مسوول مرکز نوغانداری شفت با اشاره به اینکه در سال جاری میزان تولید پیله تر در این شهرستان به ۹۰ تن افزایش یافته است افزود : مساحت توتستان های این منطقه به ۴۷۰ هکتار می رسد که بخش عمده آن را درختان اصلاح شده تشکیل می دهند .

به گزارش پایگاه خبری ورس ، کیومرث ناظمی  صبح امروز ( شنبه) در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در سال جاری میزان تولید پیله تر در شهرستان شفت به ۹۰ تن افزایش یافته است افزود : مساحت توتستان های این منطقه به ۴۷۰ هکتار می رسد که بخش عمده آن را درختان اصلاح شده تشکیل می دهند .

مسوول مرکز نوغانداری شفت با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ جعبه تخم نوغان در بین هزار و ۷۰۰ نفر از بهره برداران این شهرستان توزیع شد افزود : از هر جعبه تخم نوغان به طور میانگین ۳۵ کیلوگرم پیله تر برداشت شد و با احتساب قیمت متوسط ۳۶ هزار تومانی در مجموع حدود ۳٫۵ میلیارد تومان نصیب نوغانداران پرتلاش این منطقه شد .

وی با اشاره به اینکه نوغانداری سابقه ای طولانی در شفت دارد و در بسیاری از روستاهای این شهرستان رواج دارد افزود : پرورش کرم ابریشم در روستاهای ویسرود ، لپوندان ، طالقان ، لاسک ، چماچا و درودخان از رونق بیشتری برخوردار است .

ناظمی در ادامه با بیان اینکه با تدابیر انجام شده در سال جاری خرید پیله از نوغانداران شفتی در دو مرکز خصوصی در احمدسرگوراب و چوبر به صورت توافقی انجام و در هزینه های حمل و نقل و زمان صرفه جویی شد افزود : در گذشته نوغانداران مجبور بودند پیل های خود را برای فروش به شهرستان های دیگر منتقل نمایند .

گفتنی است در سال گذشته میزان تولید پیله تر ابریشم در شهرستان شفت ۷۵ تن بود که در سال جاری با افزایش ۱۵ تنی به ۹۰ تن رسیده است و در روزهای آتی این روند ادامه خواهد داشت .

تصاویری از پیله واچینی در روستای محرمان دهستان چوبر