کد خبر: 24949

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ساعت: ۱۳:۰۹

رئیس جهاد کشاورزی شفت خبرداد؛

اجرای ۲۲درصدی شخم زمستانه در شالیزارهای شفت

رئیس جهاد کشاورزی شفت گفت : سه هزار و ۱۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری که ۲۲درصد شالیزارهای این شهرستان تشکیل می دهد شخم زمستانه شده اند.

به گزارش ورس از مهر ، مجید جباری ثابت به آغاز اجرای شخم زمستانه در شالیزارهای شهرستان شفت اشاره و اظهار کرد: تاکنون در ۲۲ درصد اراضی شالیزاری این شهرستان شخم زمستانه اجرا شده است.

 وی با بیان اینکه شفت دارای ۱۴ هزار و ۳۳۶ هکتار اراضی شالیزاری است، گفت: این میزان معادل سه هزار و ۱۵۰ هکتار از زمین های شالیزاری شهرستان است.

 رئیس جهاد کشاورزی شفت برخی از مزایا اجرای این طرح در شالیزارها را تهویه خاک و افزایش توانایی ذخیره آب در زمین و حاصلخیزی خاک و صرفه جویی در مصرف آب ، تسریع در پوسیده شدن کاه و کلش ، کاهش جمعیت آفت کرم ساقه خوار ، کاهش سموم و کود ، ازبین رفتن پناهگاه زمستانی آفات عنوان کرد.

 وی در ادامه به اجرای طرح تجهیز و نوسازی در شالیزارهای شهرستان شفت نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در بیش از هفت هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان انجام شده است.

جباری همچنین با بیان اینکه این طرح در ۳۶۰ هکتار دیگر از زمین های کشاورزی شفت نیز اجرایی می شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز این طرح در روستاهای نهزم، لاقان، شیخ محله، کوزان و قصاب سرا این شهرستان نیز درحال اجرا است.

وی با تأکید بر وجود تأمین آب کشاورزی و بحران کم آبی در سال های آتی، تصریح کرد: روش های کشت سنتی و آبیاری سنتی دیگر در این مناطق جوابگو نیست و باید از طرق مختلف در مصرف آب صرفه جویی کرد.

 رئیس جهاد کشاورزی شفت یکی از راهکارهای مقابله با این بحران را اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی عنوان کرد و افزود: هدف از اجرای عملیات تجهیز و نوسازی اراضی ارتقای بهره وری آبیاری، افزایش راندمان آبیاری، سهولت کاربرد ماشین آلات کشاورزی برای کاشت تا برداشت محصول، کشت یکپارچه و یکنواخت است.

به گفته جباری برای تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی شهرستان شفت تاکنون دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

دیدگاه بسته شده است.