سخنگوی دولت: اگر منافع ملی تامین نشود ایران در برجام نمی ماند
سخنگوی دولت: اگر منافع ملی تامین نشود ایران در برجام نمی ماند

سخنگوی دولت گفت: موضع دولت ایران درباره برجام بارها اعلام شده است و اگر منافع ملی تامین نشود، یک لحظه در این توافق نمی مانیم. این موضع فرد و گروهی نیست بلکه تمام نظام است.

به گزارش ورس از  ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره خروج ایران از برجام و موضع دولت در این زمینه اظهارداشت: نظام در این زمینه بسیار قاطع است و دولت بر اساس منافع ملی و مصالح عمومی عمل می کند، اگر منافع ما تامین نشود برجام را ادامه نمی دهیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات کارگران در کشور تصریح کرد: یکی از آفات واگذاری ها به بخش خصوصی که در گذشته به خوبی انجام نشد، مشکلاتی است که امروز گریبان کارگران را گرفته است ولی دولت به دنبال حل آن است.
معاون رییس جمهوری درمورد سخنان اخیر ترامپ مبنی بر کمک ایران به گروه های مقاومت گفت: آدم دم دمی مزاج حرف زده که جواب وی را در آینده خواهیم داد.
نوبخت همچنین درمورد سفر فردا رییس جمهوری به استان هرمزگان اظهارداشت: در دولت یازدهم رییس جمهوری به تمامی استان ها سفر کرد و مصوبات سفرها نیز به سازمان برنامه و بودجه برای اجرایی شدن آن ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: به همین دلیل در سال ۹۲، ۳۲۶ میلیارد تومان به استان هرمزگان اختصاص دادیم اما در جلساتی که چند روزگذشته برگزار شد رقم و تعداد طرح هایی که رییس جمهوری در سفر به هرمزگان اعلام می کند نیز مشخص کرده ایم.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره پرداخت بدهی دولت به بیمه سلامت نیز گفت: در سال ۹۵، ۵ هزار میلیارد تومان برای این بخش پرداخت کردیم، امسال نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافت که تاکنون ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده ایم.
نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی درباره یافتن راهکاری برای مقابله با ورزشکاران رژیم صهیونیستی با توجه به اخطارهای مجامع ورزشی جهانی یادآور شد: در یک رویارویی نابرابر در ۴۰ سال گذشته در برابر استکبار جهانی ایستادیم و تا امروز هم موفق بودیم اما شاید نیاز باشد یک بازبینی درباره سیاست های ما در هر موردی صورت گیرد اما امروز سیاست جدیدی در این زمینه نداریم و لی اگر اتفاق افتد من آن را اعلام خواهم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت از سیاست برگزار نکردن آزمون در دوره ابتدایی توسط آموزش و پرورش دفاع می کند یا خیر، گفت: ما از مواضع منطقی وزارت آموزش و پرورش به نحو شایسته و در چهارچوب قانون حمایت می کنیم.
وی به پرداخت مطالبات حق التدریسی ها اشاره کرد و یادآور شد: مطالبات حق التدریسی ها تا پایان سال تسویه خواهد شد.
سخنگوی دولت همچنین درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تصریح کرد: در سال جاری سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص دادیم و در سال آینده نیز برای انجام همسان سازی همین میزان بودجه را اختصاص خواهیم داد و امیدواریم در پنج سال آینده این کار انجام شود.
نوبخت درباره اعتراضات اعضای هیات علمی دانشگاه برای دریافت بیشتر مالیات از حقوق آنها شده است، گفت: ما حاضر نیستیم که از جیب پردرآمدها مانند اعضای هیات علمی برداریم و به کم درآمدها بدهیم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سخنان معاون اول رییس جمهوری مبنی برخلاء گفت وگوی دولت با نخبگان اظهار داشت ما همواره تلاش می کنیم که ارتباط خود را با جامعه نخبگی داشته باشیم و حتی رییس جمهوری در جلسات سفرهای استانی جلسه ای با نخبگان بر گزار می کند و به نفع دولت است که از حرف های نخبگان استفاده شود ولی برای اجرای آن باید بسترها آماده باشد که درصدد انجام آن هستیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری در زمینه اعلام اموال نامشروع مسئولین به دستگاه قضایی تاکید کرد: دولت با این موضوع بسیار موافق است و از آن استقبال می کند، البته امروز نیز دادستانی می تواند در زمینه اموال نامشروع ورود پیدا کرده و پیگیری کند. البته ما نظرات کارشناسی خود را اعلام می کنیم.
معاون رییس جمهوری تصریح کرد در روزهای اول دولت، مسئولان همه اموال خود و فرزندانشان را به رییس قوه قضاییه ارائه کردند و در پایان دوره نیز باید این کار را انجام دهند ولی برای انجام آن نیاز به قانون و سر و صدا وجود ندارد.
نوبخت درباره نامه احمدی نژاد به رهبر معظم انقلاب نیز گفت: این حرف ها وجاهت قانونی ندارد و چون وجاهت ندارد، زیاد مهم نیست که وقتی از این جلسه به آن اختصاص یابد.
وی درباره طرح سوال از رییس جمهوری از سوی تعدادی از نمایندگان اظهارداشت: طرح سوال از رییس جمهوری حق نمایندگان است و می توانند سوال کنند، سوالی هم که مطرح است در کمیسیون مربوطه با حضور نمایندگانی از دولت، رییس بانک مرکزی، معاون اقتصادی رییس جمهوری و وزیر اقتصاد مطرح شده و آن ها به آن پاسخ می دهند.
نوبخت درباره تفاوت نگاه انگلیس و آمریکا در زمینه برجام گفت: همیشه انگلیس و آمریکا با هم همراه بودند که این یکی از نقاط موفق برجام بوده چون توانستیم بین یاران نزدیک و جانی اختلاف بیاندازیم و توانستیم بین نیروهایی که همیشه یکسان عمل می کنند در زمینه برجام فاصله ایجاد کنیم.