم با قیمت مناسب. الته قیمت ۴۲۰۰ تومانی که گفتیم بطور طبیعی بر مبنای تفاضل تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

** سوء استفاده ها را باید با سازوکار مدیریتی کنترل کرد
رئیس جمهوری اظهار داشت: پیش از این یک عده ارز گرفته و سوء استفاده کردند؛ جنس را وارد نکردند یا بخشی را در بازار آزاد فروختند؛ بنابر این، طرح به گونه ای شد که در کنارش رانت و فساد به وجود آمد؛ این مساله با اردیبهشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد.
رئیس دولت دوازدهم گفت: در خرداد ماه به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارایی ندارد.هم شرایط جدیدی پیدا کردیم و هم سوء استفاده هایی که انجام می شود.
وی افزود:این سوء استفاده ها را اگر نتوانیم از نظر ساز و کار و مدیریتی کنترل کنیم، با دادگاه و پلیس نمی توان کنترل کرد؛ بخشی را می توان برخورد کرد اما نمی شود همه اینها را کنترل کرد. بنابر این به فکر بسته پیشنهادی جدید افتادیم.
وی ادامه داد:این را از خرداد و در دولت و خارج از دولت بحث کردیم؛ یک مقدار هم خرداد می خواستم بعد از ماه رمضان این بسته را مطرح کنم اما شرایط فوتبال وحضور درجام جهانی شرایط را برای مصاحبه نامناسب کرده بود؛ مردم در آن زمان سرشان به بازی های جام جهانی گرم بود.
وی افزود: بسته جدید ارزی کاملا با بسته گذشته تفاوت های اساسی دارد؛ در بسته گذشته در واقع بانک مرکزی بار سنگینی را بر دوش می گرفت و می گفت من متعهدم و همه ارزها را با قیمت قابل قبول تامین می کنم؛ از آن طرف شرایطی بود که ایجاد رانت می شد و مشکل درست کرده بود؛ در شرایط جدید تعهد بانک مرکزی خیلی کمتر است؛ یعنی امروز بانک مرکزی ما برای کالاهای ضروری و اساسی از جمله مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی متعهد است با قیمت متعادل و یا حتی قیمت ثابت – یعنی دولت یارانه را پرداخت می کند – وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توافق های خود را انجام دادند و این فهرست جدید را تا شب به بانک مرکزی اعلام می کنند حتما تا الان به بانک مرکزی اعلام شده است.
وی ادامه داد:مردم باید اعتماد داشته باشند نوسانات ارز تاثیری روی آن فهرست ندارد؛ یعنی با یک اطمینان و اعتماد به آینده می توانند نگاه کنند.در جلسه هیات دولت به وزیران گفتم که این ارز ۴۲۰۰تومانی برای کالای اساسی است و ادامه خواهد داشت؛ یعنی حداقل مردم باید بدانند تا پایان فروردین سال آینده برای کالای اساسی این نرخ دست نمی خورد.
روحانی گفت: این کالاهای اساسی بازتر از آنچه که در ذهن مردم وجود داشت است، مثلا حبوبات و شوینده ها را اضافه کردیم و این فهرست را اعلام خواهیم کرد.
رئیس جمهوری اظهارداشت:ارزی که داده می شود باید به طور شفاف به مردم گفته شود که چقدر ارز داده ایم به چه کسانی داده ایم و بناست چه کالایی بیاورند. قرار ما با وزیران این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی را ، تا رسیدن به دست مصرف کنندگان همه نظارت کنند.
رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چقدر امکان کنترل این ارز وجود دارد؟ گفت: در گذشته چند هزار قلم کالا مطرح بود و کنترل آن بسیار سخت بود؛ ما می خواستیم کنترل کنیم و خیلی پرونده در سایه آن کنترل ها تشکیل شده است اما الان اقلام محدود شده است؛یعنی وزارت جهاد کشاورزی می گوید من مشکلی برای کنترل ندارم؛ یعنی کنترل نهاده های دامی و کشاورزی که جزو همین ارز است، خیلی آسان تر خواهد بود.
وی افزود:اگر اقلام اساسی مردم را داخل نوسانات ارزی قرار دهیم نگرانی ایجاد می کند و اقشار دهک های پایین در فشار شدید قرار می گیرند؛ اما این بخش بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال باید پرداخت کنیم؛ این را دولت متعهد است و بانک مرکزی این پول را تا پایان فروردین سال آینده با این قیمت ثابت تامین می کند.
وی ادامه داد:بقیه ارز در یک بازار می آید و بازار این قیمت را تعیین می کند؛ البته در اواخر بسته قبلی این طرح تحت بازار دوم آمد اما مشکلش این بود که ارز همه صادرات وارد این بخش نمی شد؛ الان برنامه ریزی این است که تمام صادرات غیرنفتی به این بازار بیاید؛ در سال ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که ارز آنها وارد این بازار می شود و حتی تصمیم گرفتیم فرآورده های نفتی هم به این بازار بیاید؛ بنابر این یک بازار بزرگی است و رقم بزرگ ارز تشکیل می شود.
روحانی با طرح این سوال که چه کسانی از این ارز برداشت می کنند؟ گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ببیند چه چیزی برای کشور لازم است که وارد شود؛ ما یک لیست اقلام ممنوعه اعلام کردیم که این ممنوعیت همچنان وجود دارد؛ اقلامی که آزاد است بر مبنای ثبت سفارش و چارچوبی که وزارت صمت مشخص کرده است، به بانک مرکزی اعلام می شود و بانک مرکزی ارز را در اختیار آنها قرار می دهد.
رئیس جمهوری ادامه داد:بنابر این، یک بخش ارز ۴۲۰۰ تومانی است که ما متعهد به تامین آن هستیم و یک بخش دیگر ارز به بازار آزاد می آید و این بازار قیمت را مشخص می کند.
رئیس دولت دوازدهم گفت:اجرای این طرح از فردا آغاز می شود؛ بخش هایی از آن ممکن است تا دو سه روز آینده طول بکشد؛ بازار خودش را اصطلاحا پیدا می کند و ارز در بازار آزاد نرخی پیدا می کند که از نظر ما نرخ متعادلی خواهد بود؛ منتها دولت در این نرخ گذاری وارد نمی شود.بخاطر اینکه همه ارز صادراتی به این می آید، در واقع با عرضه و تقاضا کنترل می کنیم.
وی افزود: این ارز حواله است؛ البته چون صرافی ها از فردا فعالیتشان آزاد می شود و ورود اسکناس و طلا آزاد می شود و حتی بدون گمرک و مالیات بر ارزش افزوده، مقداری تسهیل می شود.
وی ادامه داد: صرافی ها از فردا می توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند؛ بانک مرکزی باید موارد را مشخص کند؛ ۳۵ نیازمندی وجود دارد که از قبل تعیین شده است.
رئیس جمهوری اضافه داشت: قبلا اگر مردم دلار خود را به بانک می بردند، این رفتار قاچاق بود که از فردا دیگر ممنوع نیست؛ قبلا چون بانک این پول را دریافت می کرد، به سپرده گذار می گفت من به ریال حساب می کنم و به شما می دهم؛ الان در بسته جدید، بانک مرکزی متعهد است که هر کس اسکناس در بانک به عنوان سپرده می گذارد همان ارز را با سود پرداخت کند؛ این باعث اعتماد مردم می شود و دولت متعهد است؛ همه اینها در کنار هم باعث می شود بازار را متعادل کند چون ارز به میزان نیاز جامعه داریم.
رئیس دولت دوازدهم گفت: در تمام این طرح ها دولت و مردم باید در کنار هم قرار گیرند؛ مردم باید این جور در نظر بگیرند که امروز ارز به یک معنا آبروی ملی ما هم هست و این آبروی ملی را باید همه با هم با همکاری یکدیگر حراست و حفاظت کنیم؛ اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم تلاش کند این ارز را جمع کنند و به گوشه ای ببرند، هیچ وقت ما موفق نمی شویم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی، با تاکید بر اینکه دولت و مردم باید در کنار هم قرار گیرند، افزود: اگر مردم به دولت اعتماد کنند که با همه تلاش به دنبال حل مشکلات است، هیچ کس نمی تواند ما را شکست دهد و هیچ وقت تحریم به اهدافی که آنان در نظر دارند دست نمی یابد.

**اگر متحد باشیم این تحریم هرچه زودتر شکسته می شود
وی گفت: تحریم فشار به ما می آورد اما فوایدی هم دارد ولی ما حتما به سلامت عبور می کنیم و من معتقدم اگر متحد باشیم این تحریم هرچه زودتر شکسته می شود؛ اگر ما متحدانه با هم کار کنیم خیلی زود آمریکا را پشیمان می کنیم؛ اگر بتوانیم با دنیا خوب کار کنیم و تلاش کنیم، آمریکایی ها می فهمند تحریمشان بی اثر است و نمی تواند تاثیرگذار باشد؛ در این شرایط آمریکایی ها زودتر برمی گردند.
رئیس جمهوری اضافه کرد: ترامپ یک قدم برگشته است؛ او باید چند قدم برگردد؛ باید حداقل به قبل از دوران خودش برگردد تا شرایط مناسب برای منافع ایران، آمریکا و جهان بهتر تضمین شود.
رئیس دولت دوازدهم گفت: هرچه متحدتر کار کنیم، آمریکا را زودتر پشیمان می کنیم؛ ما می توانیم تحریم را از بین ببریم؛ این دست خود ماست؛ اگر سوال کنید این تحریم چند ماه طول می کشد من می گویم زمانش دست ماست؛ یعنی اگر همه قوای ما کنار هم قرار گیرند، ما این تحریم را خیلی سریعتر خاتمه می دهیم؛ اگر از هم فاصله بگیریم و بی تحملی نشان دهیم حتما این تحریم طولانی تر می شود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «برخی فعالان اقتصادی معتقدند بهتر بود دولت همین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار کالاهای اساسی را هم در بازار ثانویه پرداخت می کرد، نظر شما چیست؟» افزود: ممکن است عده ای نگرانی داشته باشند؛ اما توجه داشته باشیم که ما قبلا همین ارز را برای کالای اساسی با نرخ ۳۸۰۰ تومان می دادیم و کنترل می کردیم و با همان قیمت به دست مردم می رساندیم.
رئیس جمهوری ادامه داد: مردم به جز اینکه باید تا آخر سال نسبت به تامین کالاهای اساسی مطمن باشند، حتی راجع به آب و برق و حمل و نقل تلاشمان این است که هیچ التهابی در این زمینه ها رخ ندهد؛ به نظر من قابل کنترل است؛ دستگاه های نظارتی دولتی و غیردولتی همه دست به دست هم بدهند که این کالاها به قیمت مناسب به دست مردم برسد.