جام جهانی
جام جهانی

بدون تردید این روزها فناوری اطلاعات کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباط بین هواداران فوتبال از کشورهای مختلف در جام جهانی ۲۰۱۸ کرده است.

بدون تردید این روزها فناوری اطلاعات کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباط بین هواداران فوتبال از کشورهای مختلف در جام جهانی ۲۰۱۸ کرده است.

به گزارش ورس از ایرنا ، فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند با استفاده از قابلیت های مختلف خود از جمله مکان نما، نقشه های ماهواره ای، ترجمه های متنی و گویا، اعلام لحظه ای نرخ ارز و میزان برابری آن، تاکسی های اینترنتی و … به افراد خارجی در کشورهای دیگر کمک می کند.
این روزها که تب جام جهانی فوتبال در روسیه داغ است و هزاران نفر از سراسر دنیا با فرهنگ ها، زبان ها، آداب و رسوم متفاوت به این کشور سفر کرده اند، فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند کمک شایان توجهی به تسهیل ارتباطات بین هواداران کرده است.
بسیاری از هوادارانی که به روسیه سفر کرده اند، از جمله هواداران ایرانی فوتبال، آشنایی چندانی با زبان روسی ندارند؛ هرچند بسیاری از آنها به زبان انگلیسی، عربی یا فرانسوی و اسپانیایی به عنوان زبان های رایج و گسترده دنیا آشنا هستند، اما آشنایی با زبان روسی کمتر است.
با این حال نباید انتظار داشت افرادی که حتی به زبان روسی آشنایی داشتند، بتوانند مسیر خود را در شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مانند مسکو یا سن پترزبورگ به درستی تشخیص داده و به راحتی از هتل خود به ورزشگاه ها یا مناطق دیدنی کشور روسیه سفر کنند.
بیشتر افراد اما از فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند خود در این زمینه کمک می گیرند. این هواداران محل هتل خود را با استفاده از نقشه های ماهواره ای و «گوگل مپ» «Google map» برای خود حفظ و از سوی دیگر از ابزار ترجمه این غول اینترنتی برای ترجمه استفاده می کردند.
همزمان بسیاری از شهروندان روس نیز که می خواستند با ارائه چهره ای مثبت از روسیه میزبان خوبی برای جام جهانی باشند، گویا از قبل آماده این کار شده بودند. این افراد ابزارک های گویای ترجمه را بر روی تلفن های هوشمند خود نصب کرده و با تغییر زبان آن به زبان کشوری که طرفدار از آن بودند، تلاش می کردند تا بیشترین کمک را به وی انجام دهند.
اما این همه ماجرا نبود. ابزارک متروی روسیه که نقشه متروی بزرگ، پیچیده و تو در توی این کشور در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ را نمایش می داد، می توانست ایستگاهی را که فرد در آن حاضر بود نشان داده و مسیر رسیدن به مقصدش را نیز به وی اعلام کند.
هم زمان گرفتن تاکسی های اینترنتی با استفاده از چندین ابزارک موبایلی نیز باعث شده است تا هواداران جام جهانی از پرداخت هزینه های بیشتری که معمولا از مسافران خارجی توسط رانندگان تاکسی اخذ می شود، معاف شوند و خدمات بهتری را دریافت کنند. از سوی دیگر مسافران به راحتی می توانند با استفاده از اینترنت، بلیت های هواپیما، قطار و اتوبوس را برای مسافرت های بین شهری در روسیه خریداری کرده و دیدارهای مختلف را در شهرهایی که تیم مورد علاقه آنها بازی داشت، ببینند.
پخش اینترنتی بازی ها نیز به تمامی هواداران کمک می کرد، در حالی که در یک شهر یا ورزشگاه دیگر هستند، بازی های همزمان را در دیگر شهرها ببینند و چیزی را از دست ندهند. مهم ترین این موارد نیز مشاهده تصاویر آهسته گل ها و صحنه های حساس بود.
ابزارک فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نیز به راحتی تمامی اخبار، اطلاعات و عکس های مرتبط با جام جهانی را در اختیار هواداران قرار می داد و بسیاری از موارد دیگر که شاید جای مطرح کردن آن در اینجا نباشد.
تمامی موارد اشاره شده در بالا به خوبی نشان می دهد که فناوری اطلاعات و تلفن های هوشمند تا چه اندازه به تسهیل ارتباطات بین هواداران و روس ها و همچنین به اطلاع آنها از آخرین موقعیت های مکانی و اخبار جام جهانی کمک کرده اند.
جام جهانی ۲۰۱۸ از ۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ماه به میزبانی روسیه برگزار می شود.