کد خبر: 27090

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ - ساعت: ۱۳:۲۸

مسوول مرکز نوغانداری شهرستان شفت مطرح نمود ؛

رونق نوغانداری در شهرستان شفت / تولید پیله تر به ۹۰ تُن رسید

مسوول مرکز نوغانداری شفت با اشاره به اینکه در سال جاری میزان تولید پیله تر در این شهرستان به ۹۰ تن افزایش یافته است افزود : مساحت توتستان های این منطقه به ۴۷۰ هکتار می رسد که بخش عمده آن را درختان اصلاح شده تشکیل می دهند .

به گزارش پایگاه خبری ورس ، کیومرث ناظمی  صبح امروز ( شنبه) در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در سال جاری میزان تولید پیله تر در شهرستان شفت به ۹۰ تن افزایش یافته است افزود : مساحت توتستان های این منطقه به ۴۷۰ هکتار می رسد که بخش عمده آن را درختان اصلاح شده تشکیل می دهند .

مسوول مرکز نوغانداری شفت با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ جعبه تخم نوغان در بین هزار و ۷۰۰ نفر از بهره برداران این شهرستان توزیع شد افزود : از هر جعبه تخم نوغان به طور میانگین ۳۵ کیلوگرم پیله تر برداشت شد و با احتساب قیمت متوسط ۳۶ هزار تومانی در مجموع حدود ۳٫۵ میلیارد تومان نصیب نوغانداران پرتلاش این منطقه شد .

وی با اشاره به اینکه نوغانداری سابقه ای طولانی در شفت دارد و در بسیاری از روستاهای این شهرستان رواج دارد افزود : پرورش کرم ابریشم در روستاهای ویسرود ، لپوندان ، طالقان ، لاسک ، چماچا و درودخان از رونق بیشتری برخوردار است .

ناظمی در ادامه با بیان اینکه با تدابیر انجام شده در سال جاری خرید پیله از نوغانداران شفتی در دو مرکز خصوصی در احمدسرگوراب و چوبر به صورت توافقی انجام و در هزینه های حمل و نقل و زمان صرفه جویی شد افزود : در گذشته نوغانداران مجبور بودند پیل های خود را برای فروش به شهرستان های دیگر منتقل نمایند .

گفتنی است در سال گذشته میزان تولید پیله تر ابریشم در شهرستان شفت ۷۵ تن بود که در سال جاری با افزایش ۱۵ تنی به ۹۰ تن رسیده است و در روزهای آتی این روند ادامه خواهد داشت .

تصاویری از پیله واچینی در روستای محرمان دهستان چوبر

دیدگاه بسته شده است.