بحران برف در شهرستان شفت به نعمت تبدیل شد/ نتیجه برنامه ریزی ها به افزایش مشارکت های مردمی رسید
بحران برف در شهرستان شفت به نعمت تبدیل شد/ نتیجه برنامه ریزی ها به افزایش مشارکت های مردمی رسید

مدیریت برف اخیر در شهرستان شفت به گونه ای بود که در مقایسه با عملکرد مسوولین دستگاهای اجرایی در گذشته روند روبه رشد و مثبتی داشت و شاخص این ادعا را می توان در افزایش سطح مشارکت های مردمی جست و جو کرد.

به گزارش پایگاه خبری ورس ، مدیریت برف اخیر در شهرستان شفت به گونه ای بود که در مقایسه با عملکرد مسوولین دستگاهای اجرایی در گذشته روند روبه رشد و مثبتی داشت و شاخص این ادعا را می توان در افزایش سطح مشارکت های مردمی جست و جو کرد.

به عبارت دیگر هنگامی مشارکت مردم افزایش می یابد که آنها احساس کنند مسوولین برای رفاه آنان تلاش می کنند و نسبت به حقوق شهروندی بی توجه نیستند. هر اندازه این حس اعتماد افزایش یابد شهروندان مسوولیت پذیرتر و نسبت به جامعه خود دلسوز می شوند و مبرهن است که عکس این رابطه نیز صادق است. یعنی اگر مردم احساس کنند مسوولین در حال روزمرگی و نسبت به مشکلات آنان بی توجه و یا کم توجه هستند ؛ آنها زیر بار هیچ مسوولیتی نخواهند رفت.

اما به راستی چه اتفاقی در شهرستان شفت افتاد که مردم برای مشکلات ناشی از برف مشارکت بیشتری نسبت به قبل داشته و تلاش کنند که کمبود تجهیزات و امکانات دولتی را پوشش دهند؟

برای یافتن عوامل افزایش مشارکت و رضایت مندی مردم باید فاصله زمانی نخستین برف پاییزی و بارش برف اخیر را به دقت بررسی و اقدامات انجام شده دراین بازه را فهرست کرد.

ما بیشتر این عوامل را مطرح و آن ها را بررسی کرده ایم ؛ هر چند این به مفهوم مشارکت و رضایت مندی صددرصدی مردم شهرستان شفت نیست.

برف،نعمت یا بحران

 1. تماس با اورژانس ۱۱۵ کاهش یافت

طبق بررسی های ما در جریان بارش برف اخیر و پس از آن تعداد تماس های مردم برای استفاده از خدمات اورژانس نسبت به بارش برف پاییز کاهش یافته است. بر اساس آماری که از شبکه بهداشت و درمان شفت و مرکز ۱۱۵ به دست آمده است تعداد تماس های تلفنی برای استفاده از خدمات اورژانس در این بازه زمانی کاهش یافته است.

مهمترین عامل این کاهش ابلاغ مصوبه ستاد مدیریت بحران شفت مبنی بر شناسایی بیماران بدحال و دیالیزی و مادران باردار  به وسیله خانه های بهداشت مناطق کوهستانی و صعب العبور و انتقال آنان به مرکز شهرستان در قبل از بارش بود.

اطلاع رسانی صحیح و اجرای این مصوبه سبب شد که از میزان تماس های تلفنی برای استفاده از خدمات مرکز اورژانس کاهش یابد.

 1. مردم میزان برف و زمان آغاز بارش را می دانستند.

هشدارهای به موقع هواشناسی و اعلام صریح آن توسط مسوولین ارشد شفت و انعکاس آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی سبب شد مردم این شهرستان خود را به خوبی برای مقابله با بحران احتمالی  برف آماده کنند.

 1. نوسانات برق در برف اخیر کاهش یافت

ستاد مدریت بحران شهرستان شفت ماه ها پیش برای رفع مشکل قطعی برق اداره مربوطه ، شهرداران و دهیاران را مامور کرد تا هرچه زودتر نسبت به هرس و شاخه زنی درختان حاشیه شبکه برق رسانی اقدام کنند و این موضوع در کنار ترمیم بخشی از شبکه برق شهری و روستایی نیز در کاهش نوسانات برق بسیارمفید بود.

با این اقدامات قطعی برق در شهرستان شفت نسبت به بارش برف گذشته به شدت کاهش یافت و این کار ناخودآگاه سبب افزایش رضایتمندی و در پی آن افزایش مشارکت مردمی در این بخش و بخش های دیگر شد.

 1. استفاده از ظرفیت دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها

در آخرین جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان شفت که با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی برگزار گردید از سوی فرماندار بر این نکته تاکید شد که مدیر بحران هر روستا دهیار آن منطقه است و راه های روستایی  باید با تدبیر دهیاران بازگشایی شود.

دهیاران بازوان اجرایی دولت در روستاها هستند ؛ در بارش برف اخیر در شفت دهیاران باز هم ثابت کردند که با حداقل ها می توانند کارهای بزرگ انجام دهند . دهیاران و شوراهای اسلامی با استفاده از امکانات محلی و استفاده از ظرفیت مردم روستا توانستند بیشتر راه های روستایی را بازگشایی کنند وبرخی نیز پا را از روستای خود فراتر نهادند و به کمک مردم روستاهای مجاور شتافتند.

 1. تراکتورها به صدا درآمدند

تجربه برف پاییزی و کاستی ها در روستاها سبب شد مدیران و مشکلات روستاها را با حساسیت بیشتری دنبال کنند. شاید نخستین باری که حرف از پای کار آمدن تراکتورها در ستاد مدیریت بحران آورده شد خوش بین ترین عضو نیز فکر نمی کرد که یک روز قبل از برف تراکتورها در سطح شهر رژه بروند و مانور برگزار کنند. مانوری که نقطه عطف ایجاد حس اعتماد در بین مردم بود و بسترهای نزدیک شدن مردم به مسوولین را بیش از پیش فراهم کرد.

 1. مصاحبه ممنوع!

رییس ستاد مدریت بحران شفت در آخرین جلسه این ستاد قبل از بارش برف مصاحبه مدیران شهرستان با رسانه ها را در حین برف و پس از آن ممنوع  کرد و گفت : تمامی اطلاع رسانی ها از سوی فرمانداری انجام خواهد شد و این تدبیر سبب ایجاد وحدت رویه در بخش اطلاع رسانی شد. با این اقدام مدیران دستگاهای اجرایی توانستند تمام تمرکز خود را برای رفع مشکلات به کار گیرند.

 1. کنترل و بازرسی مصرف گاز دستگاه های دولتی و بازخوردها اجتماعی آن

اداره گاز شهرستان شفت ماموریت یافت که دمای ادارات را کنترل کند تا در مصرف گاز صرفه جویی انجام شود. از سوی دیگر اعلام شد که گاز صنایع و ادارات در صورت افت فشار قطع خواهد شد تا خانوارها با مشکل  مواجه نشوند. هرچند مصرف گاز در جریان برف منجر به قطعی نشد اما بازخوردهای اجتماعی این تصمیم بسیار مثبت بود وسبب افزایش اعتماد عمومی در بین مردم شد.

 1. حضور نیروهای امدادی و خدماتی با لباس فرم

در ستاد مدیریت بحران شفت تصمیم گرفته شد که همه نیروهای امدادی و خدماتی با لباس فرم خود در برف استفاده کنند . بر اساس این تصمیم نیروهای راهداری ، هلال احمر ، برق ، گاز ، شهرداری ها ، بسیج ، سپاه و نیروی انتطامی و … با لباس فرم خود در شهرستان حاضر و خدمات رسانی کردند. این کار سبب شد که مردم حضور مسوولین را در کنار خود بیشتر احساس کنند.

 1. اعلام آمادگی پایگاه های مقاومت بسیج و نیروهای انتظامی

یکی دیگر از عوامل افزایش مشارکت های عمومی انسجام نیروهای بسیج در سطح شهر به ویژه روستاها بود. پایگاه های بسیج آماده بودند تا در صورت وقوع بحران احتمالی در برف اقدامات کمکی و پشتیبانی خود را افزایش دهند. از سوی دیگر نیروهای انتظامی آماده بودند تا در بحران احتمالی اقدامات برنامه ریزی شده را انجام دهند.

 1. اتکا به تجهیزات و امکانات داخل شهرستان شفت

تمامی برنامه ریزی ها در شفت به گونه ای انجام شد تا از تمامی امکانات داخل شهرستان بهره گیری شود و این در شرایطی که کل استان گیلان در گیر برف بود کاملا منطقی به نظر می رسید. هر چند شهرستان شفت در بخش ماشین آلات دچار کمبود و نیازمند نگاه استانی و کشوری است اما با امکانات موجود عملکرد خوبی در این شهرستان رخ داد و این به دلیل برنامه ریزی های صحیح و تقسیم کار صورت گرفت.

 1. آماده به کار مولدهای برق برای جلوگیری از قطع آب

یکی دیگر از اقداماتی که در جریان بارش برف در شفت انجام شد آماده سازی مولد های برق برای جلوگیری از خاموشی پمب های تاسیسات آب رسانی در مواقع قطعی برق بود. با این اقدام حتی با قطعی احتمالی برق ساسیسات آب رسانی قادر بودند با استقاده از مولد های برق و سوخت های دیزلی به کار خود ادامه دهند.

 1. ذخیره و توزیع نفت سفید و گازوییل

قبل از بارش برف در شفت سوخت روستاییان تامین و توسط شرکت پخش فراورده های نفتی در روستاها توزیع شد. توزیع نفت سفید و گازوییل قبل از فرا رسیدن فصل سرما سبب شد تا نگرانی های مردم به ویژه روستاییان کاهش یابد.

 1. جیره خشک و آب معدنی آماده شد

جمعیت هلال احمر شفت بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران ماموریت یافته بود تا نسبت به تامین جیره خشک و آب معدنی اقدام کند تا در صورت به وجود آمدن بحران در مناطق مختلف از آن بهره گیری شود. از سوی دیگر این جمعیت مردم نهاد با استقرار در نقاط مختلف شهرستان قدرت مانور نیروهای امدادی را بالا می برد.

نتیجه گیری : همه اقدامات مثبت انجام شده در قبل ، حین و بعد از بارش برف در شفت نشان داد که افزایش مشارکت های مردمی لازمه موفقیت مدیران در این شهرستان است.

به عبارت دیگر اگر مدیران شهرستان شفت  بتوانند با برنامه ریزی و تلاش زمینه ها و بسترهای تامین اعتماد مردمی را فراهم کنند مردم نیز بیش از پیش در جهت توسعه و عمران این شهرستان گام برمی دارند.

بارش برف و اقدامات انجام شده از سوی مسوولین و مردم نشان داد با تعامل سازنده می توان با تمامی کاستی ها ، کارهای بزرگ انجام داد.

نکته پایانی نیز خالی از لطف نیست که در برخی از شهرستان های دیگر که میزان برف در آنها حتی کمتر از شهرستان شفت بود؛  مشکلات به مراتب بیشتری را در جریان بارش برف تجربه کردند. امید است که این رویه در مولفه های دیگر فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، ورزشی و سیاسی  نمود پیدا کند و شهرستان شفت به جایگاه واقعی خود در گیلان برسد.