کد خبر: 25010

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ - ساعت: ۲۰:۱۳

بر اسا برنامه پيشنهادي دولت انجام خواهد شد ؛

ایجادیک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در سال ۹۷

رئیس‌سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بر اساس برنامه پیشنهادی دولت در سال ۱۳۹۷ و با سرمایه‌گذاری ۳۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی بالغ بر یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

به گزارش ورس از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان برنامه و بودجه، دکتر محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود که‌این هفته در محل سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد به تبیین سیاست‌های اشتغال و تولید در بودجه سال ۱۳۹۷ پرداخت.

وی بیان کرد: از ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی که برای تولید و اشتغال پیش‌بینی شده؛ ۳۵ هزار میلیارد از طریق تسهیلات بانکی، ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی، ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بودجه عمومی و همچنین ۶ هزار میلیارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستایی در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: در زمینه دستیابی به رشد مثبت اقتصادی، ‌حرکت جدیدی را  برای سرمایه‌گذاری

آغاز کردیم که امسال به صورت پیشرفته‌تری آن را دنبال می‌کنیم.

به گفته وی؛ سال گذشته ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار ۲۴ هزار واحد خصوصی قرار گرفت که براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار مثبت ۷.۱درصد رشد سرمایه گذاری و رشد دو رقمی اقتصاد را به همراه داشت‌.

کاهش نرخ بیکاری ۱۱,۲ درصدی

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در سال ۱۳۹۷ برای اشتغال پیش‌بینی می‌شود که ۸۳۸ هزار نفر متقاضی جدید وارد بازار کار می‌شوند. پس برای این‌که نرخ بیکاری را تقلیل دهیم، بیش از ۸۳۸ هزار فرصت شغلی باید ایجاد کنیم. با فرض ایجاد ۹۸۰ هزار شغل در سال آینده، می‌توانیم نرخ بیکاری را به ۱۱,۲ درصد کاهش دهیم.

وی اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی می‌شود که جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل دانشگاهی به طور متوسط سالانه ۶۸۶ هزار نفر افزایش یابد. پس باید بیش از ۷۰ درصد کل فرصت‌های شغلی ایجاد شده می‌بایست در این گروه باشد.

وی با اشاره به برنامه دولت  برای ایجاد اشتغال در ۸حوزه ، تصریح کرد: در حوزه احیای بافت‌های فرسوده ۲۴۰ هزار فرصت شغلی، مسکن روستایی، حمایتی و اجتماعی ۶۰ هزار فرصت شغلی، حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری ۲۲,۴ هزار فرصت شغلی، حمل‌ونقل عمومی برون‌شهری ۲.۷ هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس ۱۴ هزار فرصت شغلی، کشت گلخانه‌ای ۳۳ هزار فرصت شغلی، صنایع تکمیلی کشاورزی ۲۰ هزار فرصت شغلی، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ۱۷۳ هزار فرصت شغلی، سیاست‌های فعال بازار کار ۲۲۱ هزار فرصت شغلی، برنامه‌های اشتغال خرد ۱۲۱.۸ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی۲۴۰ هزار فرصت‌شغلی در بخش مسکن

دکترنوبخت با اشاره به برنامه اشتغال دولت در بخش مسکن عنوان کرد: یک برنامه کمک به احیای بافت‌های فرسوده (۱۰۰ هزار واحد مسکونی) است که پیش‌بینی می‌شود در این حوزه ۲۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود. همچنین برنامه دیگر، کمک به تامین مسکن روستایی و اجتماعی با ایجاد ۵۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی است که پیش‌بینی می شود ۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

ایجاد۶۷ هزار فرصت شغلی در بخش کشاورزی

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه‌های بخش حمل‌ونقل درون‌شهری و برون شهری، گفت: برای جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ، دو برنامه داریم که یک برنامه نوسازی حمل‌ونقل درون‌شهری و یک برنامه هم نوسازی حمل‌ونقل برون شهری است که در این راستا ۱۵ هزار تاکسی، ۲ هزار اتوبوس، ۲ هزار مینی‌بوس و میدل‌باس و ۲ هزار ون و کامیونت جایگزین خواهد شد.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز در نظر داریم۶۷ هزار فرصت فرصت شغلی ایجاد کنیم که سه طرح دنبال خواهد شد. یک طرح، توسعه گلخانه‌ای با ۳۳ هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس ۱۴ هزار فرصت شغلی و صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی ۲۰ هزار فرصت شغلی خواهد بود.

شراکت بخش خصوصی در طرح های عمرانی

دکترنوبخت اظهار داشت: حدود ۷۱ هزار پروژه ناتمام در دست دولت وجود دارد که شامل حدود ۶ هزار پروژه ملی و ۶۵ هزار پروژه استانی است. پیش بینی‌کردیم که حدود ۴ هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها را در سال آینده واگذار کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تمام سیاست‌هایی که در حوزه اشتغال در پیش گرفتیم، در راستای اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

حدود ۳۰ هزار استخدام دولتی در سال آینده

معاون رئیس‌جمهوردر ادامه در پاسخ به پرسش که منتقدان دولت معتقدند که دولت نمی‌توان از پس هزینه‌های سهام عدالت برآید، عنوان کرد: این نکته در مجلس مطرح شد. ۲۹۰ نماینده مجلس داریم که هر کدام سلایقی دارند. این‌که مجلس این نظر را داشته باشد، هنوز رای‌گیری نشده است؛ ضمن این‌که قانون باید اجرایی شود.

وی با اشاره به برنامه‌های اشتغال در بخش دولتی و استخدام‌های دولتی، متذکر شد: قانون مدیریت خدمات کشوری مشخصا در بند «ب» و بند «ج» ماده ۲۴ این اجازه را به دولت داده که هر ۳ نفر که خارج می‌شود، یک نفر را جذب کند. سال‌جاری استخدام‌هایی داشتیم و سال آتی هم احتمالا داشته باشیم. این تعداد در حدود ۲۰، ۳۰ هزار نفر خواهد بود.

برنامه اشتغال دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به کاهش قیمت بنزین و برنامه اشتغال دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، گفت: در مجلس کمیسیون تلفیق رقم ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را به ۱۰ هزار میلیارد تومان تقلیل داد و نوع محل را هم عوض کرد. به جای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، از فروش اموال تکمیلی این را تعیین کرد. این‌که در نهایت مجلس چه تصمیمی داشته باشد، منتظر تصمیم مجلس خواهیم بود. ما در ارتباط با این‌که چه میزان در این خصوص امکان فروش اموال تملیکی وجود دارد، باید از مجلسی‌ها پرسید.

برای اختیارات قانونی مجلس احترام قایلییم

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که چه تضمینی وجود دارد که مجلس منابع بودجه را مانند ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی کاهش ندهد. به این شکل ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی با اما و اگر مواجه نمی‌شود؟ تصریح کرد: انشاءاله این اتفاق نمی‌افتد. دو بحث وجود دارد. مسوولیت بودجه به تنهایی برعهده دولت نیست. دولت پیشنهاددهنده و مجلس تصویب‌کننده است. ما برای اختیارات قانونی مجلس احترام قایل هستیم. مجلسی‌ها هم مثل ما در برابر جامعه خود را مسوول می‌دانند.

دکترنوبخت عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم و جوانان اشتغال است. درست است بحث‌های دیگری مطرح می‌شود، اما نمی شود نسبت به این مهم بی‌توجه بود.

دیدگاه بسته شده است.