کد خبر: 22992

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ساعت: ۲۳:۲۱

علی جعفرزاده

نگاهی به اجرای نمایشنامه رقص کاغذپاره ها در شفت

گروه آرتا در ادامه تلاشهای این سالهای تئاتر شفت با این انتخاب رئالیستی و اجرای حرفه ای و پرداخت مناسب مضمون و محتوا مخاطب را به آینده چنین تلاشهایی در شهرستان شفت امیدوار می کند.

پایگاه خبری ورس / علی جعفرزاده : پیش از هر کلامی نه خود را منتقد تئاتر می دانم و نه ببیننده حرفه ای هنر همیشه زنده نمایش. از اهمیت اجرای برنامه های فرهنگی وزین در شهرستان هایی مانند شفت در فرایند توسعه فرهنگی نیز کم گفته و نوشته نشده است. اما گروه نمایشی آرتا در ادامه تلاشهایی که در این سالها در حوزه نمایش شفت انجام شده به سراغ اثر معروفی از محمد یعقوبی رفته است. رقص کاغذپاره ها اثری رئالیستی در فضای معاصر با درونمایه نقد بر ساختار و محتوای ارتباطات زنا شوهری است. سه اپیزود اجرا شده از این نمایش توسط گروه آرتا با روایتی از جنون آنی با رنگ و بوی خرده جنایت های زناشوهری آغاز می شود. با فضایی غرق در تنش با چشمهایی که هنوز به نور سالن عادت نکرده است و پایانی تکان دهنده.

اپیزود دوم از ناتوانی و نوسان وجدان و عشق و مسئولیت حرف می زند و محاکمه ایست درونی و در رئالیستی ترین و اجتماعی ترین اپیزود با زوجی مواجهیم که به بهانه روز دروغ با هم کلنجار رفته و به اصطلاح حرفهای برخواسته از دل را برون می افکنند. سه اپیزود برگزیده از نمایش نامه محمد یعقوبی مانند روح جاری در کل این اثر به نقد روابط زن و شوهری در دنیای مدرن می پردازد. از عدم مهارت ارتباط سالم و ناتوانی زوج ها در برقرای جریان سیالی از فهم مشترک. از جنون آنی آغاز شده به تزلزل میان ترس و تردید به اوج رسیده و در نهایت به بحران رابطه در بستر تفاوتی عمیق در فرهنگ و شکاف میان علایق و بستر اجتماعی زوجین می رسد. نمایشنامه محمد یعقوبی در ظرایف و در پرداخت جزئیات و اهمیت این جزئیات در اجرا اثری سختی می نمایند که با کارگردانی سنجیده محمد استقامتی رئالیسم مستتر در لایه های متن انسجام خویش را حفظ کرده است. بازی بازیگران به ساختار منسجم اثر کمک کرده و اکسسوار در خدمت روح کلی اثر است.

گروه آرتا از حداقل امکانات موجود نهایت بهره را برده است. در اپیزود نخست مرد داستان دری خیالی را قفل می کند و آنقدر با اکت دقیق و درونی شده خویش تماشاگر را همراه کرده است که توجهی به عدم وجود درب واقعی نکند. یا آب و دریا با امکانات محدود سالن نمایش در اپیزودهای دوم و سوم با همراهی بازی بازیگران کاملا واقعی می نمایاند. بیش از این نوشتن از نمایشی که هنوز در حال اجراست شاید به صلاح نباشد. گروه آرتا در ادامه تلاشهای این سالهای تئاتر شفت با این انتخاب رئالیستی و اجرای حرفه ای و پرداخت مناسب مضمون و محتوا مخاطب را به آینده چنین تلاشهایی در شهرستان شفت امیدوار می کند. نمایش عین زندگی است و تا فرهنگ زنده است زنده ایم. بیاییم نگذاریم هنر از ما مایوس شود./

 

 

دیدگاه بسته شده است.