اینجا شفت است ؛ آبشار دودوزن
اینجا شفت است ؛ آبشار دودوزن

صدای شرشر آب دودوزن و این نسیم جاودانگی انسان را به تدبر وا می دارد و این پرسش در ذهن متبادر می شود که آیا اینجا تکه ای از بهشت برین نیست؟!

صدای شرشر آب دودوزن  و این نسیم جاودانگی انسان را به تدبر وا می دارد و این پرسش در ذهن متبادر می شود که آیا اینجا تکه ای از بهشت برین نیست؟!

حسن دلخوش ؛ پایگاه خبری ورس : ۳ روز از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا گذشته بود که با فرماندار شفت و بخشدار احمدسرگوراب عازم منطقه تاریخی و زیبای سیاهمزگی شدیم.

رییس اداره راه و شهرسازی نیز همراهمان بود تا از روکش ۵ کیلومتری آسفالت مسیر شالما تا سیاهمزگی و خره کش (خرمکش) بازدید کنیم.

در حاشیه این بازدید نیز سری به چایکاران منطقه زدیم که در حال فروش دسترنج یک ساله خود بودند.

با پیشنهاد فرماندار گذرمان به کارخانه چایسازی سیاهمزگی افتاد ؛ هر چند که هوای کوهستانی و ییلاقی سیاهمزگی ما را مسحور خود کرده بود اما گرما در داخل کارخانه موج  می زد . به کارگرانی که در این شرایط سخت کار می کردند خدا قوت گفتیم و از حالشان جویا شدیم.

چایکارانی که در جلوی کارخانه برای تحویل برگ سبز چای منتظر بودند با مسوولین درد و دل کردند و از مشکلات گفتند . فرماندار هم از پیگیری برای احداث یک کارخانه چای جدید در منطقه سیاهمزگی خبر داد.

نمی شود که به خره کش رفت اما به دودوزن سرو قامت تعظیم نکرد. آبشاری که می تواند به تنهایی یکی از  قطب های جذب گردشگر در  شهرستان باشد  و رونق اقتصادی این منطقه را به ارمغان بیاورد.

صدای شرشر آب دودوزن  و این نسیم جاودانگی انسان را به تدبر وا می دارد و این پرسش در ذهن متبادر می شود که آیا اینجا تکه ای از بهشت برین نیست؟!

اینجا خبری از ساختمان های بتنی نیست و آنچه می بینید کلبه های کوچکی است از جنس طبیعت که با چوب و میخ ساخته شده اند.

فرماندار شفت از زیبایی های دودوزن می گفت و از لزوم آماده سازی زیر ساخت های عمرانی برای توسعه گردشگری در این منطقه .

یکی از زیرساخت ها راه است که به تازگی و با پیگیری های مسوولین شهرستان شفت در حال روکش و ترمیم است و این موضوع می تواند دسترسی به این منطقه را تسهیل کند.

بخشدار احمدسرگوراب در حاشیه بازدید از دودوزن همه ما را دعوت کرد تا از زمینی که قابلیت تبدیل شدن به یک پارکینگ عمومی برای توقف خودروها را دارد دیدن کنیم. او از مشکلات گردشگران در روزهای تعطیل و پرترافیک می گفت که برای رسیدن به دودوزن دچار مشکل می شوند.

کمی آن سو تر بخشی از مسیر جاده شفت-زنجان قابل دیدن بود. سوار بر خودور به این منطقه عزیمت کردیم تا از ورودی جاده خرمکش به طارم بازدید کنیم ؛ جاده ای که از آرزوهای دیرین مردم شهرستانهای شفت و فومن است و در صورت بازگشایی نقش عمده ای در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به ویژه در حوزه صنعت گردشگری ایفا خواهد کرد.

بخشدار می گفت بخشی از مسیر با امکانات موجود و کمک های مردمی قابل بازگشایی است و اگر منابع طبیعی و محیط زیست اجازه عملیات عمرانی در این منطقه را صادر کنند می توان یگ گام به جلو برداشت.  فرماندار هم قول داد این موضوع را پیگیری کند و در جلسه ای با حضور مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری  و حفاظت محیط زیست گیلان  در این مورد گفتگو شود.

به راستی چند دودزون زیبا در مسیر جاده شفت-طارم وجود دارد؟ این جاده در توسعه دامداری چه نقشی ایفا خواهد نمود؟ مبادله تولیدات کشاورزی و دامی با ساخت این جاده چگونه تسهیل خواهد شد؟