بقعه امام زاده اسحاق شهرستان شفت در انتظار دستانی مهربان
بقعه امام زاده اسحاق شهرستان شفت در انتظار دستانی مهربان

بقعه متبرکه امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یک هزار متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت در منطقه ای ییلاقی واقع شده و از جمله دیدنی های استان گیلان است .

به گزارش پایگاه خبری ورس به نقل از  صفیر گیلان , بقعه متبرکه امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یک هزار متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی واقع شده و از جمله دیدنی های استان گیلان است .
در مسیرتان برای رسیدن به امامزاده اسحاق شاهد پوشش جنگلی این منطقه خواهید بود که با دیگر نقاط گیلان متفاوت و در نوع خود از دیدنی های پر جاذبه مسیر است  و مسافران می توانند لحظاتی را برای استراحت در زیر سایه درختان استراحت کنند.

بقعه به روایت میرزا ابراهیم، ملگونوف و رابینو که در سفرنامه‌های خود از این بقعه یادکرده‌اند با مصالح ساختمان از نوع سنگ و گل و چوب بوده و بقعه در دو طبقه ساخته شده و بام بقعه سراسر شیروانی و دارای دو گنبد کوچک کوتاه و بلند که هردو به صورت شیروانی سربندی شده‌اند از دو سوی بام نمایان بوده و ضریح امامزادگان فلزی، جدید و مشبک و شیشه‌بندی می‌باشد.

بنای بقعه در دوره صفویه تاسیس شده و دارای ارزش های تاریخی و باستان شناسی هم مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا(ع) و خواهرش خیرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه(س) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد.

سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زائر این بقعه متبرکه را زیارت می کنند و از این فضا بهره معنوی می برند که جا داردمسئولان اوقاف شهرستان و دیگر  مسئولان شهرستان شفت به این مکان توجه ویژه داشته و در پیشبرد پروژه عمرانی بقعه توجه کنند.چند کیلومتری مانده به بقعه ی امام زاده اسحاق جاده خاکی بود که جدیدا با حمایتهای مسئولان ومدیران شهرستان و استان اسفالت  و پیاده رو سازی شده است.
در مسیر راه تا این امامزاده شاهد منطقه زیبا و بکر و دیدنی خواهید بود و در مسیر زیبایی طبیعت تابلوی خوشامد گویی به زائران خبر از رسیدن می دهد.
مسیر امامزاده پر از خانه های چوبین آغشته به رنگهای زرد,قرمز،ابی و غیره که سوغات سفر می فروشند و گاه اتاق های چوبی مامنی هستند برای زائران راه که اجاره داده می شوند.شایان ذکر است که جدیدا ساخت و ساز های امروزی پایشان به این منطقه نیز باز شده و ساختمانهای جدید با نمایی از سنگهای سرد و بی روح و چند طبقه می روند تا نمای  روستای امامزاده اسحاق را از سبک سنتی خارج کنند .

امامزاده اسحاق گیلان محبوب دلهای مردم است و زائران بسیاری دارد به گونه ای که حتی مردم برای اقامت چندین روزه به آنجا سفر می کند.

 امامزاده اسحاق شهرستان شفت از زبان قربانی عضو هیئت امنا بقعه:

قربانی با اشاره به اینکه ساخت حرم امامزاده اسحاق«ع» و حضرت خیرالنساحدود دو سال و اندی است که در دست اجرا می باشد گفت: کار  ساخت حرم تا اتمام سر بندی  و گنبد و اجر چینی و نصب در و پنجره و شیشه به پایان رسیده است.

وی تصریح کرد: ایزو گام دیواره دور حرم   و کار کف سازی و ساخت ضریح و ظریف کاری داخل حرم نیز در دست اقدام بوده و برای سال اینده  انشا،الله دیوار حایل  دور حرم در برنامه اجرا یی قرار  دارد..

قربانی تمامی کار عمرانی ساخت بقعه امامزاده اسحاق را از کمکهای مردمی و نذورات زایرین خواند و گفت:تا امروز بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تومان هزینه شده  و امید وارم مردم منطقه  همچنان با کمکهای خود ما را در اتمام این پروژه  یاری کنند.

ایشان افزودند: بقعه امامزاده اسحاق در فصل خاص از سال قابل اجرای کار عمرانی است و فقط ما در زمان خاص می توانیم مصالح را برای کار بالا ببریم و بیشتر فصل سال حمل مصالح غیر قابل بالا بردن است و همچنین به علت ارتفاع ما در حمل مصالح مشکلات زیاد داریم.

ایشان درامد حاصل از این امامزاده را نیز فصلی خواند و گفت: این منطقه کمتر از شش ماه از سال را می تواند پزیرای مسافر و گردشگر و زایر باشد.

ایشان از مدیر کل اوقاف استان گیلان به جهت نظارت بر ساخت پزوژه عمرانی امامزاده تقدیر و اظهار کرد: به جهت فضای زیلزتی و گردشگری به این منطقه نگاها ویژه باشد.

تهیه گزارش زلیخا صفری