کد خبر: 19445

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ساعت: ۲۳:۴۲

احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع استان گیلان وجود ندارد

رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان گفت : با حضور استانداری باتجربه، دلسوز و متین – نمایندگانی عموما شجاع، فعال و پرتلاش و مدیرانی کوشا و در راس همه شخصیت فرهیخته و برجسته ای چون جناب دکتر نوبخت، فرزند دانا و توانای ایران اسلامی و افتخار رشت و گیلان، احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع استان گیلان وجود ندارد.

دکتر کیوان محمدی در نشست خبری با خبرنگاران گفت : مردم گیلان مطمئن باشند که با حضور استانداری باتجربه، دلسوز و متین – نمایندگانی عموما شجاع، فعال و پرتلاش و مدیرانی کوشا و در راس همه شخصیت فرهیخته و برجسته ای چون جناب دکتر نوبخت، فرزند دانا و توانای ایران اسلامی و افتخار رشت و گیلان، احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع استان گیلان وجود ندارد. قطعا گیلانیان عزیز هم با مناعت طبع بالایی که دارند انتظار حذف حق و حقوق استان های دیگر و جذب آن به استان خود را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری ورس به نقل از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه گیلان  محمدی با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۹۶ در مجلس در حال بررسی است افزود : با اینکه هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص صورت نگرفته با این حال عده ای پیشاپیش دغدغه های خود را عنوان کرده اند که برای گروهی از اصحاب رسانه و دست اندرکاران دیگر موجب بروز سوالاتی شده است.

وی تصریح کرد : سازمان برنامه و بودجه استان این دغدغه ها را به فال نیک گرفته و به دور از انگیزه شناسی افراد، چنین روحیه ای را پاس می دارد و قطعا در تقویت آن نقش مثبت ایفا خواهد کرد زیرا حساسیت مردم بر توسعه استان در نهایت پیشرفت را به دنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان گفت : ما هم معتقدیم که رسانه ها باید پرسشگر و مطالبه گر باشند، ولی باید بدانند که کدام پرسش را از چه منبعی بپرسند؟ زیرا پاسخ افراد غیر مسئول و غیر کارشناس یا آنان که از اطلاعات کافی و وافی برخوردار نیستند، ارزش خبری و تحلیلی ندارد و جز ایجاد نگرانی و دلسردی در جامعه پیامد دیگری نخواهد داشت. از سوی دیگر پرسشگران محترم باید پاسخ مقامات مسئول و مربوط را به پرسش های خود به درستی و با رعایت اصل امانت داری منتقل کنند، در غیر اینصورت در رسالت اطلاع رسانی خود متهم به سهل انگاری و سو گیری خواهند شد و رسانه جایی نیست که افراد نا اهل در آن دوام بیاورند.

وی  در خصوص دغدغه بعضی از دست اندرکاران اجرایی هم گفت : اگر دغدغه افراد صرفا در مقابل تریبون ها، صفحه رسانه ها یا جلسات خصوصی غیرکارشناسی و بازتاب آن در مجامع عمومی گل کند، فاقد ارزش علمی و به دور از معیارهای صدق و خیرخواهی ارزیابی خواهد شد. خصوصا اگر به هنگام تشکیل جلسات توجیهی و تصمیم گیری در عالی ترین سطوح برنامه ریزی و بودجه بندی برای استان، با غیبت و فقدان آنان همراه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : مردم گیلان مطمئن باشند که با حضور استانداری باتجربه، دلسوز و متین – نمایندگانی عموما شجاع، فعال و پرتلاش و مدیرانی کوشا و در راس همه شخصیت فرهیخته و برجسته ای چون جناب دکتر نوبخت، فرزند دانا و توانای ایران اسلامی و افتخار رشت و گیلان، احتمال کوچکترین کم توجهی به منافع استان گیلان وجود ندارد. قطعا گیلانیان عزیز هم با مناعت طبع بالایی که دارند انتظار حذف حق و حقوق استان های دیگر و جذب آن به استان خود را ندارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بودجه کل کشور در سال ۹۶ گفت: بودجه کل کشور بالغ بر یک میلیون و هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان ( ۱،۰۸۵،۰۰۰ میلیارد تومان)  است ، که بدون درآمدهای اختصاصی، صرفاً ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از آن در اختیار دولت برای اداره کشور قرار گرفته است، از مبلغ فوق ۷۹ % بصورت هزینه ای (۲۳۶،۰۰۰ میلیارد تومان) و ۲۱ % (۶۳،۰۰۰ میلیارد تومان) به عنوان تملک دارایی یا عمرانی هزینه خواهد شد . محمدی در ادامه گفت که این نسبت ۲۰ به ۸۰ نشانه ساختار نامناسبی است که باید به مرور در تغییر آن همت کنیم، تا بودجه بیشتر صرف توسعه ، پیشرفت و رفاه کشور شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گفت : از بودجه عمومی دولت حدود ۱۶،۸۰۰ میلیارد تومان (۸،۸۰۰ میلیارد هزینه ای و ۸۰۰۰ میلیارد عمرانی) یعنی حدود ۵٫۶ % در اختیار استانهاست و بقیه در سطح ملی و وزارتخانه ها تصمیم گیری و توزیع می شود. در واقع تمام مباحثی که در خصوص بودجه در استانها صورت می گیرد روی همین ۵ تا ۶ درصد در سالهای مختلف است .

محمدی در ادامه این بحث جدولی از بودجه استانی طی سالهای ۹۰ تا ۹۶ را برای  حاضران تشریح کرد.(جدول زیر)

در ادامه جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران حاضر ، به مصوبه  ۳۰ میلیارد تومانی در سفر رئیس محترم  جمهور برای حل مشکل صیادان  اشاره کرد و گفت: در سایه تلاش مدیریتی در دهه اول بهمن ماه مطالبات صیادان پرداخت خواهد شد.

وی از اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای اتمام پروژه راه آهن قزوین- رشت سخن گفت و ادامه داد: اگر شش نقطه بحرانی راه آهن گیلان حل شود، با توجه به تاکیدات ریاست محترم جمهور در آینده‌ای نزدیک شاهد بهره‌ برداری از این مسیر خواهیم بود.

وی افزود: راه آهن گیلان فقط برای مردم گیلان نیست بلکه یک پروژه ملی و بین المللی است  و روسای جمهور کشورهای مختلف خواستار ساخت این راه آهن هستند بنابراین مردم گیلان مطمئن باشند که این راه آهن  افتتاح خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان گفت: راه آهن گیلان جزو معدود پروژه های کشور هست که به هیچ وجه مشکل مالی ندارد  و تخصیص صدرصد دارد.

محمّدی مشکل محیط زیست گیلان را در آینده مهترین مشکل استان دانست و افزود: مشکل بیکاری را می‌توان با یک برنامه درست حل کرد  اما مشکل محیط زیست به راحتی قابل حل نیست.

وی تصریح کرد: اگر تمام پل‌های تهران را از طلا احداث شوند ولی آلودگی هوا را حل نکنیم ارزشی ندارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان اظهار داشت: مسئله محیط زیست گیلان با بودجه‌های قطره چکانی حل نمی‌شود برای مثال فاضلاب انزلی هفتصد میلیارد هزینه بر می‌دارد.

وی خطاب به منتقدان گفت: چرا سوال نمی‌شود که برنامه‌های کشور پنج ساله است ولی دوران ریاست جمهوری ۴ ساله!

محمّدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه منظور شما از این افراد غیرکارشناس چه کسانی بوده‌اند، گفت: از من اسم نخواهید، مسوول بودجه کارشناسان ما هستند و باید صحبت کنند و اینکه چه کسی چه حرفی زده مهم نیست.

محمّدی از پیشنهاد بودجه استان با رقم ۶۲۴ میلیارد تومان برای سال ۹۶ خبر داد و اضافه کرد: این رقم در سالجاری ۵۴۲ میلیارد تومان بود. بودجه هزینه ای استان نسبت به سال گذشته ۱۶٫۲ % و بودجه عمرانی استان حدود ۱۴ % افزایش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان  در پایان گفت : با پیگیری های استاندار محترم ، سازمان برنامه و بودجه و حضور سه تن از نمایندگان محترم  گیلان در کمسیون تلفیق بودجه ۹۶ حق و حقوقی از گیلان تضییع نخواهد شد.

(۰)(۰)

دیدگاه بسته شده است.