سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت:تاکنون بیش از ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارت هوشمند ملی برای افراد واجد شرایط صادر شده است.

به گزارش ورس از ایرنا سیف الله ابوترابی فزود: هر ماه دو و نیم میلیون کارت هوشمند ملی صادر می شود و بخش عمده کارت های صادر شده در دو سال گذشته بوده است و در حال حاضر این کارت تا یک ماه بعد از تکمیل مراحل ثبت نام صادر می شود.
وی خاطر نشان کرد:افراد می توانند برای دریافت کارت هوشمند ملی به ادارات پست و ثبت احوال و دفاتر پیشخوان در سراسر کشور مراجعه کنند.
وی گفت: مراجعه کنندگان برای دریافت کارت هوشمند ملی حداکثر ۳۱ هزار تومان باید پرداخت کنند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال تصریح کرد: از این رقم ۱۱ هزار تومان بابت هزینه صدور کارت و تحویل آن است و ۲۰ هزار تومان هم به خزانه دولت واریز می شود.
وی تاکید کرد: دریافت هزینه بیشتر خلاف است و مردم می توانند موارد خلاف را به ادارات ثبت احوال اعلام کنند.
ابوترابی ادامه داد: افراد برای دریافت کارت ملی می توانند، ثبت نام کنند؛ ضمن اینکه برای تمام افراد بالاتر از ۱۵سال کارت هوشمند ملی صادر می شود.
وی اظهار کرد: این افراد برای دریافت کارت هوشمند ملی می توانند از طریق سامانه www.ncr.ir به طور رایگان پیش ثبت نام کنند و یا با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا دفاتر پستی مرحله پیش ثبت نام را انجام دهند که این دفاتر هزینه ای را برای پیش ثبت نام از آنها دریافت می کنند.
وی ادامه داد: در مرحله ثبت نام از فرد اثر انگشت و عکس زنده (لایو) گرفته می شود، شناسنامه متقاضی اسکن خواهد شد و نام فرد، جزء افراد متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی ثبت می شود.

**زمان اعتبار کارت های ملی (نمونه قدیم)
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: تمام کارت های ملی (نمونه قدیم)که تا پایان سال ۸۹ صادر شده است تا پایان امسال اعتبار دارد ،بنابراین افرادی که این نوع کارت ها را دارند، باید برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند.
ابوترابی افزود: اعتبار کارت های ملی نمونه قدیم که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ است تا پایان سال ۱۳۹۶ به اتمام می رسد و از آغاز سال ۹۷ این کارت ها فاقد اعتبار خواهد بود.
ابوترابی ادامه داد: افراد برای دریافت کارت ملی می توانند، ثبت نام کنند؛ ضمن اینکه برای تمام افراد بالاتر از ۱۵سال کارت هوشمند ملی صادر می شود.

** کارت هوشمند ملی حداکثر تا یک ماه صادر می شود
سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد: برای رفع مشکلاتی در زمینه صدور کارت هوشمند ملی تمهیدات خاصی اندیشیده شده تا برای افراد متقاضی از ۱۵روز تا حداکثر یک ماه این کارت صادر شود.
وی با اشاره به اینکه کارت اولی ها شامل افراد بالای ۱۵ سال تمام هستند، گفت: هر سال یک میلیون و۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کارت اولی داریم.
صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک که موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت و مردم خواهد شد از سال ۱۳۹۱آغاز شد و براساس هدف گذاری، قرار بود این کارت تا پایان سال ۱۳۹۷برای تمام واجدین شرایط صادر شود.
همچنین کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید خودشان مراجعه کنند زیرا اثر انگشت از آنها به منظور احراز هویت اخذ می‌شود ضمن اینکه در این کارت‌ها امضای الکترونیکی نیز در نظر گرفته شده که بایستی توسط خود افراد ثبت شود.
حدود ۶۴ میلیون نفر بالای ۱۵ سال در کشور واجد دریافت کارت هوشمند ملی هستند.