رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت با اشاره به وظایف اداره تحت امرش، به اقدامات صورت گرفته پرداخت و سپس عنوان نمود اولیاء فرزندان خود را به محافل دینی هدایت نمایند؛

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت با اشاره به وظایف اداره تحت امرش، به اقدامات صورت گرفته پرداخت و سپس عنوان نمود اولیاء فرزندان خود را به محافل دینی هدایت نمایند؛

به گزارش ورس از دیار سید ؛ یکی از ادارات فرهنگی ، سازمان تبلیغات اسلامی می باشد. این سازمان در حوزه معارف دینی خدماتی داشته است و همچنین این سازمان در شفت فاقد اداره بوده و امورات این شهرستان در شهرستان فومن انجام می شود ،برای آشنائی با این سازمان  و اقدامات آن با رئیس این اداره در فومن وشفت به گفتگو نشستیم وپرسیدیم؛

لطفا خودتان خودتان را معرفی نمائید؟

اینجانب نادر یوسفی مطلق چماچائی ، متولد ۱۳۴۱ ، دارای مدرک سطح ۲ از حوزه علمیه قم هستم. ۲۱ سال سابقه خدمت در سازمان تبلیغات اسلامی را ، دارم. ۶سال رضوانشهر و ۲ سال آستانه اشرفیه ، مدیر تبلیغات اسلامی بودم و از آبان ماه سال گذشته  مسئولیت تبلیغات اسلامی شهرستانهای فومن و شفت بر عهده اینجانب می باشد و همچنین در حال حاضر به عنوان امام جمعه موقت فومن و شفت نیز توفیق خدمت دارم.

از واحدها و تشکیلات تبلیغات اسلامی و وظایف آنها بفرمائید؟

سازمان تبلیغات اسلامی ، نهادی انقلابی است که در اول تیر سال ۱۳۶۰ با فرمان مبارک امام خمینی (ره) با هدف تبلیغ ، اطلاع رسانی و تبیین معارف اسلامی تاسیس شد و در حال حاضر نیز رئیس سازمان از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین می شود و زیر نظر معظم له فعالیت می نماید. باید عرض نمایم که سازمان تبلیغات اسلامی  دارای هشت موسسه وابسته است، که موسسه اطلاع رسانی تبیان (پر مراجعه کننده ترین سایت کشور)، حوزه هنری ، موسسه فرهنگی تسنیم ، انتشارات امیر کبیر، روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز ، دانشگاه سوره ، پژوهشکده باقرالعلوم  و سازمان دارالقرآن کریم ، از جمله این موسسات می باشد.

ناگفته نماند که اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت عمدهً در دو بخش فرهنگی و قرآنی فعالیت می نماید. در بخش فعالیتهای فرهنگی ؛ نظارت بر تشکلهای دینی که شامل هیئات مذهبی ، کانونهای فرهنگی ، تبلیغی ، انجمن های اسلامی ، مداحان اهل بیت از رسالتهای  اداره تبلیغات اسلامی می باشد. همچنین در همین بخش فرهنگی صدور مجوز فعالیت تشکل های فوق الذکر و نظارت و حمایت به عهده سارمان می باشد البته به علت تعدد هیئات مذهبی ، سازمان اقدام به تشکیل شورای هیئات مذهبی درهر شهرستانی نموده است. این تدبیر در خصوص مداحان هم توسط سازمان تبلیغات اسلامی  صورت گرفته و هر شهرستان دارای کانون مداحان می باشد.

ما در همین راستا ، ساخت خانه های عالم رودپیش ، آلیان و گوراب پس درفومن و خانه های عالم احمدسرگوراب ، شالما ، نصیرمحله ، لپوندان ، توسه ،چوبر و چوابتراشان را در شفت داشته ایم.همچنین استقرار روحانی به صورت دائم در احمدسرگوراب، شالما، چوبر، فشالم، ملاسرا ، میرمحله ، توسه ، گربه کوچه ، رودبار چیره ،گشت، کلرم ، خسرو آباد ، گلف پشت ، رودپیش و ماکلوان را داشته ایم. از دیگر فعالیتهای فرهنگی احیای سنتهای حسنه نظیر اعتکاف ، اجرای گفتمانهای دینی در مدارس ، مساجد و دانشگاهها و برگزاری کلاسهای طرح اوقات فراغت در تابستان می باشد.

عرض شد بخش دیگر فعالیتهای اداره تبلیغات اسلامی ، فعالیتهای قرآنی می باشد، دراین بخش تاسیس موسسات قرآن و خانه های قرآنی درخشکنودهان بالا ، رودبارچیره ، گوراب پس ، بوئین، سیدسرا ، زیده بالا ، کیش رودبار ، شالما ، تکرم ، ذوالپیران  و پیرده را داشته ایم. همچنین برگزاری کلاسهای مختلف قرآنی (روخوانی ، تجوید ، مفاهیم ، و حفظ)و نیز برگزاری دوره های تخصصی تربیت معلم (پیش دبستانی ، روخوانی ، تجوید ، حفظ و مفاهیم قرآن کریم) با استفاده از ظرفیت موسسات و خانه های قرآنی ، شناسایی حافظان ۵جزء به بالا، جهت معرفی به شرکت در آزمونهای حفظ برای دریافت مدرک قرآنی ، آموزش کارکنان دولت و اعطاء مدرک به آنان و اهداء قرآن به مناطق محروم ازجمله فعالیتهای اداره تبلیغات اسلامی فومن وشفت می باشد.

بفرمائید چه  برنامه ها و طرح هائی در دستورکار دارید؟

تکمیل خانه های عالم شنبه بازار، زیده پایین و گوراب پس ، پیشنهاد ساخت خانه عالم در روستاهای ملاسرا ، تکرم ، جیرده ، کمسار بزرگ ، خرطوم بالا و ازبر ، تلاش برای تاسیس ۴ موسسه قرآنی و ۸ خانه قرآن در فومن و شفت و همچنین برگزاری دو دوره تخصصی تربیت معلم قرآن در دو شهرستان از طرح هائی است که در برنامه داریم ،انشاالله که توفیق اجرای آنها را داشته باشیم.

اکنون اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت با چه مشکلاتی مواجه می باشد؟

نداشتن ساختمان مستقل در فومن با وجود گذشت ۱۳سال از تاسیس اداره در فومن ، وهمچنین نبود اداره مستقل در شفت با عنایت به این موضوع که ۳۷سال از عمر سازمان در کشور می گذرد، این در حالی است که شهرستانهای املش ، سیاهکل و رضوانشهر که همزمان با شفت ، به شهرستان تبدیل شده اند، دارای اداره مستقل می باشند.

دیگر مشکل اداره تبلیغات اسلامی ، محدودیت شدید اعتبارات حمایتی ،با وجود اینکه شعار سازمان تبلیغات اسلامی سه جمله هدایت ، نظارت و حمایت است.متاسفانه ما در بخش حمایت نتوانسته ایم انتظارات بحق امناء مساجد وتشکلهای دینی و قرآنی را برآورده نماییم.

چه انتظاری از مردم و مسئولین دارید؟

انتظار ما از مردم این است که همانگونه که برای خوراک ، پوشاک ، مسکن و آموزشهای فنی و حرفه ای و علمی فرزندان خود از قبیل دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی و… ونیز فعالیتهای ورزشی فرزندان خود هزینه می کنند، لازم است برای تقویت دین و باورهای دینی فرزندان خود نیز هزینه نمایند.

انتظار دوم اینکه در شرایط کنونی که دشمنان نظام اسلامی ، کمر همت به ترویج لااُبالی گری نسل نوجوان و جوان جامعه بسته اند ، لازم است اولیاء گرامی ، دست فرزندان خود را گرفته ، و آنان را به محافل دینی ، مساجد ، هیئات مذهبی و موسسات قرآنی آورده وبا دوستان مومن ، رفیق سازند. اگر جوان امروز در جمع مومنان ، رفیق پیدا کند ، دیگر گرفتار دام اعتیاد و انحراف نخواهد شد.

حرف و سخن ناگفته دیگر

اولاً تشکر از لطف شما که اخبار سازمان را در اختیار عموم قرار می دهید. ثانیاً آماده شنیدن انتقادات سازنده و پیشنهادات موثر شما و همه شهروندان عزیز فومنی و شفتی هستیم، اعتقاد داریم که نظارت عمومی ، موجب پیشرفت امور می شود.همچنین همه ما مدیون امام (ره)، رهبری ،شهدا وایثارگران جامعه هستیم. به تعبیر ارزشمند امام جواد ( علیه السلام ) که فرمودند : مومن ۳ چیز نیاز دارد ؛ ۱ـ توفیق از خدا  ۲ـ واعظی از درون خود  ۳ـ قبول نصیحت دیگران (به تعبیر دیگر، روحیه انتقاد پذیری) لذا ما هم ضمن تقاضای توفیق الهی از خداوند منان ، امید داریم مشمول پیشنهادات ارزشمند شما ، مردم و مسئولین محترم باشیم. البته شماره همراه اینجانب ۰۹۱۱۳۳۷۳۶۹۷ ،  شماره اداره۰۱۳۳۴۷۳۱۸۱۹

وشماره نمابر اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت ۳۴۷۳۱۸۱۸می باشد که از این طریق در اختیار عموم گذاشته می شود.

ببخشید وقت شما را گرفتیم.

ممنونیم به خاطرفرصتی که در اختیار قرار گرفت.